"Topkapı Sarayı'nda Haritalar" Sergisi Açıldı, Haber - Duyuru

"Topkapı Sarayı'nda Haritalar" Sergisi Açıldı

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor


UNESCO'nun bu yılı "Piri Reis Yılı" ilan etmesi dolayısıyla sarayda Piri Reis için düzenlenen ikinci etkinlik olan "Piri Reis'ten Önce ve Sonra: Topkapı Sarayı'nda Haritalar" sergisi açıldı.

Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar Sergi Salonu'ndaki açılış töreninde konuşan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Haluk Dursun, UNESCO'nun bu yılı "Piri Reis Yılı" ilan etmesi dolayısıyla sarayda Piri Reis için ikinci etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Dursun, El Yazmaları Kütüphanesi'nden ve kütüphanenin arşivinden çok değişik ve kıymetli haritaları bu sergide katılımcılarla buluşturacaklarını ifade ederek,

"Fatih döneminde başlayıp, içinde Katip Çelebi, İbrahim Müteferrika, Matrakçı Nasuh'un eserlerinin bulunduğu, kale krokilerini, muhasara planlarını, İstanbul'un su yolları haritalarını, Piri Reis'in haritalarını ve Kitab-ı Bahriye'yi burada sergileyeceğiz" diye konuştu.

Osmanlı coğrafyacı ve haritacılarına kaynaklık eden Doğu ve Batı'dan harita ve coğrafya kitaplarının yanı sıra özgün Osmanlı çalışmalarından oluşan 63 eserin ilk kez farklı bir temayla bir araya getirildiği sergi, 20 Mayıs'a kadar Topkapı Sarayı'nda açık kalacak.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)