Ülkemizin Kışın Ayrı Güzel Olan 8 Durağı, Türkiye

Ülkemizin Kışın Ayrı Güzel Olan 8 Durağı

Yorum Yok

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Ülkemizin Kışın Ayrı Güzel Olan 8 Durağı
Kışı sevenlerin kışa dair heyecanla beklediği onlarca şey var. Bunların en başında tabi ki lapa lapa yağan ilk kar geliyor. Soğukların aniden bastırmasıyla hepimiz önce çok fazla dışarı çıkmamak üzerine planlar yapsak da o ilk karın yağdığı gün herkes için ortak olan bir şey var; kendini dışarı atmak. Bu mevsimi ister sevin ister sevmeyin kar manzarasının adeta insanı büyüleyen bir yanı olduğunu kabul edeceksinizdir. İşte ülkemizin "Her haliyle güzel ama kışın bir başka güzel ya!" dedirten 8 eşsiz durağı.

1 – Kars

kars karSokaklarından gezinirken yaşanmışlıkların asla peşinizi bırakmadığı, tarih ve doğasıyla adeta büyüleyen Kars, ömrünüzde bir kez dahi olsa görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bizim tavsiyemiz ise Kars'ı ziyaret edecekseniz bunu kış ayında yapmanız yönünde. Şehrin kalesi, o güzel sokakları, Ani Harabeleri, Sarıkamış, Çıldır Gölü ve daha nicesi karlar altında kaldığında ortaya harika bir manzara çıkıyor. Evet burası kışın soğuk olur hatta çok soğuk olur ama gördüğünüz her bir ayrıntı buna değer. İster uçağa atlayın isterseniz yol boyu harika manzaraların size eşlik edeceği Doğu Ekspresi'ni tercih edin, yine de Kars'a gidin.

2 – Sümela Manastırı

sümela karTrabzon-Maçka'nın Altındere Köyü'nde yer alan Sümela Manastırı, denizden 1200 metre yükseklikte kayalık bir alanda yer alıyor. Efsaneye göre iki Atinalı keşişin Meryem'in burada kollarında İsa'yı tuttuğu aynı rüyayı görmeleri üzerine Sümela'nın bulunduğu yere geldikleri ve manastırı inşa ettikleri söylenir. Muhteşem bir görünüme sahip olan manastır karlar altındayken ise ortaya çıkan manzara görülmeye değer. 2015 yılından bu yana restorasyon çalışmaları devam eden Sümela'nın yeniden ziyaretçilerine kapılarını açacağı tarih kesin olmamakla birlikte, kimi kaynaklara göre Ağustos 2018'de kimisine göre ise 2020 yılında olacak. Sanırım bekleyip göreceğiz.

3 – Abant

abant karBolu'nun nefes alanlarından, aynı zamanda metropolden kaçışın ilk duraklarında olan Abant, dört mevsimin en güzel hallerine tanık olabileceğiniz yerlerin de başında geliyor. Her dönem başka bir renge bürünen bölgenin, kış aylarındaki apak görünümü kendinizi adeta masal diyarında hissettiriyor. Üstelik bölgede yapılacak aktiviteler de bir hayli fazla. Seyahatiniz boyunca gölün etrafında uzun uzun yürüyebilir, saatlerce kartopu oynayabilir, şömine başında uzun sohbetlere dalabilir, manzara fotoğrafları çekebilir, yol üzerinde mangalda sucuk yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

4 – Uzungöl

uzungöl karFotoğraf: Levent Yılmaz
Trabzon'un Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl'e, özellikle son dönemlerde hem yerli hem de yabancı turistler seyahatlerinde sıklıkla yer veriyor. Etrafının alabildiğine yeşil olduğu göl, Kaçkar ve Soğanlı Dağı'nın kesiştiği yerde bulunuyor. Doğanın bir armağanı olan çevre, onlarca çeşit bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor. Karın düştüğü andan yerden kalktığı zamana kadar ortaya çıkan manzara ise tam anlamıyla eşsiz. Trabzon'dan 96 km mesafede konumlanan Uzungöl'de doğayla buluşmak isterseniz göl çevresinden çok sayıda manzaralı konaklama seçeneğinin olduğunu belirtmekte fayda var.

5 – Mardin

mardin karKöklü bir tarihsel geçmişe sahip olan şehirlerimizden biridir Mardin. Uzaktan bakıldığında sıra sıra dizilmiş altın sarısı tarihi evleri insanı gördükleri karşısında büyülemeye yeter. Kendine has dokusu ve kültürü bildiğiniz, tanıdığınız pek çok yerden başkadır Mardin'in. Karasal iklimin etkisiyle şehirde yazlar çok sıcak, kışlar çok soğuk geçse de güzel bir kar manzarası izlemek isteyenlere bu soğuk pek de işlemez diyebiliriz. Bu sebeple bize sorarsanız Mardin'i gezin, görün, keşfedin ama mutlaka bir seyahatinizi de kış aylarına denk getirin.

6 – Karagöl

artvin karagöl karArtvin'in Şavşat ilçesinde yer alan Karagöl için Karagöl Sahara Milli Parkı'nın en dikkat çeken yeri diyebiliriz. Klasik bir göl manzarasının çok ötesinde olan Karagöl, aslında çoğumuzun İsviçre denince zihninde beliren tüm fotoğraf karelerinin bütünü kapsayan bir güzelliğe sahip. Ladin ve çam ağaçlarının sıklığı bölgenin en dikkat çeken özelliklerinden biri. Tabi bunun yanı sıra korunmayı başarmış ve doğanın ortasında başlı başına bir tabloyu anımsatan evlerini de unutmamak gerek. Karagöl'e kar yağınca ne mi oluyor? İşte bizim için o zaman kelimeler kifayetsiz kalıyor.

7 – Gölcük

gölcükte karİzmir-Ödemiş'e 18 km mesafede yer alan ve etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili bir krater gölü olan Gölcük, yaz-kış süren sezonu boyunca ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Aktivitesi bol bir durak olan göl aynı zamanda Bozdağ Kayak Merkezi'ne olan yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Konaklama birimlerinin genellikle gölün etrafında olduğu bölgede özellikle kış aylarında gölün üst tabakasının donması ile ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Bölgenin İzmir gibi büyük bir şehre yakın olması, şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmesine vesile oluyor. Siz de kış boyunca dilerseniz gölün etrafında yürüyüş yapabilir, çevre restoranlarda keyifli bir akşam geçirebilir, mangal yapabilir ya da Bozdağ'da kayak yapma şansına erişebilirsiniz.

8 –Yedigöller Milli Parkı

yedigöller karBolu'da yer alan ve içerisinde 7 farklı heyelan gölü bulunan Yedigöller Milli Parkı'nda, dört mevsim adeta bir renk cümbüşü ortaya çıkar. 550 hektarlık bir alanda konumlanan park, İstanbul gibi bir metropole yakın olması nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor. Tıpkı Abant gibi hafta sonu kaçamaklarının önemli duraklarından biri olan milli park sahip olduğu her şeyiyle, kışın da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)