Can Bulat Müzesi, Gazimağusa mekan profili ve Can Bulat Müzesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Can Bulat Müzesi

  • Kıbrıs / Gazimağusa
0.0puan

Can Bulat Müzesi Tanıtımı

Can Bulat Türbesi ve Müzesi, Kilis Sancak Beyi Canbulat'ın anısına yapıldığı ve aynı zamanda naaşının bulunduğu müzedir.

Kıbrıs'ın fethine karar verildiği zaman, Canbulat Bey, Beylerbeyi İskender Paşa'nın tavsiyesi üzerine fethe katılır. Büyük bir çarpışmanın yaşandığı Arsenal Burcu'nda Osmanlıları engellemek isteyen Venedik askerleri bıçaklarla kaplanmış bir çark yerleştirirler. Kaleye girmesi zorlaşan Osmanlı Ordusu'nun geçişini kolaylaştırmak için Canbulat Bey, beyaz atının üzerinde çarkın içine atlar. Çark durur ve Osmanlı hızla kaleye girer. Bunun üzerine derler ki; Canbulat Bey'in kafası kopmuştur fakat kafasını koltuk altına koyarak ve kılıcını alarak atına binip savaşmaya devam etmiştir. Bunu gören Osmanlı askerleri yüreklenerek kaleyi fethetmiştir. Efsane böyledir. Arsenal Tabyası'ndaki çarpışmanın ardından Canbulat Bey, bu tabyanın altına gömülür.

Zaman geçtikçe bu tabyanın Canbulat Tabyası olarak ismi değiştirilir ve 1968 yılında ise Can Bular Türbesi ve Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kıbrıs'ın gezilecek yerleri arasında bulunan Can Bulat Müzesi, her detayıyla görenleri etkiliyor. Siz de Kıbrıs tatilinizde müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sourp Magar Manastırı, Büyük Han, Antiphonitis Kilisesi, Venedik Sütunu, Kutup Osman Tekkesi, Boğaz Şehitliği, Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, gezeceğiniz yerlere kesinlikle dahil olmalı.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler