Tayvan Ejderha Kayığı Festivali, Haber - Duyuru

Tayvan Ejderha Kayığı Festivali

Haber - Duyuru - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Tayvan Ejderha Kayığı Festivali

Dünyanın birçok yerinde büyük ilgi görerek gerçekleşen Ejderha Kayığı Festivali, Tayvan için en değerli miraslardan biri.

Liyu Gölü, Tayvan dağlarının en tepelerinde. Yamaçtaki yollar, ıspanak gibi koyu ve sıkı bir yeşile sahip ormanlık alanlarla gürüldüyor. Havadaki nem ise oldukça baskın. Gölün birkaç metre üstündeki bulut kümeleri yoğun havanın içinde şekilleniyor. Başlangıç silahının sesi duyuluyor ve davul ritimleri eşliğinde ‘The Liyu Lake Dragon Boat Festival'i (Ejderha Kayığı Festivali) büyük bir rekabet ile başlıyor.

Göl kenarına satıcıların tezgahları yerleştiriliyor, aileler soğukkanlılıkla şemsiyeler altındaki taburelerde oturuyor, en iyi izleyici noktaları çabucak kapılıyor. Arasıra aileler çocuklarını, ellerine torbalar tutuşturarak küçük deniz kabuklarını, ızgaradan taze çıkmış tavukları ve kokulu tofuları getirmeleri için tezgahlara yolluyor. Bu sırada takımlar kendi sıralarının gelmesini bekliyor; yerel itfaiye ekibinden 14 fit genç adam yarış ritüellerini yerine getiriyor. Her birinin kolu bir diğerinin omzuna yerleşmiş biçimde “'Esther! Esther! Esther!”' diye tezahürat yapıyorlar. Bir başka takım ise iskelede, dini bir ayini anımsatırcasına senkronize bir biçimde gövdelerini öne arkaya hızlıca hareket ettiriyorlar. Bekleyen takımlar, sakinliklerini ve özgüvenlerini sürdürebilmek adına aralarında teşvik edici konuşmalar yapıyorlar…

Haberin tamamı için: Voyager / Ağustos

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler