Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!, Türkiye

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!

Yorum Yok

Yapmadan Dönme Merve Aygün Engin

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!
Türkiye'nin beş şehrinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan Kültür Yolu festivalleri sonbaharı şenlendirmeye, içimizi umut ve neşeyle doldurmaya geliyor. 16 Eylül-23 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya şehirlerinde düzenlenecek olan festival kapsamında bu şehirler kültür ve sanatla iç içe olacak.

Dans, edebiyat, tarih, sergi, dijital sanat gibi pek çok sanat dalının bir arada olacağı kültür yolu festival programı detaylarına gelin birlikte bakalım!

Troya Kültür Yolu Festivali, Çanakkale

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!Çanakkale'nin tarihi atmosferinde, 16-25 Eylül tarihlerinde 40 farklı mekanda pek çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Troya Kültür Yolu Festivali, Çanakkalelilere kültür ve sanat dolu günler yaşatacak. Türk Valsleri konseri, sergiler, Ustalar ve Genç Sanatçılar Seramik Buluşması, atölye ve söyleşiler, canlı heykel performansı gibi birbirinden yaratıcı ve değerli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan festivalde tarihe ve geleceğe ışık tutulacak.

Troya Kültür Yolu Festivali Öne Çıkan Etkinlikler:

1- 57. Alay Senfonisi: Kilitbahir Kalesi Açık Hava Sahnesi (17 Eylül 2022)

Çanakkale Savaşı'nın kahraman askerlerinin alayı olan 57. Alay anısına gerçekleştirilecek olan bu konser, atalarımıza ve tarihe dokunaklı bir selam gönderiyor. Besteci Can Atilla, Burak Tüzün yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'ndan soprano Hülya Kazan, bu çok özel konsere eşlik ediyor.

2- İnançların Dili Konseri: Eski Kilise (20 Eylül 2022)

Farklı dinden ve kültürden kişileri aynı çatı altında toplamayı amaç edinen İnançların Dili Konseri, 25 saz ve 25 sanatçının katılımıyla 20 Eylül tarihinde Eski Kilise'de gerçekleşiyor. Sanat yönetmenliğini Ümit Atalay'ın yapacağı bu değerli konser Çanakkale'deki farklı dine mensup kişileri bir araya getirecek.
Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!

3- Ben Blegen! Troya'yı Kazmaktan Geliyorum Sergisi: Troya Antik Kenti (16-25 Eylül 2022)

Amerikalı arkeolog Blegen'i konu alan Ben Blegen! Troya'yı Kazmaktan Geliyorum Sergisi, Troya'nın keşfedilmesinde aktif rol oynamış değerli arkeologların hayatına odaklanıyor. Troya Antik Kenti'nin mistik atmosferinde gerçekleşecek olan sergide ziyaretçiler de tarihe yolculuk edecek.

Konya Mistik Müzik Festivali

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!Konya'nın en güzel festivallerinden olan ve Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'ne dahil edilen Konya Mistik Müzik Festivali, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 815'inci doğum yılı etkinlikleri kapsamında 22-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Dünyanın farklı yerlerinden mistik müziklerin bir arada olacağı festivalde müziğin güzelliği ruhu doyuracak. Festival kapsamında Mehter konseri, Tekke musikisi gibi etkinlikler de sanatseverlerle buluşacak.

Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankara

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!Binlerce sanatçı ve yüzlerce sanat eserinin halkın beğenisine sunulduğu Ankara Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankaralılarla buluşmayı bekliyor. 1-23 Ekim tarihlerinde Ulus semti ve çevresindeki tarihi mekanları da kapsayan 70 farklı noktada, yüzlerce sanatçının katılacağı etkinliklere ev sahipliği yapan festivalde, 23 gün boyunca kültür ve sanat ön planda olacak. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'den esinlenen Göbeklitepe Operası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Carmina Burana konseri, dans gösterileri, söyleşiler ve atölyeler gibi pek çok özel etkinlik bu festivalde sizleri bekliyor.

Başkent Kültür Yolu Festivali Öne Çıkan Etkinlikler:

1- Aşk Eri Hazreti Mevlana: CSO Ada Ankara (19 Ekim 2022)

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından düzenlenen Aşk Eri Hazreti Mevlana etkinliği, Mevlana ve öğretilerine odaklanıyor. Mesnevi'den alıntıların ve Mevlana felsefesinin Sema gösterisiyle aktarılacağı program oldukça dikkat çekiyor.

2- Ankara'nın Başkent Oluşu: Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası) (13 Ekim 2022)

Ankara'nın başkent oluşunun 99.yılının kutlanacağı Ankara'nın Başkent Oluşu konseri, Atatürk'ün sevdiği şarkılara ve Ankara türkülerine odaklanıyor. Dansların da eşlik edeceği konser ücretsiz olarak düzenleniyor.

3- Elektronika: Büyük Tiyatro (14 Ekim 2022)

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenecek olan Elektronika, üç eserden oluşan bir dans performansını içeriyor. HADİ, MANTRA ve HEYECAN isimli bu eserler sahneyi kırıp geçirecek.

4- Göbeklitepe Operası: Büyük Tiyatro (23 Ekim 2022)

Zamanın Sıfır Noktası kabul edilen ve bilinen tüm gerçekleri yerle bir eden Göbeklitepe, Göbeklitepe Operası ile de sanatseverleri zamanda yolculuğa çıkarıyor. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek olan eser, şimdiden tüm ilgiyi üzerine çekiyor.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, İstanbul

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!1-23 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, yaklaşık 46 ayrı mekanda yüzlerce etkinlikle İstanbulluları bir araya getirecek. Festivalin kalbi olan AKM ise birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Devrim Erbil sergisi, Beyoğlu Kent Yaşam Fotoğraf sergisi, Mevlevi Alayı gibi birbirinden farklı etkinliklerin gerçekleşeceği festivalde İstanbullular sanat ve kültürle iç içe olacak.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Öne Çıkan Etkinlikler:

1- Grand Pera Flarmoni Orkestrası: Grand Pera (1-15 Ekim 2022)

Festival açılışını yapacak olan Grand Pera Flarmoni Orkestrası, İstiklal Caddesi ve Beyoğlu'nun kalbinde nefis bir müzik ziyafeti sunacak. Hem 1 Ekim hem de 15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan konserde müzik ön planda olacak.

2- Kuğu Gölü: AKM (10 Ekim 2022)

Çaykovski'nin en ünlü bestesi olan Kuğu Gölü, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. AKM'nin büyülü atmosferinde izleyicilere unutulmaz bir bale gösterisi sunacak olan Kuğu Gölü, her anlamda heyecan yaratıyor.
Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!

3- Edebiyatçıların El Yazmalarından Oluşan Sergi: Tophane-i Amire (1-30 Ekim 2022)

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nin en ilgi çeken sergisi olan Edebiyatçıların El Yazmalarından Oluşan Sergi, Behçet Necatigil, Oğuz Atay, Tomris Uyar ve Orhan Pamuk gibi yazarların el yazmalarını ziyaretçilerle buluşturuyor. Ücretsiz olan sergiyi 30 Ekim tarihine kadar gezebilirsiniz.

4- Mevlevi Alayı: Galata Mevlevihanesi (1-8-16-17-21 Ekim 2022)

İstanbul'un tarihi değerlerinden olan Galata Mevlevihanesi, ücretsiz olarak Mevlevi Alayı ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

Sur Kültür Yolu Festivali, Diyarbakır

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!Çin Seddi'nden sonra dünyanın en uzun şehir surlarına sahip olan, doğası ve tarihi güzellikleriyle büyüleyen Diyarbakır, 8-16 Ekim tarihlerinde Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Festival kapsamında Çocuklar İçin Gökyüzü Atölyeleri, Kapadokya'dan Mezopotamya'ya Balon etkinlikleri, çağdaş sanat sergileri, fotoğraf sergisi, ezan atölyesi gibi pek çok etkinlik Diyarbakır'a renk getirecek.

Sur Kültür Yolu Festivali Öne Çıkan Etkinlikler:

1- Refik Anadol Renaissance Dream: Saint George Sanat Merkezi (8-16 Ekim 2022)

Çalışmalarıyla dünya çapında ün kazanan başarılı sanatçı Refik Anadol, Rönesans eserleriyle hazırladığı dijital entelasyon Renaissance Dream ile 8-16 Ekim tarihlerinde Diyarbakırlılarla bir araya gelecek.

2- Kürk Mantolu Madonna: Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi (14-15 Ekim 2022)

Sabahattin Ali'nin unutulmaz eseri Kürk Mantolu Madonna, Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında Diyarbakır seyircisiyle bir araya geliyor. 14 ve 15 Ekim tarihlerinde sahnelenecek olan oyun tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

3- Devrim Erbil Sergisi: Keçi Burcu (8-16 Ekim 2022)

Ünlü sanatçı Devrim Erbil, zamansız eserleriyle Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında festival boyunca Keçi Burcu'nda Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşuyor.

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ve Efes Kültür Yolu Festivali 2023

Beyoğlu, Troya, Başkent ve Çok Daha Fazlası... Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor!T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından kültür yolu festivallerine dahil edilen Adana Portakal Çiçeği Festivali, her sene Nisan ayında düzenleniyor. 2023 yılında gerçekleşecek bir diğer festival de Efes Kültür Yolu Festivali olarak biliniyor. Henüz program detayları belli olmayan bu iki festival de İzmir ve Adana'yı kültür, sanat ve eğlenceye boğacak.

Sonbaharı kültür ve sanatla karşılamak isterseniz bu festivaller kaçmaz. Sizce de öyle değil mi?

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)