Neredekal.com

Uludağ’da Kayak Keyfi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 11 Aralık 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Uludağ’da Kayak Keyfi

Uludağ’da doğayla iç içe harika bir kayak tatili yapabilirsiniz. Günün yorgunluğunu atacağınız otelinizde dinlenirken ruhunuzun ve bedeninizin yenilendiğini hissedeceksiniz.

Kar tatili dendiğinde ilk akla gelen yerlerdendir Uludağ. Sadece şimdi değil tarih boyunca da sahip olduğu muhteşem doğa ile anılmış ve ilgi odağı olmuş. Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin kitabında yer verdiği Uludağ; mitolojik kaynaklara göre Olympos adını taşıyan 6 dağdan biri. Diğerlerinden olan farkını görmek içinse “Mysia Olympos” adını almış. Roma Cumhuriyeti döneminin ünlü tarihçesi ve coğrafyacısı Strabon da eserlerinde Uludağ’a bu isimle yer vermiş. Yine Roma İmparatorluğu döneminde resmi din Hristiyanlık olduktan sonra Uludağ çok sayıda manastıra ev sahipliği yapmış. Kesişlere inziva olanağı veren 28 adet manastır yapılmış 3. – 8. yüzyıl aralarında. Bu sebeple Uludağ, Kesiş Dağı olarak da anılmış.

Bursa’nın 36 km güneyinde yer alan Uludağ, ülkemizin en göz kamaştırıcı kış sporları merkezlerinden biridir. Uludağ’ın sürekli olarak popüler bir destinasyon olmasının birçok sebebi var. 2453 m yüksekliği, yılın 120 günü karla kaplı tepeleri, çok sayıda konaklama seçeneği ve ulaşım kolaylığı sayesinde kayak tutkunlarının tatil planları arasında ilk sıralarda.

Bursa’dan hareket eden teleferikler sayesinde iki aşamalı olarak yaklaşık 20 dakikada Uludağ girişine ulaşılıyor. Oteller bölgesine gitmek için minibüslerden yararlanabilirsiniz. Burası kış sporu sevenlerin akınına uğruyor adeta. Otellerin bulunduğu bölgeler arasında telesiyejler kayak yapacakları pistlere taşıyorlar.

Haberin tamamı için: Voyager / Aralık 2012