Yüzyılların Efsanesi: Dünyanın Yedi Harikası, Türkiye

Yüzyılların Efsanesi: Dünyanın Yedi Harikası

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Yüzyılların Efsanesi: Dünyanın Yedi Harikası

Tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş olan dünyanın yedi harikasının tarihi oldukça eskiye dayanıyor.

M. Ö. 5. yüzyılda Heredot tarafından ortaya atılan bu kavram, M. Ö. 4. yüzyılda Sidonlu Antipatros tarafından kaleme alınan “'Dünyanın Yedi Harikası Üzerine”' isimli kitap ile iyice belirginleşmiştir. İsviçre'de bir organizasyon yaptığı oylama sonucunda 2007 tarihinde yenilerini seçtiğini belirtmiş olsa da UNESCO bunu kabul etmemiştir.

Dünyanın yedi harikasından sadece Keops Piramidi ayakta olup, geri kalanı yangın ve deprem gibi doğa olayları sonucunda yıkılmıştır.

Keops Piramidi: Dünyanın yedi harikası arasında en eskisi olan Keops Piramidi'nin M.Ö. 2500'lü yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Mısır firavunlardan Khufu için inşa edilen bu Keops Piramidi'nin yapımımnın 20 yıl sürdüğü tahmin edilmektedir.

Babil'in Asma Bahçeleri: Yeri tam olarak bilinmeyen bu bahçelerin Irak'ta El Hilla üzerinde olduğu düşünülmektedir. Ancak günümüze değin bu bahçelerle ilgili bir kalıntı bulunamamıştır. Eski kaynaklarda, asma bahçelerin 7. yüzyılda Mezopotamya çölünün ortasında sular ve ağaçları içeren katlı katlı bir alan olduğu söylenmektedir.

Kral Mausollos'un Mezarı: M. Ö. 350 yılına tarihlenen mezar, kral için karısı ve kardeşi tarafından yaptırılmıştır. 45 metre yüksekliğe sahip olan bu yapının üstünü ise dört savaş atıyla çekilen bir savaş arabası heykeli donatıyordu. 16. yüzyıla dek korunmayı başaran Mausoleum, bugün yıkık hali ile Bodrum'da merkezi bir konumda bulunmaktadır.

Artemis Tapınağı: Tanrıça Artemis ithafen yaptırılan tapınak tamamen mermerden oluşuyordu. Efes Antik Kenti'te bulunan tapınağın yapımı M.Ö. 500'li yıllara tarihlenmektedir. Tapınak hem pazar yeri hem de bir kurum olarak kullanılıyordu. Tapınaktan geriye sadece iki adet mermer kalmıştır.

Zeus Heykeli: Yunan tanrısı Zeus için yaptırılan bu heykelin boyu 12 metre olup, M. Ö. 450 yılında Yunanistan'daki Olimpos'ta yaptırılmıştır. M. Ö. 391 yılında olimpiyatların sona ermesi ile heykel İstanbul'a taşınmış olup M. Ö. 462 yılında bir yangında yok olmuştur.

Rodos Heykeli: Rodoslular tarafından güneş tanrısı Helios'a ithafen yapılan bu heykel sadece 56 yıl ayakta kalmıştır. Rodos Adası'ndaki insanlar için beraberliğin simgesi olan bu heykel devasa bir büyüklüğe sahipti. Yapımı tam 12 süren heykelin, harabe hali ise 900 yıl boyunca yerde kalmıştır.

İskenderiye Feneri: Mısır'ın İskenderiye kıyısındaki Faros Adası'nda bulunan İskenderiye Feneri, 166 metre yüksekliğindeydi. Bugüne kadar inşa edilmiş olan fenerlerin de en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Cilalı bronz aynaları sayesinde geceleri 50 metre uzaktan görülebiliyordu. M.Ö. 290'lı yıllarda yapılan fener, 1302 yılındaki bir depremle yıkılmıştır.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)