Türkiye'de Kış Tatili İçin Tercih Edilecek Alternatif Rotalar, Türkiye

Türkiye'de Kış Tatili İçin Tercih Edilecek Alternatif Rotalar

1 Yorum

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Türkiye'de Kış Tatili İçin Tercih Edilecek Alternatif Rotalar
Bu kışı doyurucu bir şekilde değerlendirmeye ne dersiniz? Soğuğu sevmiyoruz diye kendimizi eve kapatmak zorunda değiliz. Zaman geçiyor ve keşfedilecek, görülecek bir sürü yer var. Hepimizin ölmeden önce yapılacaklar listesi bir hayli uzun. Bir şeyleri erteleyerek veya kendimize nedenler uydurarak listemizi tamamlayamayız.

O zaman bu kışın bir yerlere gidiyoruz... Peki ama nereye?

1 - Kapadokya – Nevşehir

kapadokyaKesinlikle ama kesinlikle KAPADOKYA! Bayılıyorum bu coğrafyaya… Yazı ayrı güzel kışı ayrı harika. Masal diyarından fırlama! Burayı gezmek mistik bir filme konuk olmak gibi hissettiriyor. Köklü tarihini, yeraltı şehirlerinin hikayelerini dinlemek insanın ruhunu acayip şekilde tatmin ediyor. Kapadokya'ya geldiğinizde kış tatilinizin nefes kesici olacağını garanti ediyorum.

2 - Palandöken – Erzurum

palandökenKış geldi mi en yakın arkadaşlarla birlikte kayak planlarına hemen başlanır. Eğer kayak yapmayı bilmiyorsanız bu kış öğrenmek için en güzel zaman. Türkiye'de gidebileceğiniz birçok kayak merkezi var. Palandöken de bu yerlerden biri. Kayak yapmak için Erzurum'a kadar gelmişken, burada ve civarda bulunan birçok tarihi yeri de ziyaret edin.

3 - Saklıkent – Antalya

snowboardHem kayak yapayım ama hem de sıcak havayı istediğim zaman hissedeyim diyorsanız, o zaman siz Antalya'yı arıyorsunuz demektir. Aynı anda hem yaz hem kış yaşanan başka neresi olabilir? Antalya'nın dağlarına doğru çıkıp Saklıkent'te kayak tatili yapabilir, ardından sahil kenarında sıcak havanın keyfine varabilirsiniz. Antalya doğa ve tarihin harika bir bileşimi. Gezilecek bir sürü antik kent, tarihi nokta var.

4 - Uludağ – Bursa

uludağKış tatili denince tabii ki akla Uludağ gelir. Uludağ Milli Parkı'nın harika manzarası eşliğinde kayak keyfi yapmak, bu kış tatiliniz için değerlendirebileceğiniz bir alternatif olabilir. Kayak sonrası şöyle sıcacık bir sahlep de hiç fena olmaz.

5 - Yedigöller – Bolu

yedigöllerSonbahar ayında geçirdiği dönüşümle bizi kendisine hayran bırakan Yedigöller, kar yağınca da harika bir göl manzarasını bizlere sunuyor. Büyülü bu anlara tanıklık etmek için kış tatilinizde buraya gidebilirsiniz. Uygun seçenekli dağ evlerini konaklamak için değerlendirebilirsiniz. Burada kar yağışını izlemek çok keyifli olacaktır. Ayrıca havanın açık olduğu zamanlar uzun yürüyüşlere de çıkabilirsiniz.

6 - Ayder Yaylası – Rize

ayder rizeYemyeşil yaylaların keyfine, bir de bembeyazken varmayı deneyin. Yayla evlerinde konaklayarak kış tatilinizi dingin bir şekilde geçirebilirsiniz. Burada kızak yapabilir, yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Aynı zamanda Karadeniz kültürünü öğrenebilir, özellikle yemeklerini tadabilirsiniz.

7 - Safranbolu – Karabük

yörük köyüOsmanlı mimarisini bolca görebildiğimiz Safranbolu, kış tatiliniz için tercih edebileceğiniz bir yer olabilir. Özgün dokusunun hâlâ ayakta duruyor olması şahane. Aynı zamanda bu harika konaklarda kalabiliyorsunuz. Birçok bütçe aralığına göre yerler var. Tarihe ruhani bir yolculuk yapmak ve Safranbolu'nun tadını çıkarmak kulağa iyi fikir gibi geliyor.

8 - Şirince – İzmir

şirince köyü"Kış tatili için Şirince mi?" diye sorabilirsiniz ama yüksekliği nedeniyle Şirince, kış aylarında kış moduna geçiş yapıyor. Ayrıca yaz mevsiminin yoğunluğu artık olmadığı için daha sakin bir Şirince göreceksiniz. Özellikle Ege taraflarında yaşayanlar çok uzaklaşmadan kış tatili yapmak istiyorlarsa Şirince doğru bir seçim olabilir. Kış ayında sıcak şarap keyfine varmayı unutmayın.

9 - Ilgaz – Kastamonu

ılgaz dağıSon zamanların popüler kış tatili noktalarından biri olan Ilgaz, kayak yapmak isteyenlerin dikkatini çekiyor. Güvenli kayak pisti ile kayak yapmaya başlayanlar için çok ideal. Çam ormanlarının bembeyaz karlar ile bütünleştiği manzaralar nefes kesecek. Kış tatiliniz için düşünmeden değerlendirmeye alın derim. Eğer ziyaret etmeyi düşünüyorsanız öncesinden otel rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın çünkü çok rağbet olduğu için yer bulamama durumunuz olabilir.

10 - Pamukkale – Denizli

pamukkale“'Kar manzarası güzel ama soğuk ile baş edemiyorum, yine de beyaz manzaraya tanık olmak istiyorum”' mu diyorsunuz? Ne şanslısınız ki Türkiye'de böyle bir yer var. Evet, Pamukkale. Kış tatilini kaplıcalar ile geçirmek gerçekten keyifli olabilir. Neden olmasın, keyif sizin!

11 - Kazdağları – Çanakkale

kazdağlarıAdım atmanız ile birlikte sizi iyileştirmeye başlayan bir yer Kazdağları... Öyle mistik ve şifalı bir yer. Kar yağışının Kazdağlarına ne kadar çok yakıştığından bahsetmeme gerek yok sanırım. Buraya gelip harika bir kış tatili geçirebilirsiniz. Doğal yemekler yiyebilir, antik yapıları ziyaret edebilirsiniz. Evinize dönerken leziz zeytinyağlarından ve zeytinlerden almayı unutmayın.

Kış tatiliniz için sizlere şimdiden iyi tatiller. Tedarikli yola çıkmanız gerektiğini herhalde söylememe gerek yok! Sıkı giyinin…

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Her zaman ki gibi en iyi planlar.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)