Turyol

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Habibe Tokgöz

Turyol
20. yüzyılın başlarında ilk olarak Karaköy - Haydarpaşa Tren Garı arasında iki kürekli kayıkları ile yolcu taşıma işlerine başlamışlardır Turyol şirketinin sahipleri. O dönem ki adı Hanönü olan bu şirketi zaman geçtikçe işleri büyüterek daha fazla insanın daha rahat yolculuk yapmaları için çalışmalarına devam etmişlerdir.
Turyol, genişlediği dönemlerde Şirket-i Hayriyye isimli Denizyolları Şehir Hatları ile rekabet edecek duruma gelmiştir. Araçlarını motorlu hale getirerek bu rekabeti daha çok kızıştırmıştır. Özellikle 1950-10960 yıllarına Karadeniz bölgesinde ahşap teklener yapılmaya başlanmış ve yeni tekne siparişleri verilmiştir.
Çok kısa bir sürede 7 taneden oluşan motor filolarını 15-16’ya yükseltmiştir. 1970’lerde iç çekişmeler yüzünden dolayı Turyol işletmesinde gerileme görülmüştür ve ardından yıkılma aşamasına gelmiştir. Tam bu sırada Turyol, 1993 yılında yeni bir kooperatif kurup işlerine yenilik getirmiştir. Kooperatif şu anda İstanbul'da bulunmaktadır.
Günümüzde büyük gemileriyle tam hizmet veren Turyol, müşterilerine açık ve kapalı salonlarını, canlı müzik yayınlarını ve barlarını hizmete sunarak yolculuklarını çekici hale getirmiştir.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)