Vosvos: Bir Otomobilden Daha Fazlası, İlginç Bilgiler

Vosvos: Bir Otomobilden Daha Fazlası

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

İlginç Bilgiler Editor

Vosvos: Bir Otomobilden Daha Fazlası

Ülkemizde de internet siteleri, dergileri, fan kulüpleri olan vosvos tutkunları, zaman zaman peşpeşe yollara düşüp bir etkinliğe imza atıyorlar.

Bir otomobilden daha fazlası

Bir otomobil sahibi hakkında ne çok şey anlatır aslında değil mi? Otomobilin markası, rengi, modeli, aynasına asılan nazar boncuğu, aksesuvarları sahibinin kişiliği, tarzı, yaşam şekli hakkında ipuçlarıyla doludur. Ama bir otomobil var ki, o otomobiller üstüdür. Ve yolda giderken çıkardığı sesle bile sadece sahibine dair değil, yaşama dair çok şey anlatır. Sanıyorum anladınız, efsane Vosvoslardan bahsettiğimi. Ama bu sevimli aracın üretiminde badem bıyık, korkunç Hitler'in parmağının bulunduğunu duyunca sanırım şaşıracaksınız.

Hikaye şu:

Her zaman ekonomik bir araba üretme isteğinde olan Dr. Porshe, Adolf Hitler'le tanışınca bu hayalini gerçekleştirme olanağı buldu. Hitler, bu aracın her Alman vatandaşının alabileceği ucuzlukta olmasını, saatte 100 km yapmasını ve az benzin tüketmesini istiyordu. 22 Haziran 19342de bir kontrat imzalandı. Ve Dr. Porshe, yeni çağın lideri için bir otomobil yapma çalışmalarına başladı.
Üretilen ilk başarılı prototipler büyük bir gizlilik içinde SS subayları tarafından deneniyordu. Ve 1937 yılında Volkwagen son halini aldı.
Yeni halk arabasını, herkesin alabilmesine imkan tanımak fikrine bağlı kalınarak, bir tasarruf planı düzenlendi. Bu plana göre, bu program için imza atmış olan herkes, her bir pulu 5 Richsmark (o zamanın Alman para birimi) tutarında olan 50 pulluk tasarruf defteri aldı. Bu programın kurallarına göre, haftada en az bir pul satın alınarak bu deftere yapıştırmak gerekiyordu. Toplam değeri ortalama 990 Reichsmark olan beş defteri pullar ile dolduran bir tasarrufçu, Volkswagen fabrikasına gidip aracını teslim alma hakkı kazanacaktı. Fakat bu program ikinci dünya savaşı nedeniyle iptal edildi.

Vosvos

Savaş sonrası

26 Mayıs 1938'de Volkswagen fabrikasının temeli atıldı. Ve imalat 1940'da muharebe tipi araçlar ile başladı. Genellikle bu imalat Kubelwagen (Alman Jeep'i ) idi. 1943'de bu Alman Jeepleri için daha fazla güce ihtiyaç duyuldu. Motor kapasitesi 25 beygirlik güç veren 1131 cc'ye çıkarıldı. Bu motor 1953'e kadar bütün Volkswagen'lerde kullanıldı.
Savaş 1945'de sona erdirildi. Fakat Wolfsburg'daki Volkswagen fabrikasında büyük hasar vardı. Müttefiklerin bombardımanı sırasında, fabrikanın üçte ikisi yıkılmıştı. Şans eseri fabrika İngiliz işgal bölgesi içinde idi ve tamir edildi. Müttefiklerin acilen tamir edilmiş ikmal araçlarına ihtiyacı vardı. Bu hizmeti Volkswagen fabrikası gerçekleştirdi. Ayrıca müttefik ordularının, personel taşıma ve barışı korumaları için daha çok araca ihtiyaçları vardı. Albay Hirst bu fabrikayı çalıştırıp, yapabilecek kadar araç imal etmeyi önerdi. Böylece işe ve yiyeceğe çok ihtiyacı olan Alman vatandaşlarına, bir olanak sağlanacaktı. Böyle yapmak ile harabeler içindeki Wolfsburg şehri yeniden doğdu ve bir zamanlar komik görüntüsü yüzünden ona gülünüp küçümsenen bu araba, kendi erdemleri ile dünyayı fethetmeye çıktı.


Vosvos

Tayyar, Can, Leyla

O zamandan beri de çok görmüş geçirmiş, savaşlar atlatmış Volswagen, tüm dünya vatandaşlarına bir arabadan çok daha fazlasını ifade ediyor.
Örneğin; Kaefer, Bug, Beetle, Böcek, Kaplumbağa ya da Vosvos diye adlandırılsın, hemen hepsinin sahibi tarafından verilmiş bir ismi de vardır. Arthur, Tayyar, Can, Minnoş, Leyla gibi... Kimisi oğlum der, kimisi kızım... Gülümseyen çizgileriyle tüm dünyada sevilen, "tutku" ile "tiryakilik" arasında, ama sevgi ile bağlanılan bir simgedir o.
Bu simgenin etrafında toplananların ortak özelliği, bir otomobil düşkünlüğü değil, dünya barışı, insan hakları, yaşanabilir bir çevre gibi konularda duyarlılık ve sorumluluk sahibi olmalarıdır. Yolda karşılaştıklarında birbirlerini selamlama inceliğine sahip tek otomobil olan Vosvos'un tutkunları, dünyanın her yanında biraraya gelerek ortak etkinlikler düzenlemekteler. Ülkemizde de internet siteleri, dergileri, fan kulüpleri olan vosvos tutkunları, zaman zaman peşpeşe yollara düşüp bir etkinliğe imza atıyorlar.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)