Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Türkiye'de Kuzey Kıbrıs Yılı

Türkiye'de Kuzey Kıbrıs Yılı

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 08 Nisan 2011
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Türkiye'de Kuzey Kıbrıs Yılı

2011 yılı, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs'ın çevre kültür bakanlıklarının işbirliği ile "Türkiye'de Kuzey Kıbrıs Yılı" olarak belirlendi.

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'ne destek kapsamında alınan bu karar doğrultusunda ilk etkinlik Ankara’da düzenlendi. Derviş Zaim'in 1963 yılı Kıbrıs olaylarını ele alan filmi Gölgeler ve Suretler'in galası Ankara'da gerçekleştirildi. Bu etkinliği, Samsun'daki Rüya Taner Piyano Resitali izledi.

Tüm yıl boyunca devam edecek olan bu etkinliklerin yanında, devlet ve özel sektörün birlikteliği ile Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın tekrar yaşatılması için Türk Hava Yolları da destek verme kararı aldı.

Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan ve Maldivler'e benzetilen Karpaz sahilleri ile hak ettiği değere bu yıl kavuşacak olan Kuzey Kıbrıs’ta neler yapılabileceğinden kısaca bahsedelim…

Her yıl 250 türdeki 100 milyonu aşkın kuş, Kuzey Kıbrıs'a uğramakta ya da kış mevsimini adada geçirmektedir. Kuş gözlemciliğine merakınız varsa Gazi Magosa Glapsides Plajı'na veya Karpaz Yarımadası'na gidip renkleri ve sesleri ile büyüleyici bu kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs

Kuş gözlemlemek yerine sualtı canlılarına meraklıysanız, caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı haziran - eylül ayları arasında Kuzey Kıbrıs sahillerinden birine gidebilir ya da Kaplumbağa Koruma Birliği ile kontak kurabilirsiniz.

Doğa ile daha iç içe olmak istiyorsanız Girne ve Gazi Magosa'daki elverişli kamp alanlarından birinde çadırınızı kurabilir, tarih ve doğanın bir bütün oluşturduğu çevreyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs

Mağaracılığa merakınız varsa eğer Magosa bölgesindeki 3 adet mağarada, Alevkayası yakınındaki Güvercinlik Mağarası'nda, Kaleburnu Köyü civarındaki İnfaz Mağarası'nın dehlizlerinde kaybolabilirsiniz.

Yukarıdaki aktiviteler dikkatinizi çekiyorsa eğer yaklaşık 1.30 dakika süren bir uçak seferi ile ya da Akdeniz'in belirli noktalarından kalkan deniz otobüsleri ile Kuzey Kıbrıs'a doğru yola çıkmanın tam zamanı...