Yeni İngilterenin En Eski Kenti: Boston, Türkiye

Yeni İngilterenin En Eski Kenti: Boston

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Yeni İngilterenin En Eski Kenti: Boston

Amerikan tarihinde önemli bir yere sahip olan Boston, kültürel zenginlikleriyle dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzey doğusunda yer alan Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Connecticut ve Providence eyaletlerinin oluşturduğu bölge Yeni İngiltere (New England) olarak tanımlanıyor. Milattan sonra binli yıllarda bu bölgeye kısa ziyaretler yapan Vikingler'den sonra bin altı yüzlerde buraya ulaşıp ilk yerleşim birimlerini oluşturan Avrupalılar, İngilizler olmuş. Onların kurdukları ilk kent Boston ise görece kısa sayılabilecek Amerikan tarihinin en eski sembol kentlerinden biri.

İlk Amerikan parası ve İngilizce ilk kitap burada basılmış. Bölgede İngilizlerin yaklaşık iki yüzyıl süren hakimiyeti Boston'da sona erdiğinde Amerika'nın ilk ulusal bayrağı bu kentte dalgalanmış. Amerikalılar için tarih bu kentte başlar diyebiliriz. Bu nedenle John F. Kennedy'nin başkanlık seçim kampanyasına bu kentten başlaması da bir rastlantı değildir.

Şehir merkezine oldukça yakın olan Logan uluslararası havaalanından Boston'a ulaştığınızda dikkatinizi çeken ilk şey deniz kokusudur. Tarih boyunca bu liman kentine zenginliklerini kazandıran unsurlar balıkçılık ve deniz ticareti olmuştur. Günümüzde ise Boston; Amerika'nın en Avrupalı, kültürel özellikleri en iyi üç üniversitesinden ikisi, Harvard University ve Massachusetts Institute of Technology bu kenttedir.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)