Uluslararası Troia Festivali, Çanakkale Merkez

Uluslararası Troia Festivali

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Habibe Tokgöz

Uluslararası Troia Festivali
Çanakkale'nin kültürünü, tarihini ve sanatını gözler önüne seren Troia Festivali, yapıldığı ilk yıllarda yerel bir etkinlik olsa da, günümüzde uluslararası bir boyut kazanmıştır.
Festival, İzzet Melih Dilmaç'ın projesi olup, Çanakkale Valisi ve Belediye Başkanı'nın bu festivale destek vermesi sonucunda hayata geçirilmiştir.
Festival uzun yıllar boyunca Halk Bahçesi'nde düzenlenmişse de, daha sonraki yıllarda Açık Hava Tiyatrosu, Cumhuriyet Meydanı ve Çimenlik Kalesi gibi tarihi mekanlarda düzenlendi. Günümüzde ise Truva Antik Kenti bu festivale ev sahipliği yapıyor.
Uluslararası bir festival olarak kutlanması da 1992 yılında gerçekleşir. Uluslararası Troia Festivali'nin amaçları arasında kültür ve sanatsal etkinliklerini çoğaltmak, dünyaca ünlü olan Truva Antik Kenti'nin tanıtımını yapmak ve birbirinden farklı kültürleri bir araya getirmektir.
Uluslararası Troia Festivali Sezen Aksu, Gripin, Volkan Konak gibi ünlü sanatçıların verdiği konserlerle, gösterime giren tiyatro oyunlarıyla, dans gösterileriyle ve sergileriyle unutulmayacak günler sunuyor. Festival her yıl Ağustos ayında gerçekleşmekte.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)