Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Turizmde Hedef 100 Milyon Turist

Turizmde Hedef 100 Milyon Turist

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 11 Aralık 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Turizmde Hedef 100 Milyon Turist

Turizmin geleceği Antalya'da masaya yatırıldı. Sektörün önemli isimleri turizmin çeşitlenmesi ve arz fazlalığının üzerinde durulması gerektiğine işaret ediyor. 2023 hedeflerine dönük 50 milyonluk turist hedefinin de iki katına çıkarılması gerektiği savunuluyor.

Turizm sektörüne yön verenler ve çözüm ortakları, Antalya’da gerçekleşen ‘Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği’ konu başlıklı kongre ile sektörün bugününü ve geleceğini masaya yatırdı.

Turizmdeki özellikle arz fazlalığına, Antalya Bölgesi’ndeki yatak kapasitesinde artışa dönül eleştirilerin yapıldığı kongrede, turizmin çeşitlenmesi ve yüksek gelir elde edebilmenin stratejileri üzerinde duruldu. Turizmde dünyanın en önemli ve hızlı gelişen ülkesi durumunda olduğumuzu açıklayan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, 2012’nin olumsuzluklarla başlayan bir yıl olmasına karşın, yılın kayıpsız hatta artışla kapatılacağını belirtti. Ayık, en önemli iki Pazar Almanya ve Rusya’da kayıp yaşanmamasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

THY ve Yeni Hatlar

İstanbul ve Türk Hava Yolları için ayrı başlıklar açılması gerektiğini vurgulayan Osman Ayık, İstanbul’daki gelişmelerin sevindirici olduğunu ve etkilerinin tüm Türkiye’ye yayılacağını, aynı şekilde THY’nin de oluşturacağı yeni hatlarla bugüne kadar olduğu gibi yarattığı etkilerin devam ettirilmesini beklediklerini dile getirdi.

2023 Hedefleri’nde turizm sektöründe öngörü, 50 milyon turist olarak saptandı. Ancak sektörde bu rakamın yükseltilmesini, potansiyellerin iyi değerlendirilmesi halinde rakamın iki katına çıkacağını düşünenlerin sayısı az değil. Bu isimlerden biri de Kayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, “Geçmişte de hedeflerimiz üzerine konuştuğumuza kimse inanmıyordu. Türkiye’nin 2023 yılında 50 milyon turist hedeflemesi yeterli değil. Hedef, 100 milyon turist olmalı” diye konuştu.

Haberin tamamı için: Ekonomist / 9-15 Aralık 2012