Yüzyılın Rekabeti: Tren Yolculuğu - Araba Yolculuğu, Türkiye

Yüzyılın Rekabeti: Tren Yolculuğu - Araba Yolculuğu

4 Yorum

Yapmadan Dönme Diley Kuru

Yüzyılın Rekabeti: Tren Yolculuğu - Araba Yolculuğu
Nereye gittiğimize göre değişir aslında. Maksat yolculuk yapmak olsun. Ama iş tercih yapmaya geldiğinde, hangisini seçeceğinizi doğrusu çok merak ediyoruz. Her ikisini de yapmış kişiler olarak bizim tarafımız belli. Ama içten içe gönlümüz diğer tarafa da kaymıyor değil. Ne de olsa ikisinin de ucunda macera var diyedir belki. Eğer henüz bir taraf seçmeseydiniz, bu yazıyı okuduktan sonra belki fikriniz netleşir diye düşündük. Eh, taraf olmayanı bertaraf ederler değil mi? :) İşte yüzyılın rekabeti: tren yolcuğu - araba yolculuğu.

Tren Yolculuğu İçin 8 Neden

1 – Arabanın Giremeyeceği Yerlerden Geçersiniz
tren yolculuguDağların, tepelerin ardında kalmış diyarlardan geçer tren. Tekerlek izine pek rastlanamayan yolların kenarından geçip giderseniz. Üstelik seyrine doyum olmayan manzaraların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz trende. Eğer 4x4'ünüz yoksa bu konuda tren arabayı döver.

2 – Nostaljiktir

tren yolculuguHem de dibine kadar. Sesi bile yeter hatta. Tren, çocukluğumuzun ‘çuf çuf'udur. İstasyondan ayrılırken öttürdüğü kalkış düdüğü bile farklı hissettir insana. Ortamı, kokusu, pencereleri, kompartımanları, bilet kontrolü, her şeyi eski Yeşilçam filmlerinden fırlamış gibidir.

3 – Park Yeri Bulmak Gibi Bir Derdiniz Yoktur

tren yolculuguSadece park da değil. Çeşitli trafik cezalarından da muafsınızdır trenle yolculuk ettiğiniz sürece. Hele ki başka bir ülkede araba kullanacaksanız, trenin bu konuda daha cazip olduğu su götürmez bir gerçek. Ne de olsa orası Türkiye olmayacak. Üstelik yabancı plakalara yapılan ayrımcılığa maruz kalmaktansa, trenle şehir değiştirmek daha stressiz olmaz mı? Şehir trafiğini hiç saymıyoruz bile.

4 – Uyandığınızda Bir Bakmışsınız Farklı Şehirdesiniz

tren yolculuguİnsan ömrü hayatı boyunca bu deneyimi en az bir kere yaşamalı. Gece kompartımanda uykuya dalıp, sabah gözlerini başka bir şehirde açmak, gerçekleşmesini istediğimiz bir rüya gibidir. Hatta sabah pencereden baktığımızda, ‘neredeyiz' mahmurluğu kadar tatlı bir şey yok.

5 – Tren Yolculuğu Yepyeni Şeyler Öğretir İnsana

tren yolculuguUzun tren yolculukları farklı hikayelerin bir araya geldiği yerdir. Size göre başlı başına bir maceradan ibaret olan tren, bir başkasının tası tarağı toplayıp büyük bir şehre göç etmesidir mesela. Farklı kültürler, farklı diller, farklı şiveler… Bir tren yolculuğu, bir insana kitap yazdıracak ölçüde hikaye teminatı verir.

6 – Daha Ekonomiktir

tren yolculuguÇünkü benzin diye bir gerçekle yüz yüze gelmiyorsunuzdur. Hele ki bu yolculuk Türkiye'de ise dünyanın en pahalı benzini hiçbir şekilde gözünüzü korkutamaz. Sabit fiyata aldığın tek bir biletle, birkaç şehir birden görme şansına sahipsinizdir trenle. Çeşitli zamanlarda çıkan promosyon biletleri de kovaladınız mı, sizden mutlusu yoktur.

7 – Daha Konforludur

tren yolculuguUzun bir yolculuğa çıkacaksanız ve tercihiniz yataklı vagondan yana olacaksa evet, tren arabadan daha konforludur. İstediğin zaman yat, istediğin zaman kalk, istersen bağdaş kur, istersen ayaklarını uzatıp manzaranın tadını çıkar. Uykusuz kalkmak mı? Elinde koca bir yatak, bir yorgan ve bir yastıkla mı? Düşük bir ihtimal…

8 – Tuvalete Girmek İçin Benzinci Aramanız Gerekmez

tren yolculuguGöz ardı ediliyor olabilir ama uzun yolculuklarda tuvalet başlı başına bir sorundur. Bu sıvı tüketiminize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ancak trende olduğunuz sürece bunu dert etmenize hiç gerek yoktur. Çünkü neden, her vagonda en az iki tane tuvalet olur da ondan. Araba öyle mi, ya harıl harıl benzinci arayacaksınız ya da çayır çimen geze geze… Bir de hijyen derdi var tabi…

Araba Yolculuğu İçin 8 Neden

1 – Trenin Geçemeyeceği Yerlere Kolaylıkla Girebilirsiniz
araba yolculuguEvet, buradan anlıyoruz ki, ikisinin de en büyük avantajları birbirine dezavantaj olarak geri dönüyor. Trenin yolu sabittir ama sizinki değil. Siz isterseniz patikadan, isterseniz kıyı şeridinden gidersiniz. Kestirme yol gibi bir avantajınız da var üstelik.

2 – Planlı Olma Gibi Bir Zorunluluğunuz Yoktur

araba yolculuguBilet alayım, biletimi onaylatayım, tren saati, kaçta istasyonda olayım, vs. gibi yorucu programlarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Bilet sizsiniz, bileti onaylayan sizsiniz, kontağı ne zaman çevireceğinize yine siz karar verirsiniz.

3 – Mola Saatleri Sizin Kontrolünüz Altındadır

araba yolculuguŞu bir gerçek ki, araba yolculuğunda patron sizsiniz. Siz ne zaman isterseniz, o araba o zaman durur. Mesela tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra haldır huldur arabanıza dönmenize gerek yoktur. ‘Dur şurada bir çay içeyim' özgürlüğüne her zaman sahipsinizdir.

4 – Kalabalık Olduğunuz Takdirde Daha Ekonomiktir

araba yolculuguEvet, arabanın da böyle bir güzelliği var işte. 4 kişilik bir arkadaş grubunuzla çıkacağınız tren yolculuğunda, alacağınız bilet ücreti sabit kalır. Ancak araba yolculuğunda maliyeti düşürme şansına sahipsiniz. Her şeyi paylaşacaksınız çünkü.

5 – Eşyalarınız Daha Güvendedir

araba yolculuguTrende valizinizin güvenliğini sağlamaktan siz sorumlusunuz ve bu durum kimi zaman yolculuktan aldığınız zevki parça parça öldürebiliyor. Ama arabada at bagaja valizi, kitle arabayı, takıl takılabildiğin kadar. Üstelik torpido gözünün işlevselliği sizi büyüleyecek.

6 – Yiyecek Stoklama İhtimaliniz Daha Yüksektir

araba yolculuguAcıktığınız an karşınıza ilk çıkan marketten bir şeyler alabileceğiniz gibi, evde annenizin size hazırladığı yollukları da dilediğiniz sürece muhafaza edebilirsiniz. Araba kullanırken yaprak sarma yemenin verdiği keyfi hiçbir şeye değişmeyiz biz mesela. Kısacası araba yolcuğunda aç kalma ihtimaliniz çok düşüktür.

7 – Kafanız Nereye İsterse Oraya Gidebilirsiniz

araba yolculuguArabayla uzun yolculuğa çıkmanın en güzel tarafı da bu. Rotanızı belirlemiş olabilirsiniz ancak karşınıza çıkan kahverengi bir tabelanın aklınızı çelmesine her zaman müsaade edebilirsiniz. Bir de bakmışsınız direksiyonu sağ kırmışsınız mesela. Arabayla yeni yerler keşfetmenin sınırını çizen kişi sizsiniz ne de olsa.

8 – Arabada Uyuma Seçeneğiniz Her Zaman Saklı Kalır

araba yolculuguAraba yolculuğu bir nevi özgürlük demek. Gittiğiniz şehirde kalacak yer sıkıntısı çekmeyebilirsiniz. Sonuçta arabada uyuma gibi bir seçeneğiniz her zaman var. Ya da bagajınızın bir köşesinde saklı duran çadır ve uyku tulumu hemen imdadınıza yetişiverir. Nerede uyumak istediğinize siz karar verirsiniz, makinist değil.

Kararsız Bonusu: İkisi de Eğlenceli ve Macera Doludur

araba mı tren miBöyle de bir gerçek var işte. İkisini de yapmış kişiler bunu çok iyi bilirler. Trenin de, arabanın da farklı farklı maceraları ve eğlenceli tarafları var.
Biz üstümüze düşeni yaptık, sizin için tek tek maddeleri sıraladık. Şimdi karar verme sırası sizde. Yorumlarınızı bekliyoruz.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Ben sanırım tren yolculuğunu seçeceğim. Daha çok tatil kokuyor, daha özel görünüyor. Ve sanki daha unutulmaz bir anı bırakır kişide. Özellikle Doğu Ekspresi'ni denemek gerekli. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Tabiki de karavanı tek geçerim. :) Kalbinin götürdüğü yere git ve kal. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Çok ayrıntılı bir şekilde özetlenmiş. Sirkeci, Paris, trenle yurt dışı, orada da değişik ülkelerde yine trenle, hem de hızlı trenle yolculuklarım oldu. Defalarca Paris, Ankara otomobil seyahatlerim oldu. Tüm anlatılanları yaşadım. Genç iken otomobil, yaşlanınca şimdi ülkemizde de hızlı trenler devreye girdiği için tren tercih edilebilir ama şu valizle trene ulaşma ve konaklanacak yere ulaşma derdi yok mu? Hem ek külfet getiriyor, hem de bu ağır valizler, kim taşıyacak? İnsan kendini zor taşıyor!

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Gizemli yollar için araba. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)