Çakraz bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Çakraz Gezilecek YerlerÇakraz Tarihi Mekanlar

Çakraz'ın tarihini, Amasra'nın tarihinden ayrı düşünmek mümkün değildir. Bu da ortalama 2500 - 3000 yıllık bir dönem demektir.

Çakraz'ın tarihi ile ilgili en güvenilir yazılı belgeler Osmanlı dönemine aittir. Osmanlı döneminde tutulmuş olan belgelerde Çakraz'ın Osmanlı'nın tekne ihtiyacını karşılamakta kullanılan önemli bir iskele olduğu apaçık bellidir. Yine 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında özellikle Amasra ve çevresindeki kömür madeni ocaklarının maden direği ihtiyaçlarının karşılanmasında Çakraz ve çevresindeki ormanlık alanlardan kereste elde edilip bunlar da o zaman için önemli bir iskele olan Çakraz iskelesinden ilgili yerlere sevk edilmiş olduğu bilinmektedir.

Öte yandan ilk çağlardan beri bölgeyi ziyaret etmiş olan bazı yabancı gezginlerin Çakraz ile ilgili olarak yazmış oldukları ve elimizde sınırlı sayıda da olsa bulunan bazı belgeler de çeşitli yüzyıllarda Çakraz ve çevresi ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vermektedir.

1817 - 1819 yılları arasında Bartın ve çevresinde gezi yapan Papaz Minas Bıjikyan Çakraz İle ilgili olarak; Delikli Şile Amasra'nın 9 mil uzağında elverişsiz bir limanı ve Çakras adlı bir burnu olan yerdir. Arriaons burada Eritalı namıyla bir Grek halkının yaşadığını yazar. demektedir.

1869 da yayınlanan ve Dilaver Paşa Nizamnamesi diye bilinen ünlü tüzükte maden direği yapımı için bölgede ağaç kesiminin düzenlenmesine çalışılmış fakat bu tüzük çevredeki ormanların tahribatını önlemeye yetmemiştir. Filyos, Kızılkum, Mukada (Bugünkü Mugada), boğaz, Tarlaağzı, Amasra, Çakraz, Delikli Şile, Göçgün, Çambu, Tekkeönü, Kurucaşile ve Kapısuyu iskelelerinden, hem İstanbul'a odun ve kereste sevkiyatı, hem de kömür ocaklarına direk yükleme işi yıllarca devam etmiştir. Bu bilgilere göre Çakraz'ın bu yıllarda da önemli bir iskele konumunda olduğu anlaşılmaktadır.

1911 yılları ve sonrasında Birinci Dünya Savaşı devam ederken, Amasra Çakraz ve Tarlaağzı kıyılarının Rus savaş gemileri tarafından ablukaya alınmış olduğu, her gün birkaç Rus savaş gemisinin Tarlaağzı, Amasra ve Çakraz kıyılarını kolaçan ederek rastladıkları Türk teknelerini batırdığı Değerli Araştırmacı Necdet SAKAOĞLU tarafından belgelere dayalı olarak ifade edilmektedir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın
Bölgede Son Yorumlananlar