Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Trabzon’da Bir Derbi Havası

Trabzon’da Bir Derbi Havası

Paylaş
Alper Kaya  
Eklenme: 15 Ekim 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Trabzon’da Bir Derbi Havası
Sporu, özellikle de futbolu, takip etmeyi sevenler için "derbi" tandanslı maçların önemi büyük. Bu maç atmosferinde, doğal olarak maçın oynanacağı şehrin veya semtin de havası oldukça değişebiliyor.

Bu girizgâhtan ve başlıktan kolayca tahmin edilebileceği üzere, yazımızın teması 17 Ekim 2021’de oynanacak olan Trabzonspor – Fenerbahçe karşılaşması. Süper Lig’in milli maç arasından dönüşte, dokuzuncu hafta müsabakası olarak dikkat çeken bu karşılaşma lig lideri Fenerbahçe ve onun bir puan farkla takipçisi konumundaki lig ikincisi Trabzonspor’u karşı karşıya getirmesi bakımından da ayrı bir heyecan taşıyor!

TFF’nin koronavirüs kapsamındaki önlemleri gereği, deplasman takımlarının taraftarları maça gidemese de; Trabzon’da maç atmosferine tamamen kapılana dek yapılabilecek olan etkinlikleri ve gezilebilecek mekânları sizinle paylaşmak istedik!

Hazırsanız, başlayalım.

Şehir Dışındaki Trabzonsporlular İçin…

Trabzon’da Bir Derbi Havası

Şehre adım atmadan önce, şehir dışından maç vesilesiyle Trabzon’a gelecek olan Trabzonsporlular için bir tavsiyemiz var: Trabzon otel listemize göz atmaya ne dersiniz? Bu sayfadan ulaşabileceğiniz otel listemiz ile seyahatinizin planlamasını yaparken konaklama detayını çözüme kavuşturabilirsiniz!

Trabzonspor Hangi Stadyumda Oynuyor?

Trabzon’da Bir Derbi Havası

Trabzonspor, 2016 yılından bu yana Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu veya kısa adıyla Medical Park Stadyumu’nda maçlarına çıkıyor. Stadyumun konumu ve teknik detayları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Trabzon’da Maçtan Önce Nereler Gezilebilir?

1 - Atatürk Köşkü

Trabzon’da Bir Derbi Havası

Kostantin Kabayanidis’in 1890 yılında yazlık köşk olarak yaptırdığı, Atatürk’ün ise 1934 ve 1937’deki Trabzon seyahatlerinde kaldığı mesken. Vefatından bir yıl önce gerçekleştirdiği Trabzon gezisinde kaldığı köşkte, vasiyetini de yazmış. Bu açıdan manevi önemi de oldukça büyük olan bu köşk, etrafındaki yemyeşil atmosfer ve Batı Rönesans mimarisiyle büyüleyici bir dokuya sahip.

2 - Ayasofya Müzesi

Trabzon’da Bir Derbi Havası

Geç Bizans dönemi kiliseleri için tipik ve güzel bir örnek kabul edilebilecek olan Trabzon Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon fethinin akabinde camiye çevrilmiş. 1. Dünya Savaşı’nda depo, hastane ve cami olarak kullanılan Ayasofya Kilisesi, 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmış.

3 - Bakırcılar Çarşısı

Trabzon’da Bir Derbi Havası

Doğu Karadeniz bölgesinin zengin bakır yatakları, Trabzon’u tarih boyunca bakırcılık atölyeleri konusunda şanslı bir konuma taşımış. Bakır, bronz ve pirinçten üretilen bakraç, maşrapa ve kap kacak gibi ürünler Osmanlı Saraylarından, İran’a dek pek çok farklı bölgede alıcı bulmuş. Tarihten gelen bu gelenek, günümüzde de Bakırcılar Çarşısı’nda yaşamaya devam ediyor!

Trabzon’da Maçtan Önce Ne Yenir?

Trabzon’da Bir Derbi Havası

Trabzon, pek çok farklı lezzetiyle meşhur bir şehrimiz. Ancak meşhur tereyağlı pilavı, Osmanlı padişahlarının lezzetine kapılarak "Halk pilav tatmalı" diyerek pilavcı açılmasını fetva verdiği rivayetlerini süsleyecek kadar leziz. Akçaabat köftesi, Trabzon pidesi, karalahana çorbası ve tabi ki hamsi; Trabzon’da maç öncesi menüsünde sofrayı süsleyebilecek olan lezzetler arasında ilk akla gelenler.

Fair play ruhuna uygun, seyir zevki yüksek ve heyecanlı bir maç olması dileğiyle iki takıma da başarılar diliyoruz!

Benzer Yazılar

2023 İstanbul Sahur Mekanları

2023 İstanbul Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022
2023 Ankara Sahur Mekanları

2023 Ankara Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022
2023 Bursa Sahur Mekanları

2023 Bursa Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022