Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Yunan Adaları’nda Tatil

Yunan Adaları’nda Tatil

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 16 Temmuz 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Yunan Adaları’nda Tatil

Ege’de tatil yaparken, sahilin hemen karşısındaki adaları görüp de oraya gitmek istemeyen var mıdır? Yunanistan, bazı adalarında Türk turistler için vize uygulamasını da kaldırdığından beri, bir feribota atlayıp, en yakındaki adaları gezip gelmek çok eğlenceli bir deneyime dönüştü.

Ege sahillerinde yol alırken Ege’nin ortasındaki adaları görüp de oraları merak etmeden durmak mümkün mü? Yunan Adaları, Türk sahillerine o kadar yakın ki, Yunanistan anakarasından adalara ulaşmak için saatler süren gemi yolculukları veya uçak yolculuğu yapmak gerekiyorken, adalara Türkiye’den hafif feribotlarla ulaşmak son derece kolay. Örneğin Bodrum’a gitmişken, günübirlik bir tur için limandaki turizm şirketlerinden bilet alarak Yunan adalarına geçebilirsiniz. Bodrum veya Turgutreis limanından kısa bir yolculukla adalara ulaşabilir, tüm günü adada geçirip, gezip, tozup fotoğraf çektikten, Yunan yemeklerini tattıktan sonra akşam yine aynı feribotla geldiğiniz limana geri dönebilirsiniz.

Yunanistan’ın İtalya’ya bakan kıyılarında bulunan yedi adadan oluşan İonya Adaları’na ulaşmak için çok uzun ve pahalı yolculuklar yapmak zorunda kalırsınız. Üstelik, bu adalar için vize zorunluluğunuz da var. Ancak, Ege’de, Türkiye kıyılarının hemen dibinde yer alan Mikonos, Kos, Santorini, Girit Adası, Rodos, Samos, Paros, Sakız Adası, Midilli Adası, Naxos, Patmos Adası ve Simi adalarından oluşan 12 kardeş ada, aslında Ege sahillerinin doğal bir uzantısı durumundalar. Aslında uzun bir süre Osmanlı toprağı olan adalar, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki anlaşmalarla Yunanistan hakimiyetinde kalmışlar. Fakat Yunanistan halkı, özellikle 2008’de baş gösteren ve hala devam eden, Yunanistan tarihinin en büyük ekonomik krizi sonrasında, Birinci Dünya Savaşı ardından adaları Türkiye’den almak için verilen diplomatik çabanın büyük bir hata olduğunu düşünmeye başlamış zira bu adaların lojistik masrafları o kadar büyük ki, adalarda yaşamı normal şekliyle devam ettirmek için adalar ve ana kara arasında sürekli gidip gelen lojistik gemilerinin maliyetleri, kışın tamamen atıl kalan ama işletme giderleri çok yüksek olan havaalanları ve adalarda yaşayan halka, kış sezonu boyunca devletin yaptığı yüksek tazminat ödemeleri, Yunanistan ekonomisinde önemli bir harcama kalemini oluşturuyor.

Haberin kaynağı için: Neredekal Dergi Yaz Sayısı