Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Yeni Ekonomide Nasıl Gezeceğiz?

Yeni Ekonomide Nasıl Gezeceğiz?

Paylaş
Deniz Altungül  
Eklenme: 28 Aralık 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Yeni Ekonomide Nasıl Gezeceğiz?
Yaratıcı ve maceracı düşünmeye var mısın? Yeni ekonomide eski alışkanlıkları sürdüremeyeceğimiz aşikâr olunca saksıyı çalıştırıp, gezginlerden feyz alıp yeni ekonomide nasıl gezeceğimize bir bakalım mı?

Yeni Keşifler

Eğer bir beyaz yakalıysan ülkemizin Akdeniz ve Ege sahillerini çoktan keşfetmiş olmalısınız. Sizce de yeni yerler keşfetmenin, yeni deneyimler yaşamanın vakti gelmedi mi? Yaz gelince deniz-kum-güneş üçlüsünden vazgeçemiyoruz ama bize dört mevsimi yaşatan, zengin doğal çeşitliliğe sahip ülkemizde deniz-kum-güneş üçlüsünün verdiği keyfi deneyimlemenin başka yolları da var:

Yeni ekonominin etkilerini geride bırakmak için Ege ve Akdeniz kıyılarına göz kırpıp, Anadolu’nun güzelliklerini keşfe çıkmalısın.

Yeni Ekonomide Nasıl Gezeceğiz?

Apartlar ve Pansiyonlara Dönüş

Gezgin gibi düşün, gezgin gibi gez! Ultra her şey dahil büyük otellerin erken rezervasyon fırsatları, ödemelerde sağlanan kolaylıklar birbirinden güzel. Herkes kendi ekonomisine göre uygun fırsatı yakaladığında değerlendirecektir. Bununla birlikte uzun süreli ödeme, taksit olaylarına girmek istemeyenler gözlerini apart ve pansiyonlara çevirecek. Bu noktada şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz çünkü ülkemizdeki apart ve pansiyonlar doğayla iç içe bir çok seçenek sunuyor. Genellikle aile işletmesi olan bu tesislerde sıcak karşılamalar, misafirperver hizmetle karşılaşmak hiç de zor değil. Ne dersin, değerlendirmeye değmez mi?

Kamp + Otel Kombinasyonları

Maceracı ruhun önü açıldı! 7 gün tam pansiyon veya ultra her şey dahil konaklama yerine birkaç gün otel birkaç gün daha uygun fiyatlı ve doğayla iç içe kamp seçeneklerini kombinlemeye ne dersin? Hem karnın doysun hem pastan dursun lafı bu kombinasyonla anlam kazanabilir.

Daha Kısa Süreli, Sık Tatiller

Bir hafta on beş günlük yıllık tek bir tatil yerine ekonomini sarsmayacak 2-4 günlük planlar yapmak nasıl olurdu? Tek seferde keseyi sarsmayacak planlar yapabilir, böylelikle bazen yakın bazen uzak rotaları seçebilirsin. Bu tarz tatiller için Rota Önerileri sayfamız sana yardımcı olacaktır. Yeni Ekonomide Nasıl Gezeceğiz?

Uygun fiyatlı ulaşım fırsatlarını ve kampanyaları kollamak

Diğer bir yandan uçak biletlerini takip edip uygun bir rota bulduğunda değerlendirme yoluna da gidebilirsin. Diyelim daha önce hiç bilmediğin Amasra’ya 100TL’ye uçuş buldun! Hiç düşünme hemen at cebe. Çünkü istediğin tarihe en uygun Amasra otelini neredekal.com senin için bulur, nereleri gezeceğini de Keşif Rehberi’nden okursun.

Memleketlere Dönüş

Sen de memleketini özledin mi? Özlemediysen de bu ara bir gözün memleketinde olsa iyi olur. Eski aile evleri bazı tatilleri geçirmek için birebir olabilir. Memleket ziyaretini birkaç günlük otel konaklamasıyla da bağlarsan ne güzel olur! Hem dinlenir, hem memleketin tadını çıkarabilirsin.

Yol Masraflarından Tasarruf

Eğer yalnız bir gezginsen bu senin için daha kolay olacaktır. Paylaşımlı ulaşım uygulamalarını araştırmanı tavsiye ederiz. Aileler için ise arkadaşlarla, geniş ailenin diğer üyeleriyle yola çıkıp yol masrafını paylaşarak tasarruf etmek iyi bir fikir. Farklı yerlere gidecek bile olsanız gidiş-dönüş yolunu denk getirebileceğiniz planlar yaparak en azından yol masraflarından tasarruf edebilirsiniz. Yeni Ekonomide Nasıl Gezeceğiz?

Tatil Valizini Küçültmek

Tatil sadece oteli ve yoluyla değil tatil ihtiyaçlarıyla da keseyi şişiriyor değil mi? Ultra her şey dahil bir otelde rezervasyon yaptırdıysanız ister kadın ister erkek olun akşam yemeğe şık kıyafetlerle gitmek isteyeceksiniz. Üstelik şıklık meselesi eskisi gibi olmadığı için son sezona ait parçalar giymek isteyeceksiniz. Buna diyecek bir şey yok, çok da haklısınız ve şık olmak çok güzel bir şey! Lakin her güne, her okazyona ayrı kıyafet götürmek ne kadar akıllıca? Hem tatil çantası ağırlaşıyor hem de giyinmek, giyinmeyi düşünmek için fazladan mesai harcıyoruz. Sade, sofistike bir stil tatilde herkesi rahat ettirir hem de şıklıktan ödün vermeden.

Şatafat Değil, Sürdürülebilir Fonksiyonellik

Çevreci düşünüp davrandığınız sürece ekonomik seçeneklere yönelmek durumunda olacaksınız. Böylece parayı pulu unutup dünyayı düşünmeye başlayabilirsiniz :) Dünyanın ve yaşamın geleceğini gözeten tercihler yapmanın vakti geldi de geçiyor bile. Artık durup düşünmenin değil harekete geçmenin vakti deyip her türlü tatil, gezi planı yaparken çevreci seçimler yapmak için şunları düşünebilirsin:

Tatile niye çıkarız? Sürekli olduğumuz yerden uzaklaşmak, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, belki tanıdıklardan ve hatta insanlardan biraz uzaklaşmak, fiziksel ve zihinsel rutinlerimizi değiştirmek için çıkıyoruz dimi? Kendinize göre başka sebepleriniz de olabilir. Tüm bunları yan yana koyunca bu ihtiyaçları karşılamanın alışık olduğumuz seçimlerin dışında karşılanması mümkün mü? Bizce mümkün! Alışkanlıkları bırak ve yeni seçimlere yer aç!