Trabzon Kruvaziyer Turizminde Gözde Oldu, Rota Önerileri

Trabzon Kruvaziyer Turizminde Gözde Oldu

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Trabzon Kruvaziyer Turizminde Gözde Oldu

Son yıllarda kruvaziyer turizminde ilgi odağı haline gelmeye başlayan Trabzon'a bu yıl 30 gemi gelmesi ve 25 bin turistin kenti ziyaret etmesi bekleniyor.

Vali Recep Kızılcık, yaptığı açıklamada, Trabzon'un her geçen yıl turizmde önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Dağ ve yayla turizminde önemli merkezlerden biri olan kentin, son yıllarda kruvaziyer turizminde de ilgi görmeye başladığını anlatan Vali Kızılcık, "Kruvaziyer turizmi dünyada hızla gelişen ve bulunduğu ülkeye, şehre oldukça yüklü gelir bırakan turizm çeşididir. Orta ve üst gelir grubuna hitap eden bu turizm çeşitlemesinde ilimiz son yıllarda ilgi odağı haline geldi"diye konuştu.

Kızılcık, kruvaziyer turizmiyle Trabzon'a gelen turist sayısının her yıl arttığını ifade ederek, "2012 yılında ilimize 21 kruvaziyerle 15 bin ziyaretçi gelmişti. Bu yıl 30 bağlantı kuruldu. İlimize bu 30 gemi ile 25 bin civarında ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

İstanbul, Sinop, Trabzon, Batum ve Soçi bağlantıları ile birlikte planlanmalı

Kızılcık, günümüzde kruvaziyer destinasyonlar içerisinde bazı güzergahların dikkati çektiğini kaydeden Kızılcık, şunları söyledi:

"Uzakdoğu, kutuplar, Baltık Denizi bölgesi, Arap Yarımadası, Kızıldeniz, Akdeniz ve özellikle Karadeniz Bölgesi gerek pazarlama stratejisi gerekse kruvaziyer destinasyonlarında yeni güzergahlar oluşturması bakımından dikkat çekmektedir. Kruvaziyer turizminin sürdürülebilirliği ve gelişmesi açısından İstanbul, Sinop, Trabzon, Batum ve Soçi bağlantıları ile birlikte planlanması önem taşımaktadır."

En çok Amerika ve Almanya'dan ziyaretçiler geliyor

Trabzon'a kruvaziyer gemilerle daha çok Amerikalı ve Alman ziyaretçiler geliyor. Turistlerin en çok tercih ettiği mekanların başında Sümela Manastırı, Trabzon Ayasofya Müzesi, Kızlar Manastırı, Uzungöl, Akçaabat Sera Gölü, Atatürk Köşkü, Ortahisar Mahallesi ve Gülbaharhatun Camisi yer alıyor.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)