Collesium

10puan

Collesium Tanıtımı

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan ve Roma denilince ilk akla gelen tarihi yapıdır. Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinir.

M.Ö. 72 senesinde ünlü bir komutan olan Vespasianus tarafından yapımına başlanmıştır.

Burası yıllar boyunca arena olarak kullanılmıştır. İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Gladyatör dövüşlerinin yanı sıra halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, dramatik infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar gibi olaylara da ev sahipliği yapmıştır Collesium.

Collesium daha sonra dini kışlalar, istiham, taş ocağı, barınma yeri, iş dükkânları veya Hıristiyan türbesi gibi çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı eskiden Arena iken, sonradan, girişteki etkileyici heykelin adını aldı. 7 Temmuz 2007 tarihinde ise Dünya'nın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçildi.

Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Collesium Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma'nın en çok turist çeken yerlerinden biridir.

Ayrıca Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfi tiyatroda fener alayı düzenler.

Collesium'u 20 bin işçi 10 yılda tamamlamıştır. Arenanın en önemli özelliklerinden biri de çok kısa bir sürede dolup boşalabiliyor oluşudur. En çok gladyatör savaşlarıyla anılan arenada ne yazık ki 2000'den fazla gladyatör bu dövüşler sırasında ölmüştür.

Tribünlerinde de toplumdaki hiyerarşiye göre bir oturma planı varmış, zemine en yakın yerde kral, senatörler vs, tribünlerin en üst kısmında ise köleler ve kadınlar otururmuş.

Son olarak enteresan bir bilgi daha verelim; dünyanın herhangi bir yerinde idam cezası kaldırıldığı zaman, Collesium'un o gece ışıkları açılıyormuş. Türkiye'de idam cezası yakın zamanda kaldırıldığında da Collesium bir gün için Türkiye adına aydınlatılmış.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
10
Collesium

-

Collesium'un son görüntüsü için LAFANİNO'ya da bir göz atabilirsiniz. Tanıtım için fotoları da kullanabilirsiniz. :))

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler