Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Merve Aygün Engin

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar
Kış mevsiminde yağan kar ya da yağmura inat sıcacık evlerimizde battaniye altında okuduğumuz kitapların tadı bir başka oluyor. Dışarıdaki soğuk havaların kitapların dünyasına giremediği, içilen çay ve sıcak çikolataların modumuzu yükselttiği bu anlarda, kış mevsimi çok daha zevkli geçiyor. Hava ne kadar soğuk olursa olsun içimizi ısıtan, bizi mutlu eden, bazen de bizi farklı diyarlara götüren kitaplar ise, kendi pozitif dünyalarında bizi sarıp sarmalıyor, kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor.

7 Mühür: Anadolu'nun Gizemli Kapıları – Ata Nirun

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı KitaplarYazar Ata Nirun tarafından kaleme alınan ve yazarın gizem turizmi olarak tanıttığı 7 Mühür: Anadolu'nun Gizemli Kapıları, Türkiye'deki pek çok yere farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Ayasofya ile başlayan 7 Mühür, Troya, Meryem Ana Evi, Didim Apollon Tapınağı, Nemrut Dağı, Ağrı Dağı ve Mevlana'nın evi Konya ile Anadolu'daki kutsal eserleri gözler önüne seriyor. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın sakladığı sırları ve efsaneleri akıcı bir dille anlatan kitap, okuyucularını pek çok kente götürüyor.

Yürüyerek İstanbul: 34 Rota 340 Öneri – Melih Uslu

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplarkaynak: ogunhaber

Gezi yazarı Melih Uslu tarafından kaleme alınan ve İstanbul'a farklı bir bakış açısı getiren Yürüyerek İstanbul: 34 Rota 340 Öneri, yürümeyi seven İstanbul aşıklarını mutlu ediyor. Kitapta geçen 34 rotayı tek tek yürüyen yazar, yürüdüğü bu yerlerden tam 340 öneri vermeyi de ihmal etmiyor. İstanbul'un tarihi değerlerle bezeli sokakları, geçmiş ve şimdiye ait izler taşıyan binaları, bu güzel şehri yürüyerek keşfetmek için herkesi yüreklendiriyor.

Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı KitaplarTürk Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar imzası taşıyan Beş Şehir, yayımlandığı yıldan itibaren edebiyat tutkunlarının vazgeçilmez eserleri arasında varlığını koruyor. Erzurum, Konya, Bursa, Ankara ve İstanbul'da geçen kitap, yazarın karış karış gezdiği bu kentlerdeki izlenimlerini anlatıyor. Yazar, bahsi geçen şehirlerin tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve geleneklerine de değiniyor. Bu kitabı okurken kâh Bursa'nın sokaklarında tarihle iç içe bir yolculuk yapacak, kâh Erzurum'daki doğal güzelliklerin peşinde yol alacaksınız.

Eşekli Kütüphaneci – Fakir Baykurt

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı KitaplarKapadokya'nın eşsiz coğrafyasında geçen Eşekli Kütüphaneci, hem akılda yer edinen hüzünlü ve dokunaklı hikayesi hem de Kapadokya'nın ruhunu yansıtan cümleleriyle okuyucuya unutulmaz anlar yaşatıyor. Ürgüp'te yaşayan Mustafa'nın eşekle köylere, özellikle de kadınlara kitap taşımasını anlatan kitap, sevgi, dostluk ve samimiyeti ön plana çıkarıyor. Kapadokya'nın büyüleyici coğrafyası bu kitapla bir araya gelince ise bambaşka bir tat ortaya çıkıyor.

Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı KitaplarHalikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı tarafından yazılan Aganta Burina Burinata, bu kitabı okuyan herkesi Bodrum'a, onun uçsuz bucaksız mavi sularına ve denizin doğayla bütünleştiği bir coğrafyaya götürüyor. Bodrumlu bir denizci olan Mahmut'un denizle olan ilişkisini, denizin insanlar üzerindeki etkisini şiirsel bir dille anlatıyor. Kitabı okuduktan sonra Bodrum'a doğru yola çıkmak isteyecek, kendinizi denizin kollarına atmak için sabırsızlanacaksınız.

Pupa Yelken, Kısmet'in Dünya Seyahati – Sadun Boro

Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı KitaplarSadun Boro'nun Kısmet adlı yelkenlisiyle çıktığı dünya seyahatini anlatan kitap, bir hayalin gerçekleşmesiyle hissedilen mutluluğu okuyucuya aktarmayı başarıyor. Salacak'ta inşa edilen Kısmet ile 1965 yılında üç yıl süren bir dünya seyahatine çıkan Sadun Boro, eşi ve kedileri Miço ile birlikte harika maceralar yaşayarak, okuyucuları bambaşka diyarlara sürüklüyor. Salacak'tan başlayarak mavilik dolu rotalarda yol almak ve hayaller kurmak için Pupa Yelken sizleri bekliyor.
Türkiye'de Geçen Seyahat Temalı Kitaplar

Ülkemizin kentlerini ve coğrafyasını kimi zaman dolaylı yoldan, kimi zamansa direkt olarak ele alan bu kitaplar, mevsim ne olursa olsun, okuyucuları seyahat etmeye, yola çıkmaya davet ediyor. Macera ve hayallerle kaplı bu kitapların ele aldığı rotalarda yol almak ise hafızalarda unutulmaz anılar bırakıyor. Daha fazla kitap tavsiyesi için Neredekal.com'un derlediğin seyahat temalı kitap yazılarını Keşif Rehberi İlginç Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz!

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)