Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Torunlarınız Nasıl Tatiller Yapacak?

Torunlarınız Nasıl Tatiller Yapacak?

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 05 Ekim 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Torunlarınız Nasıl Tatiller Yapacak?

Önümüzdeki yüzyıllarda tatil anlayışı nasıl olacak? Geleceğin tatillerinde neler var? Sizler için araştırdık.

Dünyanın her yerinde tatil denince akla denizde yüzmek ve güneş altında bronzlaşmak gelir. Lakin daha yüz yıl öncesinde insanlar tatillerini denizden çok uzakta, kırlarda veya dağlarda geçiriyordu. Yüzmek sadece denizcilerin tekelindeydi. Denizci ya da balıkçı olmayanlar denize yakın bile yaşasalar, hayatlarını bir kez bile denize girmeden sürdürüyorlardı.

20’nci yüzyıl başında önce plajlar moda oldu. Artık tatilde denize girme modası başlamıştı. Çocuklar, yaşlı, kadın, erkek herkes yüzmeye başladı. 1920’li yıllarla beraber güneşlenme modası çıktı. Artık ideal ten pamuk gibi beyaz değil, sağlıklı kabul edilen karamel rengi bronz tendi. Sadece bir asır içinde bütün tatil kültürü bambaşka bir hal aldı. Nesiller ve hayat tarzı değiştikçe tatil anlayışı da değişmeye devam ediyor.

Uzmanlara göre önümüzdeki yıllarda kitle turizminin anahtar kelimesi deniz ya da güneş değil “sürdürülebilirlik” olacak. Zira çevreyi korumak için her geçen gün yeni önlemler alan devletler gibi tur acentelerinin, otellerin ve tatil köylerinin de en önemli önceliklerinden biri çevreyi korumak olacak.

Gelecek bilimci “The Future Laboratory” adlı firmanın araştırmasına göre, yeni nesil sürdürülebilir tatiller, 2030 yılından sonra yaygınlaşmaya başlayacak. Fark, kendini uçaklardan göstermeye başlayacak. Uçaklar, transtlantikler gibi içlerinde lokantalar ve odalar olan dev oteller gibi hizmet verecek.

Haberin tamamı için: Boxer / Ekim 2012