Tibet'te Efsanevi Yolculuk; Motosikletle Buddha'nın İzinde, Türkiye

Tibet'te Efsanevi Yolculuk; Motosikletle Buddha'nın İzinde

4 Yorum

Gezi Rehberi Nasuh Mahruki

Tibet'te Efsanevi Yolculuk; Motosikletle Buddha'nın İzinde
Üniversite yıllarımdan beri hayalini kurduğum, 1970'lerin efsanevi Karadan Doğu Yolculuğu hayalimi, 1997 yazında, kız arkadaşımla İstanbul'dan Katmandu'ya motosikletle gittiğimiz hayatımın en muhteşem yolculuğuyla gerçekleştirdim. Tibet'te 1 ay süren 8000'lik bir tırmanışın ardından, yalnız yaptığım dönüş yolculuğunda da, görmek istediğim festivalleri ve tapınakları gezdim. 4 ay ve 21.000 km yolun ardından, hafızamda unutulmaz anılar ve cebimde son kalan 25 dolarımla Gürbulak'tan tekrar Türkiye'ye giriş yaptım.
nasuh mahruki gezileriİstanbul'dan Katmandu'ya gidiş-dönüş yolculuğum boyunca günlük tuttum ve bol bol fotoğraf çektim. Bunları da Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi adını verdiğim 4. kitabımda anlattım. Bu yolculuk sırasında, Budistlerin en önemli 4 Hac mekanını da ziyaret ettim. Bu ayki yazımda sizleri, 20 yıl önce yazdığım kitabımda anlattığım, Buddha'nın doğduğu, aydınlanmaya ulaştığı, ilk dersini verdiği ve öldüğü 4 kutsal mekanı yazdığım satırlarla ve orada çektiğim fotoğraflarla baş başa bırakmak istiyorum...

Buddha'nın 4 Kutsal Hac Mekanı

nasuh mahruki gezileriBuddha'nın yıllarca meditasyon yaptığı Dungeshwari Mağara Tapınağı

Bu yolculuğu yirmi dokuz yaşında yapmanın benim için özel bir anlamı da var. Tarzına ve yaşamına çok ilgi duyduğum ve tanımaya çalıştığım, yıllar sonra aydınlanmaya ulaşıp Buddha olarak anılacak olan Sakya Prensi Siddhartha Gautama, arayışının cevabını bulmak için, yirmi dokuz yaşındayken babasının sarayından ayrılır. Ben de uzun yolculuğuma bu yaşta çıkmak istedim. Buddha'nın öyküsü nedense hep çok ilgimi çekmişti; genç prens, yirmi dokuz yaşına dek babasının sarayında her şeye sahip ve son derece mutlu bir hayat sürer. Ancak ondan gizli tutulmasına rağmen, saray dışındaki gezileri sırasında ilk kez gördüğü hasta, yaşlı ve ölü insanlar, onun yaşamı sorgulamasına neden olur. Yaşamında bir amacın eksikliğini hisseden Prens Siddhartha, karısı ve çocuğu dahil, sahip olduğu her şeyi terk ederek, altı yıl sürecek ve sonunda kendisini Buddha'lığa götürecek olan çileli yolculuğuna başlar...

Lumbini

nasuh mahruki gezileriSabah Sonouli'deki otelimizde kahvaltı ettikten sonra tekrar Lumbini'ye gittik. İÖ 623 yılında Buddha'nın doğduğu bahçeyi, annesinin onu dünyaya getirmeden önce son kez yıkandığı gölü, İmparator Ashoka'nın onun anısına diktiği sütunu ve çevredeki tapınakları gezdik. Doğrusu ya, Buddha'nın doğduğu toprakları görmek, 2600 yıl sonra bile olsa, aynı mekanda bulunmak çok hoş bir duygu benim için. Bir süre sakin bir şekilde oturup burada olanları hayal ederek gözümde canlandırmaya çalıştım. Burada olmaktan hoşnudum.

Bodh Gaya

nasuh mahruki gezileriBodh Gaya, Mahabodi Tapınağı'nda Buddha'nın altında aydınlanmaya ulaştığı Bodhi Ağacı

Sabah erkenden kalkıp ilk olarak buraya gelme sebebim olan, Mahabodi Tapınağı'ndaki, "münzevi derviş" Siddhartha Gautama'nın altında aydınlanmaya ulaştığı ve Buddha olduğu Bodhi Ağacı'nı görmeye gittim. Burası, Budistlerin en kutsal hac yeri. Gerçekten de özel bir yer burası; bütün tapınak alanı son derece huzurlu ve mistik bir havaya sahip. Bahçedeki her şey insana huzur ve dinginlik veriyor sanki. Oradan oraya koşuşturan sincaplar, değişik türden kuşlar da belli ki burada olmaktan son derece memnunlar. Böyle şeylerden pek anlamam ama ben bile bu topraklardaki dinginliği ve farklılığı hissedebildim. Buradaki herkes ve her şey son derece pozitif bir enerji yayıyor sanki. Değişik ülkelerden gelen Budistler, tapınağın değişik yerlerinde kendilerince ibadet ediyorlar ya da meditasyon yapıyorlar.
nasuh mahruki gezileri Bodh Gaya, Mahabodi Tapınağı'nın bahçesi

Kutsal Bodhi Ağacı tabii ki en çok ziyaret edilen yer. Tapınağın bahçesinde ayrıca Buddha'nın aydınlanmaya ulaştıktan sonraki 7 haftasını, aydınlanmanın mutluluğuyla geçirdiği kutsal yerler var. Bu yerler şunlar; aydınlanmaya ulaştıktan sonra banyo yaptığı Sakra tankı, kutsal Bodhi Ağacı'nın yakınında yürüyüş taptığı Chankramana, Bodhi Ağacı'nı izlediği, Animeshalochana Stupa, meditasyon yaptığı Ratnaghara, altında Brahma ile konuşma yaptığı Ajapala Nigrodha ağacı, Naga kralının Buddha'yı yağmurdan koruduğu Muchilinda Gölü ve ilk izleyicilerini bulduğu Rajyatna ağacı. Buraları da tek tek gezip, bu bahçeyi doyasıya yaşamaya çalıştım. Gün içinde iki ve bir de akşam olmak üzere üç kere, Mahabodi Tapınağı'na gittim. Akşam gittiğimde, Bodhi Ağacı'nın etrafında kimse yoktu. Bir süre yanında oturup düşündüm ve kendimce dua ettim, teşekkür ettim. Günün çoğunu burada geçirip, Bodh Gaya'daki diğer manastırların da bir kısmını gezdim.

Sarnath

nasuh mahruki gezileriSarnath'ta ilk dersi temsil eden heykeller

Saat 06.00'da Japon rahiplerin davullarla yaptığı sabah pujasının sesleriyle uyandım. Budizm'i benimsemiş her ülkenin kendine özgü ritüelleri var. Özde aynı olmakla birlikte, yöntem olarak birbirlerinden oldukça farklı olabiliyorlar. Hafif bir kahvaltıdan sonra, Buddha'nın yakıldıktan sonra kalan kalıntılarından bir kısmının saklandığı Buddha Tapınağı'na gittim. Tapınağı Sri Lankalı Budistler yapmış. İçini de bir Japon sanatçının yaptığı, Buddha'nın hayatını anlatan çok hoş resimlerle süslemişler. Tapınağın hemen yanında, Bodh Gaya'daki Bodhi Ağacı gibi, Buddha'nın altında aydınlanmaya ulaştığı ağacın bir dalından yetiştirilen incir ağacı ve altında, Buddha'nın beş Brahmin'e verdiği ilk dersini tasvir eden büyük, renkli heykeller var.

Kushinagar

nasuh mahruki gezileriKushinagar - Nirvana tapınağı

Sabah ilk olarak Buddha'nın Parinirvana'ya ulaştığı -bu dünyadan ayrıldığı- yere gittim. Nirvana Tapınağı içinde saklanan, sağ tarafına uzanmış, yüzü batıya dönük vaziyette, altı metre boyundaki 1500 yıllık Buddha Heykeli, Buddha'nın öldüğü yeri simgeliyor. Söylenceye göre, Buddha ölüm döşeğinde yatarken, yardımcısı Ananda, Buddha'nın yorulabileceğinden endişe ettiği halde, çevresinde toplanan rahiplere, öğretisi hakkında sormak istedikleri bir şey varsa sormalarını ister. Ancak herkes sessiz kalır. Bunun üzerine Buddha'nın son sözleri şunlar olur: "Bütün birleşerek var olan, parçalardan oluşan şeyler tekrar dağılabilir, yok olabilir şeylerdir; kendi kurtuluşunuz için çalışın."

nasuh mahruki gezileri Kral Naga'nın Buddha'yı meditasyon yaparken koruduğu Muchilinda Gölü

Böylece Buddha'nın, kendi izleyicilerinin Hac ziyareti yapmalarını istediği dört kutsal yeri bitirmiş oldum. Buddha'nın doğduğu, aydınlanmaya ulaştığı, ilk dersini verdiği ve öldüğü bu dört yer, Budist hacıların en çok gitmek istediği yerler. Bu yolculuğu gerçekten yapmak istiyordum ve bitirdiğim için çok mutluyum. Bu kitabın en başında yazmıştım; Siddhartha Gautama adlı genç prens, arayışının cevabını bulabilmek için babasının sarayını terk ettiğinde, benim şu anda bulunduğum yaştaydı. Bu yolculuğu yirmi dokuz yaşında yapmanın benim için bu yüzden de özel bir anlamı var. Yine de ben Budizm'den ziyade, Buddha'nın kendisine ilgi duyuyorum ve Budizm'i değil, Buddha'yı tanımaya çalışıyorum. Yirmi dokuz yaşında, her şeye sahipken bu olağanüstü kararlılığı gösteren ve yıllarca inanılmaz bir güçle amacına doğru ilerleyen ve sonunda hedefine ulaşan bu genç adamı, düşüncelerini, hayallerini, tutkularını, korkularını öğrenmek istiyorum…
nasuh mahruki gezileri
"Bizi kendimizden başka kimse kurtaramaz. Hepimiz kendi yolumuzu kendimiz yürümek zorundayız." - Buddha.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Nasuh Mahruki, bu yolculuğun tümünü değil belki ama, örneğin önceden ziyaret ettiği bu dört yeri tekrar ziyaret edip yeniden yazsa ve hem mekanları hem de kendi duygularını karşılaştırsa... ne güzel olurdu.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Çin'deyken gidemediğime (pasaportumun meslek hanesine gazeteci yazıyor diye) hala hayıflanırım. Kitabı da okumayı ve Tibet'e gitmeyi isterim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Buddha ve budizm benim de hep ilgimi çekmiştir. Nasuhi benim istediğim yolculuğu yapmış motorsikletle.. Ben ise 4x4 ille Türkiye'den Avustralya'ya gitmek isterdim, tabi Hindistan ve Tibet'ten geçerek. Kitabı alıp okumak isterim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Kendi dinimiz dururken Buddha'yla mudayla ne işiniz var? Mekke, Medine'ye gidin.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (2)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)