Türkiye'nin İlk Özel Cam Müzesi Gaziantep'te Açıldı, Rota Önerileri

Türkiye'nin İlk Özel Cam Müzesi Gaziantep'te Açıldı

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Türkiye'nin İlk Özel Cam Müzesi Gaziantep'te Açıldı

Gaziantepli Kamil ve Füsun İşsever çiftinin yıllarca biriktirdiği cam ile Roma ve İslami döneme ait eserler, Medusa Cam Eserler Müzesi adıyla kurdukları müzede sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Müzede 500'den fazla cam eser sergileniyor.

Yaklaşık 15 yıl boyunca topladıkları eserlere evde yer bulamayınca müze kurmaya karar veren Kamil ve Füsun İşsever çifti, Gaziantep Kalesi yakınındaki eski bir Antep evini satın alarak müzeye çevirdi.

Yunan mitolojisinde, "gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar" olarak tanımlanan Medusa'nın isminden hareketle müzeye Medusa Cam Eserler Müzesi adını veren çift, senelerce biriktirdikleri tarihi eserleri ziyaretçilerine sunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Füsun İşsever, yaptığı açıklamada, yıllarca topladıkları tarihi eserleri yerli ve yabancı turistlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İngiliz Dili Edebiyatı bölümünü bitirdiğini ancak mesleğini yapmadığını anımsatan İşsever, tarihi yapılar ve cam eserlere merakı nedeniyle turizm sektörüyle ilgilendiğini dile getirdi.

Sergilenen eserlerin parayla ölçülemeyecek kadar değerli olduğunu vurgulayan İşsever, şunları kaydetti:

"Müzeyi aşkımızın bir meyvesi olarak görüyorum. Günün büyük bir kısmını burada geçiriyorum. Bildiğiniz gibi Gaziantep sanayisi ve mutfağıyla ün salan bir şehir. İlimiz son yıllarda kültür ve turizmle de adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Biz de kurduğumuz müzeyle kentimizin turizm pastasından daha fazla pay alması için mücadele ediyoruz."

Türkiye'ye ilk özel cam müzesini kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden İşşever, "Medusa, Rahmi Koç'un koleksiyonundan sonraki en büyüklerden biridir. Aynı zamanda şehrimizin ilk özel müzesidir" ifadelerini kullandı.

Müzede cam eserler, porselen ve el işi örtülerin de bulunduğunu anlatan İşsever, sikkeler hariç bin 500'den fazla cam eseri ziyaretçilerin beğenisine sunduklarını söyledi. İşsever, müzede 4 bin yaşına yakın cam eserlerin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)