Ülkelerin Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Yazısız Kuralları, Türkiye

Ülkelerin Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Yazısız Kuralları

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

Ülkelerin Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Yazısız Kuralları
Sık sık yurt dışı seyahatine çıkıyorsanız mutlaka gittiğiniz ülkelerin size ilginç gelen kurallarıyla karşılaşıyorsunuzdur. Belki herkes tarafından olmasa da toplumun geneli tarafından kabul edilen bu kurallar elbette ki uyulmadığında ceza uygulanan yazılı kanunlar değil. Gelenekler, adetler ve insanlar değiştikçe bu kurallar da farklılık gösteriyor.
Biz de sizin için okurken bir kısmını ilginç bulacağınız, bir kısmını da bizim geleneklerimize benzeteceğiniz bilgilerden oluşan minik bir rehber hazırladık. Buraları ziyaret etmeden önce tüm bu bilgilerden haberdar olmanın size artı puan kazandıracağından emin olabilirsiniz.

1 – Yolunuz Çin'e Düşerse Tabaktakilerin Hepsi Bitecek Sözünü Unutun

çinde yemekSofraların önemli olduğu ve küçük yaştan beri benimsediğimiz, sofra adetleri bol bir ülkede yaşıyoruz. Büyüklerimizin sık sık tembih ettiği "Tabağında yemek bırakma" sözünü sayısız kez duyduğunuzu da elbette ki tahmin ediyoruz. Ancak olur da günün birinde Çin'e giderseniz orada bu sözün tam tersinin geçerli olduğunu aklınızın bir köşesinde tutmanızda fayda var. Çünkü bu ülkede tabağınızdaki yemeğin hepsini bitirmek, sizi doyuracak kadar yemek sunmadıkları ve doymadığınız anlamına geliyor. Siz siz olun yemeği çok beğendiyseniz de tabağınızda az da olsa yemek bırakmayı ihmal etmeyin.

2 – Almanya ve İsviçre'de Buluşmalara Saatinde Gidin

almanyada adetlerBuluşmalara, davetlere geç kalmanın dünyanın pek çok yerinde hoş karşılanmadığını tahmin edebiliyoruz. Her ne kadar ülkemizde gerçekten geçerli bir sebebiniz varsa, karşınızdaki kişinin kısa bir süre sonra yumuşadığını görme olasılığınız olsa da, İsviçre ve Almanya gibi ülkeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Buluşmalara tam saatinde gelinmesine önem veren bu ülkelerde, olur da yemeğe davet edilirseniz, bırakın geç gitmeyi erken gitmeniz halinde bunu açıkça belirtip, daha sonra gelmenizi rica etme olasılıkları çok yüksek. Kaş yaparken göz çıkarmayın ve buluşmalara lütfen zamanında gitmeye çalışın.

3 – Japonya'da Kartvizite Lütfen Dikkat Edin

Japonya adetleriJaponya'da iş toplantıları ve görüşmelerde kartvizitler oldukça önem taşır. Karşısındaki kişiyi temsil eden önemli bir araç olarak görülen kartvizitleri büyük bir saygıyla kabul etmektedirler. Burada sizin dikkat etmeniz gereken şey kartvizitinizi iki elinizle uzattığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olmak. Düşünceli ve kibar insanlardan oluşan bu ülkeyi üzmemek için kartvizitleri sıkıca kavramakta fayda var.

4– Hollanda Hediye Günü'nde Kapüşon Giyin

Hollanda hediye günüHollanda'da her yıl 5 Aralık'ta "Hediye Gecesi" olarak adlandırılan bir gün yaşanıyor. Bu özel gecede Noel babanın cüceleri bazı sokaklarda dolaşarak kapüşonlu insanların kapüşonlarının içine şeker ve kurabiye bırakıyor ya da şeker verebilmek adına insanları durdurabiliyor. "Hediye Gecesi" onlar için oldukça özel ve bu tarihlerde ülkede bulunursanız kapüşonlu bir üst giymeyi ya da size sunulan hediyeleri kabul etmeyi ihmal etmeyin.

5 – Yeni Zelanda'da Yemek Yerken Konuşmamaya Özen Gösterin

yeni Zelanda yemekArtık günümüzde çok fazla kulağımıza gelmese de bir dönemler sık sık büyüklerimizden yemek sırasında konuşmamamız için uyarı aldığımız zamanlar olurdu. Yemeğe ve yemek yiyene saygı göstermeye özen gösteren Yeni Zelanda'da bu durum tam olarak böyle. Sohbet etmek için yemeğin bitmesini bekleyen ülke bu konuda dikkatli davranılmasına özen gösteriyor.

6 – Köprü Açık Olduğu İçin Geç Kalınabileceğini Unutmayın

Hollanda köprüleriOkuduğunuzda bir süre ne demek istediğimizi anlayamadığınızı tahmin edebiliyoruz. Özellikle İstanbul'da köprünün açık olması demek, o gün şanslısınız ve gideceğiniz yere geç kalmayacaksınız anlamına geliyor. Ancak Hollanda'da durum böyle değil, su kanallarında trafiğe yol vermek adına açılıp – kapanan köprüler, genellikle insanların randevularına gecikmelerine sebep olabiliyor. Eğer ülkede bulunduğunuz süre içerisinde olur da biri, köprü açıktı bu yüzden geç kaldım derse, bilmelisiniz ki bahsettiği şey biraz farklı.

7 - Ukrayna'da Çiçeklerin Tek Sayıda Olmasına Özen Gösterin

Ukrayna adetleriEğer çiçek almayı seviyorsanız karşınızdaki kişinin hangi çiçeği sevdiğine, hangi renkten hoşlandığına dikkat ediyor olabilirsiniz. Ukrayna'da ise bu durum bir hayli farklılık gösteriyor. Ülkede çiçek hediye edilirken öncelikle tek sayıda olmasına özen gösteriliyor. Kimilerine göre çift sayıda çiçek hediye etmek kaba bir davranışken, kimilerine göre ise böyle bir çiçek ancak cenazelere götürülebiliyor. Günün birinde Ukrayna'da birine çiçek almayı düşünürseniz, çiçeğe değil; ama çift sayıda çiçeğe alerjisi olabileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda var.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)