Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Yeni Kısıtlamalarda Otel Rezervasyonu ile Seyahat

Yeni Kısıtlamalarda Otel Rezervasyonu ile Seyahat

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 20 Nisan 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Yeni Kısıtlamalarda Otel Rezervasyonu ile Seyahat
Hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları derken önü alınamayan Korona’nın bulaşmasını engellemek için şehirler arası seyahat etme kısıtlamaları da geldi. Tesisler sıkı sıkıya “Güvenli Turizm” kurallarını uygulamaya başladığından beri kişisel tedibirlerimizi alıp, zaman zaman karavanımızla zaman zaman aracımızla, nispeten izole rotalar seçerek gezmeye başlamıştık. Sadece saat kısıtlamaları varken Cuma saat 21.00’a kadar istediğimiz şehre ya da otele gidip, Pazartesi sabah 05.00’da sokağa çıkma yasağı bittiğinde evimize dönüyorduk. Peki şehirler arası yolculuk kısıtlamalarıyla şimdi ne yapacağız? Yeni kısıtlamalar Geldi ama Sizin Otel Rezervasyonunuz Var!? Bakın Nasıl Yolculuk Edeceksiniz: yeni kısıtlamalar gezgin

Aslında kısıtlamalar artsa da bu dönemde de şehirler arası seyahat etmek mümkün. Üstelik bu kısıtlamalar gerek tesislerin gerek bireylerin tedbiri elden bırakmamasına yardımcı oluyor. Örneğin yeni kısıtlamaların ardından cumartesi günü İstanbul’dan yola çıkıp, Kırklareli, İğneada’ya Glamping (lüks çadır) deneyimi yaşamaya gittim. Özel aracımızla çıktığımız bu yolculukta birçok kontrol noktasından geçtim ve hiç sorun yaşamadım. İstanbul’dan çıkarken ya da Kırklareli sınırına girdiğimde jandarma ve polislere otel rezervasyon belgemi göstererek Longoz Ormanları yakınında huzur dolu bir Glamping deneyimi yaşadım. Yolculuğun detayları yazının devamında. Bu yola çıkmadan önce yaptığım araştırmalar ve görüşmeler sonucu edindiğim bilgi ve tecrübeleri de sizinle paylaşacağım. Korona ve Yeni Kısıtlamalar Döneminde Şehirler Arası Seyahat Etmek Mümkün mü? Toplu Taşıma ile Seyahat: Öncelikle uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçları ile seyahat edecekler için seyahat anlamında bir kısıtlama bulunmuyor. Bilet ve HES kodu göstererek yasak olan gün ve saatlerde de seyahat etmeniz mümkün. %50 kapasite ile çalışan toplu taşıma araçları bu dönemde 81 il için ulaşılabilir durumda.

Özel Araç ile Hafta İçi Seyahat: Hafta içi sabah 05:00 ile akşam 19:00 arası özel aracınızla da şehirler arası seyahat edebilirsiniz. Bu saatlere uyduğunuz taktirde bir sorun yok ama eğer bu saatler dışında seyahat edecekseniz e-Devlet üzerinden ya da 199 numaralı çağrı merkezini arayarak seyahat izin belgesi almanız şart.

Özel Araç ile Hafta Sonu Seyahat: Gelelim hafta sonu seyahat etme kısmına. Benim cumartesi giriş, pazartesi çıkış olacak şekilde İğneada’daki Glamping tesisi için rezervasyonum vardı. Tesis de rezervasyon sonrası bana içinde tarih ve fiyat bilgileri olan rezervasyon belgesini kaşe ve imzalı olarak iletti. Peki ama hafta sonu şehirler arası seyahat etmek için bu belge yeterli miydi?

Teyit etmek için önce tesis ile görüştüm. Bana verdikleri rezervasyon belgesi ile rahat bir şekilde şehirler arası seyahat edebileceğimi belirttiler. Ancak ben yine de 199 numaralı çağrı merkezini arayarak bilgi aldım. Bu hat üzerinden de elimdeki rezervasyon belgesi ile rahat bir şekilde şehirler arası seyahat edebileceğimi belirttiler. Bu durumda e-Devlet ya da 199 numaralı çağrı merkezi üzerinden seyahat izni almama gerek kalmadı.

Cumartesi sabah saat 07:30 gibi İstanbul’dan yola çıktım ve yolda pek çok polis arabası vardı. Tek tek kontrol yapıp, yolda olma nedenini sorguluyorlardı. Bana sıra gelince kimliğimi ve rezervasyon belgemi gösterdim. Hiç sorun yaşamadan kontrolden geçip İğneada’ya ulaştım. Aynı şekilde dönüş yolunda da iki kez polis kontrolüne girdim ve rezervasyon belgemi göstererek sorun yaşamadan evime ulaştım.

Bu durum 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için farklı. Bu yaş grubundakiler zorunlu olmadıkça şehirler arası seyahat edemiyor. Seyahat etmek için 199 numaralı çağrı merkezi ya da e-Devlet üzerinden izin almak zorunda.

Şunu da belirtmekte fayda var; TURSAB sitesinde kısıtlama olan saatlerde yapılan yolculuklarda yaptırım uygulanma ihtimalinin olduğu bildiriliyor. Ancak dediğim gibi ben 199 hattı üzerinden teyit aldığım ve bizzat yasak olan gün ve saatte şehirler arası yolculuk yaptığım halde, elimdeki rezervasyon belgesiyle bir problem yaşamadan şehir değiştirdim. Üç kez polis kontrolüne girdim, belgeme ve kimliğime bakılarak bu kontrollerden geçtim.

Ne olursa olsun hem otelinizden hem de 199 numaralı çağrı merkezi üzerinden teyit almadan yola çıkmayın derim. Hatta dönüş yolunda eğer otelden çıkış tarihiniz hafta sonuna, yani yasaklı güne denk geliyorsa, e-Devlet üzerinden giriş ve çıkış tarihinizin olduğu ilgili rezervasyon belgenizle "Kalacak Yeri Bulunmayanlar için Başvuru" seçeneğini tıklayarak başvuru yapın. Bu şekilde ikamet ettiğiniz yere gitme talebinde bulunmuş oluyorsunuz. SMS ile onay mesajı 1-2 saatte geliyor.

Zaten var olan otel rezervasyon belgenizle seyahat edebiliyorsunuz ama içinizin rahat olması açısından dönüşte bu izni de alabilirsiniz. Ancak 199 numaralı çağrı merkezi otel rezervasyon belgenizle seyahat edebileceğinizi belirttiğinden, giderken size ayrıca bir seyahat izni düzenlenmeye gerek duymuyor, aklınızda olsun. Ben inatla cumartesi yola çıkacağımı belirtmeme rağmen, 199 hattı rezervasyon belgemle seyahat ederken sorun yaşamayacağımı belirtti. En azından benim deneyimim bu şekilde oldu.

Siz yine de her türlü önlemlerinizi alın ve yola öyle çıkın derim. Zor bir sınavdan geçtiğimiz bu dönemde seyahat etmek ruhu iyileştiriyor. Tabii sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat etmek şart. Yaşasın yolda olmak! gezgin mutlu koronada maskeli