Zanzibar Hakkında Bilinmeyenler, Turlar - Geziler

Zanzibar Hakkında Bilinmeyenler

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Zanzibar Hakkında Bilinmeyenler

Dillere destan bir güzelliğe sahip olan Zanzibar, bembeyaz kumsalları, turkuaz rengi denizi, adayı süsleyen coconat ağaçları, tepelere doğru yükselen baharat bahçeleri ile görülmesi gereken yerlerden biri.

26 Nisan 1964 tarihinde Tanganika ile birleşen Zanzibar, o tarihten günümüze iç işlerinde serbest. Ancak dış işlerinde Tanzanya'ya bağlı bir toprak parçası. Tarih boyunca Mısırlılar, Fenikeliler, Yunanlılar, İranlılar, Araplar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış.

Özellikle İranlılar ve Araplar 15. Yüzyılın sonuna kadar Zanzibar'ı Afrika'nın sayılı ticaret merkezlerinden biri haline getirmişler. Bu bölgeden fildişi altın ve köle ihraç etmişler. Dünyanın baharat üreticisi olarak bilinen Zanzibar'ın adı Farsça “'Siyah insanların sahiki”' anlamındaki Zengibar kelimesinden geliyor.

Tanzanya'nın doğusunda yer alan adanın başkenti UNESCO tarafından dünya mirası listesine yer alan Stone Town. Arap kültürü etkisinin net olarak görülebildiği kent, labirenti andıran ve birbirine açılan dar sokaklar, boyaları dökülmüş ve birbirine yaslanmış taş evlerle süslü. Kente adını veren taştan evlerin vazgeçilmezi ise ahşap oyma kalıplar.

Sokaklarda dolaşırken kapıların önlerine atılmış tahta taburelerde oturup birbiri ile sohbetteki esnaf, başörtülü ve peçeli kadınlar dikkat çekici. Ancak halk fotoğraf çektirmekten hoşlanmıyor. Arap köle ticareti merkezi olan eski köle pazarı, kentin en etkileyici yerlerinden. Burada ibret olsun diye müzeye çevrilmiş olan iki zindan bulunuyor. Her biri maksimum 8-10 metrekare olan zindanlarda zamanında 30'ar 40'ar kişi tutuluyormuş. Bu kişiler 3 gün aç susuz bırakılıyor ve üçüncü gün sonunda hayatta kalanlar dayanıklılık testini geçmiş kabul edilerek, Amerika'ya ve Avrupa'ya satılıyormuş. Zindanlarda o dönemden kalma kölelerin bağlandığı zincirler halen duruyor ve insanın içini acıtıyor.

Müzenin yanı başındaki kilise ise Zanzibar'ın ilk ve en büyük kilisesi. Bu kilise, eskiden köle pazarı olan yerde köleliği yasaklayan İngilizler tarafından yaptırılmış. 1873 senesinde İngilizlerin, Umman Sultanı Barghash'e köle ticaretine son noktayı koydurtan antlaşmayı zorla imzalatması ile buradaki köle ticareti son bulmuş.

Haberin kaynağı için: Neredekal Dergi Yaz Sayısı

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler