Uçan Balık İnci Kefalinin Göç Yolculuğu, Türkiye

Uçan Balık İnci Kefalinin Göç Yolculuğu

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Arzu Aksaya

Uçan Balık İnci Kefalinin Göç Yolculuğu
Erciş'teki Deli Çay bölgesinde her yıl 15 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen inci kefali göçü, Van'ı hem ülkemizde hem de dünya çapında bir turizm noktasına dönüştürdü. Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayan endemik bir tür olan ve çoğalma dönemlerinde suyun akış yönünün tersine yüzerek tatlı sulara kavuşmaya çalışan balıkların bu mucizevi yolculuğu pandemi nedeniyle ne yazık ki bu yıl izleyicisiz başladı. Bu muhteşem olayı kutlamak için düzenlenen Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali ise salgında alınan tedbirler kapsamında 2020 yılında olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilemeyecek.

İnci kefallerinin zorluklarla dolu bu göçü ve yumurtalarını tatlı sulara bırakabilmek için akıntının tersine verdiği mücadele bizlere de sorunlarla baş edebilme konusunda ilham veriyor. Bentleri aşabilmek için koşarcasına hareket eden inci kefalini dünya uçan balık olarak da tanıyor.

Pandemi tedbirleri kapsamındaki tam kapanmanın ardından Van Erciş'teki bu görsel şölenin bölge turizmini oldukça hareketlendirmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Van Gölü Turizmi Bu Noktalarda Canlanıyor

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)