Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Yeni Kısıtlamalar Sürecinde Seyahat Edeceklerin Bilmesi Gerekenler

Yeni Kısıtlamalar Sürecinde Seyahat Edeceklerin Bilmesi Gerekenler

Paylaş
Arzu Aksaya  
Eklenme: 04 Aralık 2020
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Yeni Kısıtlamalar Sürecinde Seyahat Edeceklerin Bilmesi Gerekenler
Hem dünyada hem de ülkemizde Covid-19 vaka sayılarının arttığı bir dönemden geçiyoruz. Haziran ayındaki normalleşme sürecinin ardından kışın gelmesi ve şehirlerdeki nüfusun yoğunlaşmasıyla salgın daha da arttı. Hastalığın seyrini sakinleştirmek, hızını azaltmak adına alınan bir dizi kısıtlama kararı da 13 Nisan 2021’den itibaren uygulanmaya başlandı. Çıkmak zorunlu olmadıkça evlerimizde kalacağız elbet ama seyahat etmek gerektiğinde uyulması gereken kurallar neler olacak, yeni kısıtlamalar seyahatleri nasıl etkileyecek bilmek ister misiniz? Sokağa Çıkma Kısıtlaması Nasıl Uygulanacak, Kimler İçin Geçerli, Kimler Muaf? sokağa çıkma yasağı ne zaman?

Bu kısıtlamaları hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı başlık altında açıklayalım isterseniz.

Hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması ülkemizin bütün şehirlerinde her gün akşam 19:00-sabah 05:00 saatleri arasında ve herkesi kapsayacak şekilde uygulanacak. 65 veya üzerindeki yaş grubu saat 10:00-14:00 arasında, 18 yaş altındaki grup ise 14:00-18:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Ama bu yaş kategorisinde şöyle bir istisna var; çocuk kreşe, bakıcıya veya doktor randevusuna gitmek gibi zorunlu durumlarda yanında velisi olması koşuluyla bu saatler dışında da çıkabiliyor.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması da cuma günü akşam 19:00’da başlayıp pazartesi sabah 05:00’de bitiyor ve yine tüm illerimizde geçerli. Hafta içinde yaş gruplarına bölüştürülmüş saat dilimleri hafta sonu yok, kısıtlama tüm hafta sonu sürecek. Herkesi kapsayan uygulamada tek istisna ise o günlerde çalışmak zorunda olmak! Sağlıkçılar, veterinerler, güvenlikçiler, belediye çalışanları, kargo elemanları, teknik servisler ve buna benzer sektörlerde izne tabi çalışan yerler hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaflar. Ayrıca ülkemizde bulunan yabancı turistler için de hafta sonu dışarı çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Bu arada 65 yaş üstü veya 18 yaş altı olan bireylerin kısıtlamalar dahilinde toplu taşıma kullanamayacaklarının da altını çizelim. Ancak eğitimin yüz yüze devam ettiği durumlarda, öğrenci olduğunu herhangi bir belge ile belirten 18 yaş altı gençler ve çocuklar okul saatlerinde bu araçları kullanabilecek. 65 Yaş Üstü veya 18 Yaşın Altında Olanlar Nasıl Seyahat Edecek? sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor?

Pandemi hayatımıza girdiğinden beri daha bir sınırlanan dünyada tıpkı pasaport gibi seyahat belgesi ve HES koduna da alıştık bir nebze. Eğer 65 yaş veya üzerindeyseniz şehirler arası yolculuğa çıkmadan önce seyahat izin belgesini hazırlamanız ve HES kodunu da almış olmanız gerekiyor.

Yeni kısıtlamalar doğrultusunda 18 yaş altındaki gençler ve çocuklar ise yanlarında bir yetişkin olmadan şehirler arası seyahat edemiyor. Bu grup ve yanlarındaki veliler de dahil olmak üzere her yaş için HES kodu alınması da şart!.

İlginizi Çekebilir: HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler: HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır? Sokağa Çıkma Kısıtlaması Varken Uçuşu Olanlar, Tren veya Otobüs Seferine Yetişmesi Gerekenler Ne Yapacak? sokağa çıkma kısıtlaması

Uçağınız hafta sonu kalkıyorsa veya şehirler arası bir trene, otobüse bilet almışsanız; biletinizi, PNR kodunu ya da rezervasyon numaralarınızı, sorulduğunda göstermeniz halinde yasaktan muaf oluyorsunuz. Ama seyahat edecek kişi 18 yaşın altındaysa İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre yanında ebeveyni olmadan şehir dışına çıkmasına izin verilmiyor.

Havalimanlarına ve garlara transferlerde ise (örneğin bir kişi eşini ve çocuğunu uçağına götürüyorsa) transferi sağlayacak kişinin oturduğu ilçenin kaymakam ya da kolluk kuvvetlerine yola çıkacağı saati ve araç bilgilerini bildirmesi gerekiyor. Dönüş yolunda yolcuların kimlik ve bilet fotokopilerinin yanında olması da yasaklardan muaf olmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Covid-19 Salgını Döneminde Uçağa Bineceklere Tavsiyeler Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Varken Özel Araçla Seyahat Edecekler Ne Yapacak? seyahat yasağı var mı?

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması sürerken özel araçla şehirler arası veya şehir içi yolculuklara ancak istisnalar dahilinde izin veriliyor. Bu istisnalar ise şöyle;
 • Tedavisi bitip taburcu olduğu hastaneden ikametine dönenler, doktordan sevk alanlar veya doktor randevusuna gidenler,
 • ÖSYM’nin açtığı ya da başka merkezi sınavlara katılanlar refakatçileriyle birlikte,
 • Kamu veya özelden günlü sözleşme davet yazısı alanlar,
 • Askerlik hizmetini bitirip ikametine dönenler,
 • Bulunduğu şehre 5 gün önce gelip, ikameti olan başka bir şehre gidenler (5 gün önceki yolculuk biletini, özel araçla gelmişse plakasını ve seyahatle ilgili başka belgeleri ibraz ettiğinde),
 • Ceza infaz kurumundan tahliye olanlar,
 • Kendi veya eşinin birinci derece yakınlarından biri vefat etmişse cenazesine katılmak veya cenaze nakil işlemlerine refakat etmek için gidenler (en fazla 8 kişi olmak şartıyla).
 • Eğer durumunuz bu istisnalardan birini kapsıyorsa İçişleri Bakanlığı’nın ALO 199 destek hattı veya e-Devlet platformu üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvurarak seyahat izin kurullarından izin alabilir, özel aracınızla çıkacağınız yolculukta yasaktan muaf olabilirsiniz.

  Seyahat amacınız bu durumlardan hiçbirini kapsamıyorsa şehirler arası seyahatler için ancak uçak, otobüs, gemi ve tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir: Seyahat İzni Nasıl Alınır? Şehirler Arası Yolculuk Şartları Nedir? Yeni Kısıtlamalar Sürecinde Oteller ve Restoranlar Açık Olacak Mı? oteller açık mı?

  İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde oteller üzerine bir düzenleme yok. Oteller misafirlerine pandemi kurallarına uyarak konaklama ve restoran hizmeti vermeye devam ediyor. Sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde bir otel rezervasyonununuz varsa belgeleyerek özel aracınızla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

  Havalimanlarının restoran ve kafeleri de kısıtlama sürecinde sadece yolcular ve personel tarafından kullanılabiliyor.

  İlginizi Çekebilir: Corona Virüs Önlemi Alan Oteller (Sertifikalı) Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Olmadığı Hafta İçi Saatlerinde Şehirler Arası Seyahat Yasağı Var Mı? şehirler arası seyahat yasağı var mı?

  Hayır, kısıtlanan saatler dışında şehirler arası yolculuk yapabiliyorsunuz.

  Sağlıklı günler dileğiyle…

  Yorumlar

  Aysel Oğuz 
  08.12.2020
  65 yaş üzeri yurtdışı seyahate gidebilir mi? Izin gerekiyorsa nereden alınır.