Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 25 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar
Bazen bir sırt çantasıyla bazen de taşıyamayacağımız kadar ağır bavullarla, bazen günübirlik bazense uzun soluklu bir dinlenme amacıyla… Yöntemi ve tarzı nasıl olursa olsun seyahat etmek hepimizin sevdiği, hele ki planlama aşamasında büyük keyif aldığı bir eylem. Son dönemde her ne kadar ciddi ölçüde sekteye uğramış olsa da seyahat aşkımız bakidir. Fakat bu aşkı tazelemeye ihtiyaç duyanlar için bazı gezi kitabı tavsiyelerimiz olacak… Sizler için Türkiye’de geçen en güzel seyahat konulu kitapları derledik!

1- 7 Mühür: Anadolu’nun Gizemli Kapıları, -Ata Nirun

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Yazar Ata Nirun tarafından kaleme alınan ve yazarın gizem turizmi olarak tanıttığı 7 Mühür: Anadolu’nun Gizemli Kapıları, Türkiye’deki pek çok yere farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Ayasofya ile başlayan 7 Mühür, Troya, Meryem Ana Evi, Didim Apollon Tapınağı, Nemrut Dağı, Ağrı Dağı ve Mevlana’nın evi Konya ile Anadolu’daki kutsal eserleri gözler önüne seriyor. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın sakladığı sırları ve efsaneleri akıcı bir dille anlatan kitap, okuyucularını pek çok kente götürüyor.

2- Yürüyerek İstanbul: 34 Rota 340 Öneri, -Melih Uslu

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

fotoğraf: ogunhaber

Gezi yazarı Melih Uslu tarafından kaleme alınan ve İstanbul’a farklı bir bakış açısı getiren Yürüyerek İstanbul: 34 Rota 340 Öneri, yürümeyi seven İstanbul aşıklarını mutlu ediyor. Kitapta geçen 34 rotayı tek tek yürüyen yazar, yürüdüğü bu yerlerden tam 340 öneri vermeyi de ihmal etmiyor. İstanbul’un tarihi değerlerle bezeli sokakları, geçmiş ve şimdiye ait izler taşıyan binaları, bu güzel şehri yürüyerek keşfetmek için herkesi yüreklendiriyor.

3- Beş Şehir, -Ahmet Hamdi Tanpınar

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar imzası taşıyan Beş Şehir, yayımlandığı yıldan itibaren edebiyat tutkunlarının vazgeçilmez eserleri arasında varlığını koruyor. Erzurum, Konya, Bursa, Ankara ve İstanbul’da geçen kitap, yazarın karış karış gezdiği bu kentlerdeki izlenimlerini anlatıyor. Yazar, bahsi geçen şehirlerin tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve geleneklerine de değiniyor. Bu kitabı okurken kâh Bursa’nın sokaklarında tarihle iç içe bir yolculuk yapacak, kâh Erzurum’daki doğal güzelliklerin peşinde yol alacaksınız.

4- Eşekli Kütüphaneci, -Fakir Baykurt

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Kapadokya’nın eşsiz coğrafyasında geçen Eşekli Kütüphaneci, hem akılda yer edinen hüzünlü ve dokunaklı hikayesi hem de Kapadokya’nın ruhunu yansıtan cümleleriyle okuyucuya unutulmaz anlar yaşatıyor. Ürgüp’te yaşayan Mustafa’nın eşekle köylere, özellikle de kadınlara kitap taşımasını anlatan kitap, sevgi, dostluk ve samimiyeti ön plana çıkarıyor. Kapadokya’nın büyüleyici coğrafyası bu kitapla bir araya gelince ise bambaşka bir tat ortaya çıkıyor.

5- Aganta Burina Burinata, -Halikarnas Balıkçısı

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı tarafından yazılan Aganta Burina Burinata, bu kitabı okuyan herkesi Bodrum’a, onun uçsuz bucaksız mavi sularına ve denizin doğayla bütünleştiği bir coğrafyaya götürüyor. Bodrumlu bir denizci olan Mahmut’un denizle olan ilişkisini, denizin insanlar üzerindeki etkisini şiirsel bir dille anlatıyor. Kitabı okuduktan sonra Bodrum’a doğru yola çıkmak isteyecek, kendinizi denizin kollarına atmak için sabırsızlanacaksınız.

6- Pupa Yelken, Kısmet’in Dünya Seyahati, -Sadun Boro

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Sadun Boro’nun Kısmet adlı yelkenlisiyle çıktığı dünya seyahatini anlatan kitap, bir hayalin gerçekleşmesiyle hissedilen mutluluğu okuyucuya aktarmayı başarıyor. Salacak’ta inşa edilen Kısmet ile 1965 yılında üç yıl süren bir dünya seyahatine çıkan Sadun Boro, eşi ve kedileri Miço ile birlikte harika maceralar yaşayarak, okuyucuları bambaşka diyarlara sürüklüyor. Salacak’tan başlayarak mavilik dolu rotalarda yol almak ve hayaller kurmak için Pupa Yelken sizleri bekliyor.

7- Boğaz Hakkında Her Şey, -Saffet Emre Tonguç

Tarihçi ve gezgin bir rehbere sahip olmak, her turiste nasip olmaz. Ancak Saffet Emre Tonguç’un kitaplarını okuyan bütün seyyahlar, işte o ayrıcalıklı rehbere sahip demektir. Tonguç’un rehberliğinde Cankurtaran’dan Moda’ya, Kadıköy’den Anadolu Feneri’ne uzanan toplamda 34 duraktan oluşan, Boğaz’la sarmalanmış bir yolculuk “Boğaz Hakkında Her Şey” kitabında sizleri bekliyor.

8- Pedalımda 5 Ülke, -Mutlu Dinçer

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

İki teker bir pedal… Bisikletin o özgürleştirici doğasına kendisini henüz kaptırmayanlardansanız; “Pedalımda 5 Ülke” kitabından sonra kendinizi ilk fırsatta pedallarken bulabilirsiniz. Mutlu Dinçer’in kitabı, 2007 yılında Türkiye’den sırasıyla İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal’e pedallayan İnci ve Soner Sarıhan çiftinin gerçek hikâyesini paylaşıyor bizlerle. Eser, ülkelere ait hatıraların ve görüşlerin paylaşıldığı bir rehber niteliğinde…

9- Ege’yi Gör ve Yaşa, -Melih Uslu

Gezi yazıları ile ismine aşina olabileceğiniz Melih Uslu’nun kaleminden doğa ile iç içe, keşfe değer Ege köyleri arasında bir seyahate ne dersiniz? “Ege’yi Gör ve Yaşa” kitabında Melih Uslu bizleri Datça, Söğüt, Muğla, Bodrum, Bozburun, Dalyan, Fethiye, Marmaris, Akyaka ve Köyceğiz başta olmak üzere zamanın yavaş aktığı o Ege kasabalarında unutulmaz bir seyahate davet ediyor.

10- Likya Yolu, -Kate Clow

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotasında, rehbersiz ilerlemek “Likya Yolu” kitabı ile mümkün. 540 kilometrelik uzunluğuyla, gerçek seyyahlara adeta meydan okuyan; Likya kıyıları ve dağlarının etrafında dolaşan bu yolda tarihi ve doğal pek çok güzelliği de bahşeden Likya yolunu, kitapla beraber sunulan harita ve Kate Clow’un akıcı üslubuyla yazdığı rehberlik niteliğindeki sayfalar eşliğinde kat edebilirsiniz.

11- Pupa Yelken: Kısmet’in Dünya Seyahati, -Sadun Boro

Bazen, seyahate çıkmamak seyahate çıkmaktan kolay gelir. Yeni yerler keşfetme dürtümüz, üşengeçliğimiz tarafından bastırılabilir. İşte böyle durumlara karşı amatör Türk denizciliğinin başyapıtı kabul edilen “Pupa Yelken” kitabı birebirdir! Sadun Boro’nun 1963’te Salacak’ta atölyede kızağa konulan 10.5 metre boyundaki Kısmet isimli yelkenlisiyle 1965 yılında eşi Oda ve Kanarya Adaları’nda aldıkları meşhur kedileri Miço’nun eşlik ettiği üç yıl süren dünya seyahatini anlattığı “Pupa Yelken: Kısmet’in Dünya Seyahati” bizlere seyahate çıkma cesareti aşılamak üzere kitabevlerinin raflarında keşfedilmeyi bekliyor! Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Ülkemizin kentlerini ve coğrafyasını kimi zaman dolaylı yoldan, kimi zamansa direkt olarak ele alan bu kitaplar, mevsim ne olursa olsun, okuyucuları seyahat etmeye, yola çıkmaya davet ediyor. Macera ve hayallerle kaplı bu kitapların ele aldığı rotalarda yol almak ise hafızalarda unutulmaz anılar bırakıyor. Daha fazla kitap tavsiyesi için Neredekal.com’un derlediğin seyahat temalı kitap yazılarını Keşif Rehberi İlginç Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz!