Türkiye'nin İlk Boğaz Köprüsü Ayvalık'ta, Haber - Duyuru

Türkiye'nin İlk Boğaz Köprüsü Ayvalık'ta

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Türkiye'nin İlk Boğaz Köprüsü Ayvalık'ta

Ege Denizi kıyısındaki önemli turizm merkezlerinden Ayvalık ile Cunda Adası arasında 1964 yılında kurulan Türkiye'nin ilk boğaz köprüsünden, özellikle yaz aylarında yüz binlerce araç geçiyor.

Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden Ayvalık, yerli ve yabancı turistlerin yıllardır vazgeçemediği mekanlar arasında yer alıyor.

Taş evleri, tarihi mekanları, deniz-kum-güneş üçlemesi ve doğasıyla ilçe, özellikle yaz mevsiminde turist akınına uğruyor. İlçe, yaklaşık 12 bin yatak kapasitesiyle yıllık ortalama 1 milyon gecelemeye ulaştı.

İstanbul, Ankara, Bursa ve Eskişehir gibi büyükşehirlerde yaşayıp yaz aylarında tatil için bölgeye gelenlerin yararlandığı 50 bine yakın yazlık konut bulunan Ayvalık'ın en çok bilinen bölgesi ise Cunda Adası.

Bölgeye gelenlerin mutlaka uğradığı, özellikle yaz akşamlarını geçirdiği ada, Edremit Körfezi'ndeki tatilciler ve günübirlik ziyaretçilerle Ayvalık'tan daha fazla kişiyi konuk ediyor. Balık restoranları da bulunan turistik adada, yaz akşamlarında adeta adım atacak yer kalmıyor.

Ayvalık ile ada arasında karayoluyla ulaşım sadece Dolap Boğazı'ndaki Cunda Adası Boğaz Köprüsü'nden sağlanıyor. "Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü" olarak bilinen bu yer, İstanbul'daki Boğaziçi Köprüsü'nden 9 yıl önce 1964'te hizmete girdi.

Yaz aylarında yüz binlerce aracın geçtiği 54 metre uzunluğundaki köprünün iki yanında bulunan "Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü" tabelaları, Cunda'ya ilk kez gelenlerin dikkatini çekiyor. Binlerce kişi, tabelalar önünde hatıra fotoğrafı çektirerek, buradan geçişlerini belgeliyor.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)