Gezginlerin Yeni Trabzon Rotası: Akçaabat Ortamahalle, Türkiye

Gezginlerin Yeni Trabzon Rotası: Akçaabat Ortamahalle

Yorum Yok

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Gezginlerin Yeni Trabzon Rotası: Akçaabat Ortamahalle
Sürekli aynı yerleri gezmekten bıkanlar, ‘'yeni yerler, yeni rotalar lazım'' diyenler için bu kez rotamızı Trabzon'un tarihine ışık tutan Akçaabat Ortamahalle'ye çeviriyoruz. Neden mi; çünkü yamaçtaki tarihi Orta Mahalle evleri arasında sizi kocaman hikayeler ve en mavisinden uçsuz bucaksız bir Karadeniz manzarası bekliyor. Orta Mahalle oldukça fotojenik, hazır gelmişken beni biraz keşfet ve bol bol fotoğrafımı çek diyor. Akçaabat, Doğu Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon'da ve Trabzon gezilecek yerler arasındaki Orta Mahalle'yi bu seneki seyahat planlarınıza mutlaka almanızı öneriyoruz. Üstelik bu tatlı yere sadece yarım günü ayırmanız da yeterli olacaktır.

Akçaabat Ortamahalle'ye Yakından Bakış

Safranbolu'yu gezdiyseniz ya da tarihi evlerle örülmüş o sıcacık dokusu hakkında az biraz bilgi sahibiyseniz Akçaabat Ortamahalle'yi de muhtemelen Safranbolu'ya çok benzeteceksiniz. 1988 yılında büyük bir bölümü kentsel sit alanı ilan edilen Tarihi Orta Mahalle evlerinin çoğu yüzyıllık tarihleriyle göz kamaştıran Osmanlı konaklarından oluşuyor.

Ortamahalle'nin dik yokuşlu ve Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken karşılaşacağınız tarihi yapıların ve çeşmelerin çoğu aslına uygun restore edilmiş ve eskiden nasılsa aynı görünmesi için de büyük özen gösterilmiş. Bunu yaparken de evlerin tek tek değil, mahalle ölçeğinde korunması için hareket edilmiş. Ayrıca bölgenin turizmde bu denli parlaması Akçaabat'ın Tarihi Kentler Birliği'ne üye olmasına da vesile olmuş. 19. Yüzyıldan kalma konaklarla ve rengarenk çiçeklerle bezeli Ortamahalle sokaklarında yürürken yolunuza tarihi çeşmeler, top oynayan çocuklar, daha meraklı incelediğiniz farklı yapılar, sıcakkanlı mahalleliler ve uçsuz bucaksız bir deniz manzarası çıkıyor. Ve bu nostaljik mahalle, doğal bir tarih seti olmasıyla artık dizi sektörüne de hafiften göz kırpıyor.Akçaabat Ortamahalle Gezilecek Yerler

Gezginlerin Yeni Trabzon Rotası: Akçaabat OrtamahalleSokaklarca özgürce yürümenin ve tarihi binalar önünde durup fotoğraf çektirmenin yanı sıra, listelemek gerekirse Ortamahalle gezilecek yerler rotası tam da şöyle;

1- Ortamahalle St. Michael Kilisesi

Ortamahalle'de Osmanlının çok öncesinden kalma yapılar görmeniz de mümkün. Çünkü bölgenin bir Roma – Bizans geçmişi de var. Ortamahalle St. Michael Kilisesi ise 700 yıllık tarihiyle ‘ben buranın en eskisiyim' diye seslenen eserlerden en bilineni. 1332 yılında Selçuklularla yaptığı savaşı kazanan Komnisos Kralı'nın zafer hatırası olan kilise Rumlar tarafından uzun süre kullanılmış. Kilise 1846 yılında da kapsamlı restorasyondan geçmiş. Gezerken dış mimarisinin güzelliğinden ve günümüze kadar gelebilen zemin mozaiklerinden çok etkileneceksiniz. Yanında soluklanmanız için bir de çay ocağı var.

2- Fevzipaşa İlkokulu

Günümüzde ilkokul olarak kullanılan bu yapı kilise aktifken ona bağlı olan bir Rum okuluymuş. Ek binası yeni, eskiyi hayal etmek için ana binaya odaklanın.

3- Ortamahalle Camii

1806 yılında inşa edilen bu cami mahallenin merkezinde ve tam da orta noktası gibi bir konumda. İçine girebilir, hemen yanındaki kahvehanede bir kahve içebilirsiniz.

4- Erol Günaydın'ın Evi

Gezginlerin Yeni Trabzon Rotası: Akçaabat OrtamahalleÜlkemizin en usta tiyatro oyuncularından Erol Günaydın'ı rahmetle analım. Oyuncu 1933 yılında Ortamahalle'de doğmuş. Doğduğu ev ise günümüze kadar korunmuş. Bugün mahalleyi ziyaret ederken göreceğiniz tiyatro salonu da onun anısını yaşatmak için Belediye tarafından inşa edilmiş. Mahallede oyuncunun adıyla gelenekselleşen tiyatro günlerine denk gelirseniz ne mutlu size.

5- Timurciler Konağı

Ortamahalle Sırt Sokak'ta konumlanan Timurciler Konağı bölgenin tarihi evlerinin tüm geleneksel özelliklerini yansıtan ve aslına uygun olarak profesyonelce restore edilmiş eski bir konak. Bugün bir şeyler yiyip içebileceğiniz şık bir mekan olarak işletiliyor.

Ayrıca Akçaabat'da başka rotalar da görmek isterseniz;

  • Hıdırnebi Yaylası
  • Balıklı Yaylası
  • Büyükoba Yaylası
  • Uçarsu Şelalesi
  • Balıklıgöl Şelalesi'de görülecek yerler arasında.

Akçaabat Ortamahalle'de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Gezginlerin Yeni Trabzon Rotası: Akçaabat OrtamahalleMadem bölge tarihi bir mevkii, o zaman yeme – içme mekanlarını da tarihi yerlerden seçelim. Aslına uygun restore edilen eski bir Osmanlı konağı olan Mehmet Efendi Konağı'nda sadece Karadeniz lezzetlerini tatmıyor aynı zamanda konaklayabiliyorsunuz. Bir lokanta, bir kafe ve 30 yatak kapasiteli oteliyle hizmet veren konakta içinde kuymak olan bir serpme kahvaltıyla güne başlayabilir, yemeklerde de yöresel lezzetler tadabilirsiniz. Aynı zamanda Kanoğlu Konağı ve Timurciler Konağı'nda da gurme Karadeniz sofralarına oturabilir, organik kahvaltılar yapabilirsiniz. Yemek seçimlerinizde bölgenin en meşhur lezzetlerinden olan Akçaabat köfteyi de tatmadan dönmeyin.

Akçaabat Ortamahalle'ye Nasıl Gidilir?

Trabzon'a havayoluyla ulaşacaksanız Akçaabat Ortamahalle ile havalimanı arası yaklaşık 15 km. Trabzon'un en büyük ikinci ilçesi olan Akçaabat, Doğu Karadeniz için de çok önemli bir ulaşım ağı. Yörede bulunan yaylalara gitmek için bir geçiş noktası ilçeden Ortamahalle'ye de sık sık minibüsler kalkıyor.

Akçaabat Ortamahalle'de Nerede Kalınır?

  • Mehmet Efendi Konağı Otel Cafe Restoran: Hem manzaraya nazır şahane bir kahvaltı yapıp hem de karedeniz lezzetleri tadabileceğiniz konak, otel olarak da gayet konforlu. Tarihi bir konakta uyumak isterseniz Ortamahalle geziniz için şimdiden rezervasyon yaptırabilirsiniz.
  • Kanoğlu Konağı: Tarih kokan 10 odasıyla nostaljik ve konforlu bir konaklama sunan Kanoğlu Konağı 3 tarihi ahşap binadan oluşuyor. Konağın odalarından birinde harika bir konaklama deneyimine ne dersiniz?
  • Sera Lake Resort Hotel: 68 odasıyla konforlu ve modern bir konaklama sunan Sera Lake Resort Hotel adı üzerinde göl manzaralı bir otel. Otelin kapsamlı SPA'sında sizi dinlendirecek her detay da düşünülmüş.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)