Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara Dalışı, Türkiye

Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara Dalışı

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Arzu Aksaya

Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara Dalışı
Heyecan, aksiyon sizin kod adınızsa ve bilinmeyene merakınız da had boyuttaysa bu yazı size gelsin. Korku filmlerine konu arayan senaristlerin, pahalı prodüksiyonlarla belgesel çekmek isteyenlerin hit konusu olan mağara dalışları ülkemizde de gittikçe popülerleşiyor. Çoğu zaman sarkıt dikitlerin kristal avizeler gibi süslediği geniş salonlarıyla bir şato izlenimi veren mağaralar yeryüzünün derinlere açılan kapıları!

Mağara Dalışı Nedir?

Mağaralar dünyanın coğrafi serüveni hakkında çok şey bilen görgü tanıkları. Keşifleri sadece bilimi desteklemekle kalmıyor, derinlerine inen dalgıçlara da farklı heyecanlar yaşatıyor. Mağara dalışı kendi içinde ‘Kara Mağaracılığı' ve ‘Sualtı Mağaracılığı' olmak üzere iki farklı disipline ayrılıyor.

Kara mağaracılığı: Dalışlar yerüstündeki mağaraların içindeki sularda yapılıyor ve bu yüzden ‘kuru mağaracılık' olarak da anılıyor.

Sualtı mağaracılığı: Deniz altındaki mağaralara yapılan dalışları kapsıyor ve ‘ıslak mağaracılık' diye de biliniyor. Hangisi zor karşılaştırması yapıldığında da sualtı mağaracılığı daha fazla araç gereç gerektirdiğinden ve şartları elbette ki daha zorladığından açık ara öne çıkıyor.

Genel anlamda dalış sporuna meraklıysanız öncesinde Dalış ile ilgili bilmeniz gerekenleri sıraladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mağara Dalışı Nasıl Yapılıyor, Zorlukları Neler?

Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara DalışıMağara içi dalışlarda içeride birikmiş tozlar suyu bulanıklaştırdığı için ışık kullanılsa bile görüş alanı sıfırlanabiliyor. Böyle durumlarda dalgıcı mağaradan çıkaracak şey tutunarak ilerlediği kılavuz ip oluyor. Ayrıca her dalışta olduğu gibi mağara dalışlarında da havanın tasarruflu kullanımı çok önemli. Havanın dönüşe kadar bitmemesi için gidiş ve dönüş zaman ayarlamasını iyi planlamak gerekiyor. Dalış kurallarına riayet kadar kullanılan malzemeni kalitesi de dalışın güvenliğini artıran faktörlerden. Fazla derinlere inilmemesi (42 metre limit olarak gösteriliyor), ani durumlarda paniğin - korkunun denetlenmesi, yedekli su feneri kullanılması ve eğitimle edinilen tecrübelerin yansıtılması da dalışlardaki başarıyı artırıyor.

Açık deniz dalışlarından daha fazla tehlike içerip daha yoğun bir hazırlık gerektiren mağara dalışlarının göz kamaştıran büyüleyici manzaraları ve ‘bunu da yaptım' derken verdiği haz ise tartışılmaz!

Mağara Dalışını Kimler Yapabilir?

Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara Dalışıİlk önce ‘eğitim şart' diyelim ve mağara dalışının teknik gerektiren bir disiplin olduğunun altını çizelim. Bu heyecanı güvenli bir şekilde yaşamak için ‘open water diver', yani açık deniz dalgıçlığından daha üst düzey bir bröveye sahip olmanız gerekiyor. Bu eğitimi veren kuruluşlardan brövenizi aldıktan sonra da derinlerin gizemi heyecanlı bir keşif için sizi bekliyor. ''Dalış Nedir?'', ''Dalış Eğitimi Nasıl Alınır?'' gibi soruları merak ediyorsanız Dalış Hakkında Her Şey adlı yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Ülkemizde Mağara Dalışları Yapılan Yerler Nereler?

Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara DalışıTürkiye'de mağara dalışı konusunda en etkin kuruluş 1991'den bu yana çalışma yürüten ve kısa adı MADAG olan Mağara Araştırmaları ve Dalış Grubu. Türkiye'de Anamur – Marmaris arası, özellikle de Fethiye denizaltı mağaraları açısından yoğun bir bölge. MADAG dalgıçları da dalışlarını en çok bu bölgede gerçekleştiriyor. Türkiye'de mağara dalışı yapılan önemli noktalardan bazıları ise şöyle;

1- Suluin Mağarası, Antalya

Antalya'da Finike – Kaş yolu üzerindeki Suluin Mağarası dikey mağara 80 metre çapındaki giriş ağzıyla sadece ülkemizin değil Asya'nın da en derin mağaralarından biri. Derinlere inildiğinde de içeri sızan gün ışığı görülebiliyor ve bu ışık sudaki görüş açısını da uzun süre stabil tutuyor. Derinliğinin sınırları henüz bilinmediğinden dalmak için profesyonelliğine güvenen tecrübeli bir dalgıç olmanız ve dalarken de ilgili mercilerden özel izin almanız gerekiyor. 27 Ağustos 1995'de mağaranın gizemli derinliğini tespit etmek isteyen bir sualtı araştırma ekibinden 122 metreye indikten sonra bir daha da haber alınamamış. 2000'li yıllarda dalış yapan bir Türk ekibi ise mağara içerisinde buranın önceden kuru olduğunu düşündüren seramik ve kemik kalıntıları bulmuş. Türkiye'nin en popüler dalış noktaları arasında bulunması ise tesadüf değil.

2- Sıçan Adası, Antalya

Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara DalışıAntalya – Kemer yolu üzerinde konumlanan Sıçan Adası'nın etrafı irili ufaklı birçok mağara ile çevrili. Amatör ya da profesyonel her seviyeye hitap eden bu dalış noktasında en çok rağbet gören mağara ise adanın doğu tarafında.

3- Altınbeşik Mağarası, Antalya

Dünyanın en büyük sualtı mağaralarından biri olan Altınbeşik Mağarası Antalya'nın İbradı ilçesinde bulunuyor. Burası aynı zamanda ülkemizdeki tek ve ilk mağara milli parkı olma özelliği de taşıyor. Mağaranın içindeki suyun Beyşehir Gölü ile ilişkili olduğu deneylerle kesinlik kazanmış. Mağaraya giriş 200 metrelik bir yeraltı gölünden botla ilerleyerek yapılıyor. İki katlı mağaranın hepsi henüz tam araştırılmamış olmakla birlikte bir bölümü fosilleşmiş. 1985 yılında 10 kişilik bir Japon ekibin daldığı mağarada renkli travertenlerle birlikte bir de şelale bulunuyor.

4- Küre Dağları'ndaki Mağaralar, Kastamonu - Bartın

Yeraltı Saraylarının Gizli Dünyasını Keşfet : Mağara DalışıKüre Dağları bir ekstrem spor cenneti ve dalış iştahını kabartan yüzden fazla yeraltı mağarası da bu cennetin bir parçası. 250 metre derinliğiyle Ilgarini bu mağaralardan en derin olanı. Eşekçukur, Ejder, Mantar, Topmeydanı ve Mencilis gibi mağaralar da dalgıçlar tarafından büyük rağbet görüyor. Dalışa merakınız varsa, bu bölgedeki mağaralar da sizi cezbedecek türden.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)