Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Ünlülerin Tercihi: Kıbrıs

Ünlülerin Tercihi: Kıbrıs

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 08 Kasım 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Ünlülerin Tercihi: Kıbrıs

Hemen her dönem ünlülerin akınına uğrayan Kıbrıs, neredeyse dört mevsim girilebilen denizi, lüks otelleri ve büyük ölçüde korumayı başardığı tarihi dokusuyla pek çok insanı cezbediyor.

Tıpkı ülke içinde bir noktaya uçarmış gibi kısa süreli yolculuktan sonra ulaşacağınız Kıbrıs’ta kendinizi bambaşka bir dünyaya gelmiş gibi hissediyorsunuz. İnsanların sıcakkanlı tavırları, hemen her yönüyle size tanıdık gelecek yaşam tarzı ve kulağa keyifli bir melodi gibi gelen aksanlarıyla Kıbrıs, özellikle Avrupa’nın soğuktan donduğu şu günlerde keyifli bir tatil alternatifi olarak öne çıkıyor.

Vize, pasaport derdi yok

Bu ülkeye giriş için sadece kimliğinizi göstermeniz yetiyor. Eğitim almak ya da kumarhanelerini ziyaret etmek için her yıl Türkye’den yüzlerce, hatta binlerce insan bu güzel ülkeye uçuyor. Bugün tarih ve eğlencenin iç içe geçtiği bu ülkeye konuk oluyoruz.

Her ilçe ayrı bir renk

Kuzey Kıbrıs yönetimin kolaylaşması açısından altı bölüme ayrılıyor. Öne çıkan yerlerse; Lefkoşa, Gazi Magosa ve Girne, Kuzey Kıbrıs’ın kuzeyinde bütün doğal güzelliklerin birleştiği bir yerde bulunan Girne, sakin ve büyük şehrin gürültüsünden uzakta, dinlenmek isteyenler için çok uygun. Doğu ve batısında kilometrelerce uzanan kumsalları, plajlara yayılmış lüks otelleri, otel apartmanları ve piknik yerleri bulunuyor.

Girne’nin ilginç yerlerinden biri de Girne Kalesi ve tarihi yat limanı. Küçük bir ticaret limanı ve balıkçı kasabası olarak kurulmuş olan Gazi Magosa, 18.yüzyılda Lüzinyanlar devrinde gelişmiş. 1489’da Kıbrıs’a hakim olan Venedikliler, dışarıdan gelecek herhangi bir saldırıyı önlemek için Gazi Magosa’yı bir çember içine alan, bugüne kadar korunan ve Ortaçağ savunma mimarisinin en güzel örneğini teşkil eden heybetli surları inşa etmişler.

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti konumundaki Lefkoşa etrafında, 1570’de Venedikliler tarafından, Türklere karşı savunma maksadıyla yapılmış kalın ve yüksek surları bulunuyor. Bütün Lefkoşa’yı çeviren çember şekildeki bu surlarda 11 burç yer alıyor. Konstanza diye bilinen burcun üzerinde Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethi sırasında şehit düşen Bayraktar’ın Türbesi ve Bayraktar Camii bulunmakta.

Haberin tamamı için: Hafta Sonu / 7-13 Kasım

Benzer Yazılar