Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi Turizmi, Türkiye

Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi Turizmi

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler İncigül Semiz

Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi Turizmi
Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatlarımız ve yaşam şekillerimiz de değişiyor kuşkusuz. Her güne yeni bir terimle, sürekli bir yenilikle uyanıyoruz. Bu yeniliklerden pek çok sektör gibi turizm sektörü de etkileniyor ve sektördeki trendler de hızla değişiyor.

Turizm sektöründeki yeni trendlerden biri olan özel ilgi turizmi de, pek çok yenilik gibi sektörde yerini çoktan aldı. Peki özel ilgi turizmi nedir? Özellikleri nelerdir? Biz de bu yazımızda sizler için özel ilgi turizmini ve özelliklerini mercek altına aldık.

Özel İlgi Turizmi Nedir?

Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi TurizmiÇevre dostu olan ve sürdürülebilir turizm anlayışını benimseyip, uygulamaya koyan özel ilgi turizmi, bireylerin ihtiyaçlarına odaklanan bir turizm türü olarak dikkat çekiyor. Bireylerin veya grupların özel ilgi alanlarına göre planlanan etkinliklerden oluşan bu turizm türü, kişilerin hobi, istek ve beklentilerini karşılarken aynı zamanda doğayı da korumaya çalışıyor. Kişilerin özellikle görmek istediği bir bölgede, hobisi ya da ilgi duyduğu bir alan için bulunmasını destekleyen özel ilgi turizmi, bu anlamda kişiye özel bir anlayışı benimsiyor. Katılımcılar böylece hem kendini özel hissediyor hem de seyahat ederken eğleniyor ve öğreniyor.

Özel İlgi Turizmi Özellikleri

Özel ilgi turizmi öncelikle çevreye karşı duyarlı kişilere hitap ediyor. Bunun dışında kişiler, özel ilgi alanlarına ve gitmek istedikleri yere göre bir programa ihtiyaç duydukları için, onlara bu anlamda yardımcı olabilecek güvenilir bir kaynağa başvurmayı tercih ediyor. İşte özel ilgi turizmi burada devreye giriyor. İlgi alanlarına göre uygun yaş dağılımı yapıp, özel program hazırlayan bu trend, tek tek tüm bireylere hitap ediyor. Katılımcılar tatil ya da tur boyunca sadece ilgi alanlarından oluşan bir program çerçevesindeki etkinliklere katılıyor ve bu da herkesi mutlu kılıyor. Tüm kitlelere hitap eden tur programları yerine, ilgi alanlarına hitap eden turlara katılmayı tercih eden katılımcılar böylece çok daha memnun kalıyor.

Özel İlgi Turizmi Çeşitlerine Göre Rota Önerileri

Özel ilgi alanlarını kapsayan turizm türleri genel olarak dört kategoriden oluşuyor. Bunlar doğaya dayalı özel ilgi turizmi, kültüre dayalı özel ilgi turizmi, eğitime dayalı özel ilgi turizmi ve bir hobiye dayalı özel ilgi turizmi olarak adlandırılıyor.

Doğaya Dayalı Özel İlgi Turizmine Yönelik Rotalar

Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi TurizmiDoğaya dayalı turizm anlayışına tarım, rafting ve kano gibi akarsu turizmi, endemik bitkileri keşfetmeyi sağlayan botanik turizmi, yayla turizmi örnek sayılabilir.

1- Borçka Karagöl, Artvin

1800'lü yıllarda günümüzdeki Klaskur Yaylası'nın yakınında bulunan tepenin toprak kayması sonucunda Klaskur Deresi'nin önünü kapatması sonucunda oluşan Karagöl, zengin bitki örtüsü ve flora çeşitliliği sayesinde oldukça dikkat çekmektedir. Borçka Gölü Artvin'in önemli doğa turizmi noktalarındandır. Özellikle bölge halkının mesire alanlarından birisi olan Borçka ilçesine bağlı olan Karagöl'de günübirlik piknik yapabilir, göl etrafında yürüyüş yapabilir, kamp malzemeleriniz yanınızda ise muhteşem manzaraya karşı kamp yapabilirsiniz.

2- Ayder Yaylası, Rize

1350 metre rakıma sahip olan Ayder Yaylası, Kaçkar Dağları'nın kuzey yönünden yapılan tırmanışların ilk noktasıdır. Yayla konsepti evlerden bungalovlara, aile pansiyonlarından otele birçok konaklama imkanın bulunduğu Ayder Yaylası'nın zengin florası ve yemyeşil doğası görenleri büyülüyor. Rize'nin eşsiz güzelliği Ayder Yaylası özellikle son zamanların en çok tercih edilen doğa turizmi noktalarından da birisi. Kış aylarında daha da güzelleşen Ayder Yaylası'nı daha yakından tanımak için Kışın Karadeniz: Ayder Yaylası yazımızı okuyarak, burada neler yapabileceğinize dair fikirler edinebilir, çevresinde bulunan yaylalara günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kültüre Dayalı Özel İlgi Turizmine Yönelik Rotalar

Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi TurizmiKültüre dayalı özel ilgi turizmi de kültürel değerleri yerinde görmek ve bu alanda bilgi edinmek, festival, tiyatro gibi kültürel etkinliklere katılmayı içeriyor.

1- Efes Antik Kenti, İzmir

Dünya Miras Listesi'nde bulunan ''Efes''; Çukurişi Höyük, Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti, Ayasuluk Tepesi olmak üzere dört bileşenden oluşuyor. Ülkemize kültür turizmi anlamında oldukça büyük katkıları olan Efes Antik dönemin en önemli merkezlerinden birisi. Tarih öncesi dönemden başlayarak Osmanlı dönemi boyunca kesintisiz 9000 yıl yerleşim görmüş, tarihin en önemli kültürel noktalarından da birisidir.

2- Cumalıkızık, Bursa

2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan yeşil Bursa'mızın tarihi köylerinden biri olan Cumalıkızık Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkenti olarak da tarihe geçmiştir. Tarihi dokusu ve taş evleriyle adeta geçmişe yolculuk yapmamızı sağlayan bu güzide yerleşim yeri şimdilerde, müze, konaklar ve Bursa'nın lezzetlerinin bulunduğu noktalardan birisi haline gelmiş. Uludağ Eteklerinde Renkli Bir Rota: Cumalıkızık Köyü'nün kültür turizmi açısından nelere ev sahipliği yaptığını görmek için yazımıza göz atabilir, sonrasında buraya ufak bir tura çıkabilirsiniz.

Eğitime Dayalı Özel İlgi Turizmine Yönelik Rotalar

Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi TurizmiEğitim turizmi de adından da anlaşılacağı üzere eğitim amaçlı yapılan seyahatleri kapsıyor.

1- İstanbul

Gerek yurt dışı gerek yurt içinden oldukça göç alan ülkemizin kozmopolit şehri İstanbul eğitim turizmi açısından oldukça elverişli. En köklü üniversitelerden tutun, zengin ve tarihi birçok kütüphane sayersinde kendinizi geliştirmek için büyük fırsatlar yaratabilirsiniz.

2- Ankara

Birçok köklü üniversitenin de içinde bulunduğu başkentimize her sene eğitim anlamında yoğun bir göç yaşanıyor. Burada ülkemizin tarihini daha iyi anlayabilir, eğitim kurumu anlamında birçok lokasyon gezebilirsiniz. Ama dikkat edin, Ankara'nın soğuğu hiçbir yere benzemez. Ona göre sıkı giyinin!

Hobiye Dayalı Özel İlgi Turizmine Yönelik Rotalar

Tatilinizi İlgi Alanınıza Göre Belirleyin: Özel İlgi TurizmiSon olarak bir hobiye dayalı özel ilgi turizmi de golf, tenis, macera ve alışveriş gibi hobileri içeren seyahatleri hedefliyor.

1- Atakum, Samsun

Karadeniz'in en büyük sahili olarak bilinen Atakum Sahil Yolu, Samsun'un en işlek gezi noktalarından birisidir. Merkezde bulunan birçok alışveriş merkezi, kafe, bar, restoran gibi işletmeler şehrin canlı kalmasına her daim yardımcı oluyor. Özellikle spor anlamında da gelişmiş olan bu güzide şehrimizde yolda giderken her spor dalından figürlerin olduğu tabelalara rastlayabilir, son dönemde meşhur olan ve özellikle Dalga sörfü yapmak için gelenleri ağırlayan Atakum'da Dalga Sörfü sporuna dair her şeyi öğrenebilirsiniz.

2- Kemer, Antalya

Antalya'nın en gelişmiş turizm noktalarından biri olan Kemer'de aslında spesifik bir özel ilgi turizmi yok diyebiliriz. İster kültürel, ister hobi olarak her türlü seçenek mevcut diyebiliriz. Göynük Kanyon'unda adrenalin tutkunuzu test edebilir, Phaselis'te kültürel bir tura çıkabilirsiniz. Beydağları Sahil Milli Parkı'nda turlayarak doğayı hissedebilirsiniz. Aslında tam da nasıl bir tatil yapmak istediğinize göre değişkenlik gösterebilir.

Kültürel değerleri, tarihi yapıları ve çevreyi koruyarak keşfetmeyi, yeni yerler keşfederken bu keşiflere ilgi alanları ve hobileri de eklemeyi öngören özel ilgi turizmi, bireyleri veya grupları her anlamda memnun etmeyi amaçlıyor. Bilinçli bir şekilde seyahat ederken aynı zamanda eğlenmeyi ve hobilere de vakit ayırmayı sağlayan bu turizm trendi, tüm katılımcıları ortak bir amaç altında topluyor. Bunu yaparken de bir yandan güzel vakit geçirmelerini sağlıyor. Ne dersiniz, bu trend sizin de hoşunuza gitti mi? Öyleyse siz de bu deneyimi yaşayabilir, ilgi alanınıza uygun bir tur programına katılabilirsiniz. Neden olmasın?

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)