Türkiye'nin Gizli Hazinesi: Tırmanış Kayaları, Yapmadan Dönme

Türkiye'nin Gizli Hazinesi: Tırmanış Kayaları

Yorum Yok

Yapmadan Dönme Editor

Türkiye'nin Gizli Hazinesi: Tırmanış Kayaları

Milli kaya tırmanışçısı Zorbey Aktuyun tarafından "Bafa Gölü Bouldering" adıyla hazırlanan kitap, alternatif sporlar arasında yer alan, kaya tırmanışı olarak bilinen bouldering sporuna ilişkin bilgileri ve Türkiye'nin bu alanda gizli kalmış bir kaya cenneti olan Bafa Gölü'nü anlatıyor.

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak bilinip şu an bağımsız bir spor dalı haline gelmiş olan, kaya yüzeylerinde bulunan doğal tutamak ve basamakları kullanarak zirveye ulaşma hedefini taşıyan kısa kaya tırmanışı, diğer adıyla bouldering, Avrupa'nın nesillerdir sporcu yetiştirdiği, Türkiye'de ise henüz emekleme evresinde olan bir spor.

Bu sporun Türkiye'deki potansiyeline dikkat çekmek ve meraklılarına profesyonel bir kaya tırmanış rehberi sunmak adına, Türkiye'nin ilk kısa kaya tırmanış rehberi, dünya şampiyonluk dereceleriyle adından söz ettiren milli tırmanışçı Zorbey Aktuyun tarafından çıkarıldı. Başlangıç olarak, kaya potansiyeli bakımından dünyanın üçüncü önemli bölgesi olan Bafa Gölü'nü işleyen Aktuyun, bu bölgedeki kayalar üzerinde ilk defa açtığı rotalarla bu sporun meraklılarına yol gösterici oluyor.

Kitap İstanbul'da Boulder Istanbul, Antalya Geyikbayırı Bölgesi'nde Climbers Garden, Josito Guesthouse Camp, Rido Campsite, Olimpos'ta Kadir'in Ağaçevleri, İzmir'de İzmir Dağ Evi, Bafa Gölü'nde ise Bafa Karia Pansiyon'da tırmanış severlere satışa sunuluyor.

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)