Ülkemizin Çok Az Bilinen 8 Kayak Merkezi, Türkiye

Ülkemizin Çok Az Bilinen 8 Kayak Merkezi

3 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Ülkemizin Çok Az Bilinen 8 Kayak Merkezi
Kış mevsiminde yapılacak en güzel aktivitelerden biridir kayak. Sadece kayak değil, karın üzerinde yapılan her şey oldukça güzel ve eğlencelidir. Snowboard yapmak, kızakla kaymak, kar motoruyla safariye çıkmak, karda yürüyüş yapmak, kartopu oynamak gibi… Hem tüm bunları dolu dolu yaşamak hem de romantik bir hafta sonu kaçamağı için tercih edilen birçok kayak merkezi bulunuyor ülkemizde. Ancak bazı kayak merkezleri var ki, henüz çok az kişi tarafından keşfedilmiş durumda. Hatta keşfedilmemişlerin sayısı, keşfedilmiş olanlardan daha fazla desek yeridir. Lafı daha fazla uzatmadan sizi bu çok az kişi tarafından bilinen 8 kayak merkezi ile baş başa bırakalım. Sizin de listeye eklemek istedikleriniz olursa, yazının sonuna yorum olarak belirtebilirsiniz.

1 – Zigana Kayak Merkezi

zigana kayak merkeziKaradeniz Bölgesi'nde, Gümüşhane'de yer alan Zigana Dağı'nda bulunuyor Zigana Kayak Merkezi. Kayak merkezinin büyük bir bölümü ormanlarla kaplı. 1900 metre ile 2500 metre arasındaki yükseklikler kayak yapmak için oldukça uygun. Zigana Kayak Merkezi'nde Aralık-Nisan ayları arasında kayak sezonu açık. Sezon aralığı boyunca kar kalınlığı 100 cm ile 150 cm arasında değişiyor. Yalnızca kayakçılar ve yayla turizmine gönül vermiş doğaseverler tarafından bilinen Zigana Kayak Merkezi'nde, konaklama yapabileceğiniz 1 adet tesis de var.

2 – Sarıkamış Kayak Merkezi

sarıkamış kayak merkeziAslında kar kalitesi ve pistleri açısından dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri Sarıkamış Kayak Merkezi. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, yılın 4, 4,5 ayı 1 metre karla örtülü oluyor. Toplam 7 adet piste ev sahipliği yapan Sarıkamış Kayak Merkezi, Türkiye'nin en uzun pistlerinden birine sahip aynı zamanda. Bu anlamda dünyanın en uzun pistlerine sahip olan kayak merkezleri arasında da bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, yalnızca Alplerde görülen kristal karı ve doğası ile kayakçıları büyülüyor.

3 – Davraz Kayak Merkezi

davraz kayak merkeziIsparta'da, şehir merkezine 25 km mesafede yer alan Davraz Dağı'nda bulunuyor Davraz Kayak Merkezi. Davraz Kayak Merkezi'nin gerçekten eşsiz bir manzarası var. Bir tarafınız bembeyaz dağlarla, diğer tarafınız ise yemyeşil ormanlarla çevriliyken, başka bir taraftan Eğirdir Gölü'nün ihtişamlı görüntüsüyle karşılıyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, diğer kayak merkezlerine göre fiyat olarak da en uygun olanı Davraz Kayak Merkezi. Şubat ayı, Davraz'da kaymak için en uygun zaman bu arada.

4 – Salda Kayak Merkezi

salda kayak merkeziBurdur'un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Kayak Merkezi, Akdeniz'de beyaz bir vaha misali. Salda Gölü'nün muhteşem manzarasına ev sahipliği yapan Salda Kayak Merkezi, kayak sporcularının tüm beklentilerini karşılayabilecek düzeyde. Toplam 5 adet pistin yer aldığı Salda Kayak Merkezi'nde en uzun pist 1600 metre, en kısa pist ise 950 metre uzunluğunda. Ayrıca kayak merkezinin 860 metre uzunluğunda bir telesiyej hattı da bulunuyor.

5 – Bozdağ Kayak Merkezi

bozdağ kayak merkeziBozdağ Kayak Merkezi, Ege Bölgesi'nde, İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Köyü'nde ve aynı ismi taşıyan Bozdağı'nda yer alıyor. Kış mevsiminde sürekli kar yağışı almasına rağmen, kayak sezonun oldukça kısa sürdüğü kayak merkezlerinden biri Bozdağ Kayak Merkezi. Ancak eğer şansınız yaver giderse Aralık ve Mart ayları arasında kayak yapmak mümkün. Bu sezon aralığında kar kalınlığının 80 cm ile 120 cm arasında değiştiği Bozdağ Kayak Merkezi, kamp ve dağ yürüyüşleri için de oldukça uygun.

6 – Ergan Kayak Merkezi

ergan kayak merkeziHenüz çiçeği burnunda bir kayak merkezi olan Ergan Kayak Merkezi, Erzincan'da yer alıyor. Şehir merkezine 12 km mesafede bulunan Ergan Dağı üzerinde bulunan Ergan Kayak Merkezi, ülkemizin en uzun liftlerinden oluşan teleferik ve telesiyej hattına ev sahipliği yapıyor. Saatte 2700 kişi taşıma kapasiteli yeni teknoloji telesiyej sistemi ve saatte 1000 kişi taşıma kapasiteli teleferik sistemi bulunuyor Ergan Kayak Merkezi'nin.

7 – Saklıkent Kayak Merkezi

saklıkent kayak merkeziBirçok kayak tesisine ve dağ evine sahip olan Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya il sınırları içerisinde, Toros Dağları'nın kuzeye bakan yamacında bulunuyor. Ilıman iklimiyle dikkat çeken Saklıkent Kayak Merkezi'nde, yılda ortalama 75 gün güneşli geçiyor. Saklıkent Kayak Merkezi, dünya üzerinde ekvator çizgisine en yakın kayak merkezlerinden biri olma unvanı taşıyor aynı zamanda. Kar kalınlığının 100 cm ve 230 cm arasında değiştiği, zirvede ise 500 cm'yi bulduğu Saklıkent Kayak Merkezi'nde, kayak sezonu Aralık ve Nisan ayları arasında sürüyor.

8 – Ilgaz Kayak Merkezi

ılgaz kayak merkeziÇankırı'da yer alan Ilgaz Dağı üzerinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi, özellikle kayağa yeni başlayacaklar için oldukça uygun bir kayak merkezi. Ilgaz Dağı Milli Dağı Parkı'nın içerisinde yer alan Ilgaz Kayak Merkezi, kayak yaparken sunduğu muhteşem doğası ve çam ormanlarıyla oldukça etkileyici bir görüntüye sahip. Aralık ve Nisan ayları arasında kayak sezonu için uygun olan Ilgaz Kayak Merkezi'nde, kar kalınlığı 50 ile 200 cm arasında değişiyor. İki adet pistin yer aldığı Ilgaz Kayak Merkezi'nde, bir pist üzerinde gece kayağı yapılmasına izin veriliyor. Unutmadan; ekonomik bir Ilgaz tatili için Ilgaz otel fiyatları arasında karşılaştırma yapmayı ihmal etmeyin deriz.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Bilmiyorum katılıyor musunuz? Kayak sporu orta, üst sınıflara hitap eden bir aktivite, bölgelere katkıda bulunacak olan sosyal çevre Marmara Bölgesi'nde oturuyor. Bu nedenle tanınmış olan merkezleri tercih ediyor, öte yandan sadece pistin varlığı bu çevrelere yeterli gelmiyor, konaklama tesisi, gastronomik özellikler ve kısa zamanda ulaşım öne çıkıyor. Az tanınmış yerleri gündeme getirmeniz çok faydalı olmuş, değişik yerler görmek isteyen buraları yeniden keşfedebilir, çevre üniversitelerin kayak spor okulları ve yarışmalar bilinirlik yönünden olumlu katkı ve kamuoyu oluşturabilir.

  • Faydalı buldum (4)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Her yıl kayak yapan insanların dahi bilmediği nice yer. Ne yazık ki reklam yapılmazsa çok geç fark edilecek buraların kıymeti.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Buraların önemi fark edildi de ne oldu davraz kayak merkezi bu yıl günlük sınırsız pass i kaldırıp birde üstüne üstelik %100 e varan ski pass zammi yaptı. Sonra vay ülkeden neden sporcu yetişmiyor

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)