TUROB Fuar Sonuç Raporu Açıklandı, Faydalı Bilgiler

TUROB Fuar Sonuç Raporu Açıklandı

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor

TUROB Fuar Sonuç Raporu Açıklandı

Bu yıl 47.'si düzenlenen ve Berlin'de gerçekleştirilen ITB Turizm Borsası Fuarı'nın sonuç raporu açıklandı. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin (TUROB) hazırladığı raporda Türkiye ve dünyadaki turizm hareketleri sayısal verilerle açıklanıyor.

Turizm sektörünün en önemli buluşmalarından biri olarak kabul edilen ITB Turizm Borsası Fuarı, TUROB tarafından 6-10 Mart tarihleri arasında Berlin'de düzenlendi. Fuarda, Türkiye de 105 stand ve 122 katılımcı ile yer aldı. Fuarın ardından merakla beklenen sonuç raporu da yayınlandı.

Sonuç raporu Türkiye ve dünyadaki turizm hareketlerini sayısal verilerle sunuyor. Oldukça detaylı bir içerik sunan TUROB raporunun öne çıkan başlıkları ise şöyle:

Fuara stand katılımı geçen yıllardaki düşüş trendini sürdürdü; geçen yıl 10.644 olan stand sayısı bu yıl 10.086'da kaldı.

Fuarda en çok alanı 5 holle seyahat teknolojileri (otel/acente yazılımları, rezervasyon sistemleri, GDS sistemleri) bölümü kullandı.

Türkiye oldukça başarılı geçirdiği fuar deneyimini "en iyi stand" ödülünü alarak taçlandırdı.

Fuarda Türkiye'nin 2013 yılına dair turizm beklentileri ve planlarının konuşulduğu pek çok toplantı ve panel gerçekleştirildi. Bu toplantılarda öne çıkan konular ise TUROB üyelerinin internet üzerinde rezervasyon paylarını artırmaları projesi, TUROB mobil telefon aplikasyon uygulamaları, uluslararası turizm fuarlarına Türkiye turizm sektörü profesyonellerinin katılımlarının veriminin artırılması için öneriler oldu.

Rapordaki verilere göre Avrupa'da turizm istatistikleri 2012 yılında yükselen bir trend izledi ve turist sayıları Almanya'da %4 artışla 9,34 milyona, Fransa'da %7,1 artışla 9 milyona, İngiltere'de %2 artışla 13,6 milyona, Rusya'da ise %40 artışla 1,2 milyona çıktı.

Avrupa genelinde 2012 yılında ortalama otel doluluğu önceki yıla oranla % 1,1 artarak % 66.2, ortalama günlük oda fiyatı (ADR) ise 2011 yılındaki ortalama 99,60 EURO'dan 2012 yılında 104,27 EURO'ya yükseldi.

Avrupa'da yapılan seyahat rezervasyonlarında %55 olarak ölçülen online satışlar 2012 yılında %60'a ulaştı.

Rapora göre 2012 yılı turist sayısında rekorların kırıldığı yıl oldu. Dünya turist sayısı bir önceki yıla göre % 3.8 artışla 1,035 milyar kişiye ulaştı.

2012 yılında bireysel seyahatler arttı. Bireysel seyahatler hava yolu ile (özellikle ucuz maliyetli Easyjet, Ryanair, Germanwings vs.) ulaşım imkanlarının geliştiği ülkelerde büyük artış gösterdi.

2013 yılında Almanya'dan ve diğer ülkelerden ülkemize gelecek turist sayısının ortalama % 2-4 civarında artış göstereceği tahmin ediliyor. Artış oranının İstanbul için ise % 10-12 oranında gerçekleşmesi beklenmekte.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)