Tarihe Damgasını Vuran Kadınlar ve Şehirleri, Türkiye

Tarihe Damgasını Vuran Kadınlar ve Şehirleri

17 Yorum

İlginç Bilgiler Bengi Alkaya

Tarihe Damgasını Vuran Kadınlar ve Şehirleri
Dünya tarihinden öyle kadınlar geçti ki, onlar elinin değdiği yaşamları güzelleştirdiler, iyileştirdiler hatta kitlelere umut ışığı oldular. İnandıklarını her şeyden üstün tutarken, belki de sayısını bilmediğimiz kez engellenmeye çalışıldılar. Düşünebiliyor musunuz bu kadınlardan biri dahi olmasaydı tarihin şeklinin nasıl değişebileceğini? Belki hala iyileşebileceğine inanmadığımız bir hastalıkla boğuşacak, bir kadının uçabileceğine ihtimal vermeyecek ve kadınlardan bilim insanı olabileceğini düşünemeyecektik. Peki ya tarihe damga vuran bu kadınlar neler yaptı ve hangi şehirlerde yaşadı merak ediyor musunuz? O zaman sizin için hazırladığımız listeye bir göz atın. Başlamadan önce belirtelim ki listemiz yüzlerce kadın arasından güçlükle belirleyebildiğimiz seçmelerden oluşuyor. İŞte tarihe damga vuran kadınlar listemiz!

1 - Türkan Saylan / İstanbul

tarihe damgasını vuran kadınlar1935 yılında İstanbul'da doğan Türkan Saylan, ilköğretim, lise ve üniversite eğitimini bu şehirde tamamladı. Tarihin unutulmayacak kadınlarından biri olan Saylan, ülkemizde dönemin çaresiz hastalığı olarak görülen cüzzam ile ilgili yaptığı çalışmalarla hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu kanıtlamış, kız çocuklarının okutulması için yılmadan ve korkusuzca mücadele etmiş, insan hakları konusunda hassasiyetle çabalamıştır. Cüzzamla ilgili yaptığı çalışmalarla 'Uluslarası Gandhi Ödülü'ne layık görülen Türkan Saylan, bugün sayısız insana umut olmayı başardı.

2 - Frida Kahlo / Coyoacan

frida kahloMeksika'nın güneyinde yer alan Coyoacan'da dünyaya gelen ve yaşamının büyük bir kısmını burada geçirmiş olan sanatçı Frida Kahlo, resimleri, özel hayatı ve politik görüşleriyle dönemin ikonlarından biri oldu. İlginç bir yaşam öyküsüne sahip olan Frida, 18 yaşında geçirdiği kaza sonucu çok uzun bir dönem yatağa bağımlı hale gelince, kendi otoportresini yapmaya başladı. İnişli çıkışlı evliliği ve resimlerine yansıyan acılı yaşamı ile sanatçı, dünya tarihine adını yazdıran kadın ressamlar arasında sayılıyor. Frida'nın Meksika'daki evi ise bugün ülkede en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Tarihe damga vuran kadınlar içerisinde en popüler olanlardan yalnızca birisi.

3 - Florence Nightingale / Floransa

florence nightingaleİtalya'nın Floransa şehrinde 1820 yılında doğan Florence Nightingale, yaşadığı dönemin ilerisinde bir görüşe sahipti. 19. yy ve 20. yy'ın başlarında bir meslek olarak görülmeyen hemşireliği tüm idealistliği ile bir meslek olduğunu kabul ettirdi ve modern hemşireliğin kurucusu sayıldı. Yaşamını sadece tek bir yerde geçirmeyen Florence Nightingale, Almanya, İngiltere ve Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerde hemşirelik yaparak özellikle savaş dönemlerinde sayısız askeri tedavi etti.

4 - Sabiha Gökçen / Bursa

sabiha gökçenKendinden sonraki pek çok kadına örnek olan ve pilotluğun kadın mesleği de olabileceğini kanıtlayan Sabiha Gökçen, 1913 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Erken yaşta ailesini kaybeden Gökçen'in hayatı, içindeki okuma isteğini Bursa ziyareti sırasında Atatürk'e ulaşıp iletmesi ile tamamen değişti. Atatürk'ün evlat edindiği ve eğitimini tamamlamasına destek olduğu Sabiha Gökçen, öğrenimini ise İstanbul'da tamamladı. Sabiha Gökçen yalnızca Türkiye'nin ilk kadın pilotu olmakla kalmayıp, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotu olarak, tarihe damga vuran kadınlar arasında yer aldı.

5 - Prenses Diana / Sandringham

prenses dianaGaller Prensi Charles'in ilk eşi olan Diana, İngiltere'nin Sandringham şehrinde dünyaya geldi. Kraliyet ailesinin kurallarından farklı bir yaşam stilini benimseyen prenses, çocuklara, evsizlere ve AIDS hastalarına yaptığı yardımlar ve gönüllü olarak katıldığı çalışmalar ile herkesin sevgisini kazandı. Ölümünden sonra tüm dünyayı ve sevenlerini yasa boğan Diana, bugün hala yardımseverliği ve insanlara olan merhameti ile anılıyor.

6 - Coco Chanel / Paris

coco chanelFransa'nın Saumur şehrinde doğan Gabriel Bonheur Chanel, sonraları takma ismi olan “'Coco”' ile anılmaya başlandı. Küçük yaşta ailesini kaybeden Chanel için hayat ilerleyen yıllarda Paris'e taşınması ile tamamen değişti. Tasarımları ve markası ile Fransa'nın hatta Avrupa'nın en ünlü moda tasarımcısı haline gelen Coco Chanel dönemin modaya yön veren ikonlarından biriydi. Günümüzde markasıyla hala bu şöhretini koruyan Chanel, Time dergisinin “'100 Yılın En Önemli 100 Kişisi”' listesinde yer alan tek moda tasarımcısıdır.

7 - Marie Curie / Varşova

madam curieAslen Polonyalı bir kimyager ve fizikçi olan Marie Curie (Madam Curie), öğrenimini Paris'te tamamladı ve ilerleyen yıllarda Fransız vatandaşlığına geçti. Kadınların çok başarılı bir bilim insanı olabileceğinin en güçlü örneklerinden olan Curie, radyoloji bilmini kurdu ve yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında bir devir açtı. Hem Nobel Fizik Ödülü'nü hem de Nobel Kimya Ödülü'nü alan Madam Curie bu ödülü alan ilk kadın olmasının yanı sıra, Nobel Ödülü'nü tam iki kez alan ilk bilim insanı oldu.

8 - Margaret Thatcher / Londra

kadınlar günüİngiltere'nin Grantham şehrinde dünyaya gelen Margaret Thatcher, ülkesinin ilk kadın başbakanı oldu. Yaşamıyla çok sayıda kitaba ve ödüllü filme konu olan Thatcher, başkan olduğu dönemde bir yandan büyük destek görürken bir yandan da çok eleştiri aldı. Soğuk Savaş döneminde uyguladığı politikalar nedeniyle 'Demir Leydi' ismiyle anılmaya başlayan Thatcher, İngiltere tarihini etkileyen kadınlar arasında yer alıyor.

9 - Marilyn Monroe / Los Angeles

marilyn monroeAmerika'nın en büyük sinema ikonlarından biri olan Marilyn Monroe, gerçek ismiyle Norma Jeane Mortenson, 1926 yılında Los Angeles'ta dünyaya geldi. Henüz 36 yaşında yaşama veda eden yıldız, filmleri, sansasyonel özel yaşamı ve güzelliği ile yaşadığı zamanın ötesine geçerek bugün bile hala adından söz ettiren dünyaca ünlü bir idol oldu. Monroe, yaşamı boyunca ve sonrasında çok sayıda derginin kapak yüzü olmasının yanı sıra, pek çok kurumun da ödülüne layık görüldü.

10 - Rosa Parks / Montgomery

rosa parks1913 yılında Amerika'nın Alabama eyaletinde dünyaya gelen Rosa Parks, yaşadığı dönemde siyahilere karşı uygulanan ırkçı tavra karşı gelerek, eşitlik adına başlatılacak direnişin öncüsü oldu.1955 yılında Montgomery'de kendisi siyahi olduğu için bir beyaza otobüste oturduğu yeri vermeyi reddetmesi, o dönem için asla kabul edilemeyecek bir karşı çıkıştı. Parks'ın bu hareketi ilerleyen dönemlerde Martin Luther King'in de öncüsü olduğu bir hareketlenmeye sebep olurken, bu güçlü kadın sayesinde siyahiler için tarihin seyri de tamamen değişmiş oldu.
Tüm fotoğraflar için Ömer Can Sarıhan'a teşekkür ederiz.
17 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
17
/

-

Tebrikler.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Çok güzel derleme ve bilgilendirme. Elinize sağlık. Bu tarz paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum.

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler. :)

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Çok özensiz... Çok bilinen Kleopatra, daha az bilinen Miletli Aspasia gibi tarihte iz bırakan kadınları unutup Margaret Thatcher ya da magazinsel ve sansasyonel yaşantısı dışında hatırlanacak bir oyunculuğu olmayan Marilyn Monroe'yu listeye almanıza ne denilebilir...

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (4)
17
/

-

Çok etkileyici, hayranı olduğum bu kadınları böyle bir günde, özellikle de fotoğraflarıyla okumak beni mutlu etti. Ellerinize ve üreten beyninize sağlık.

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Önce Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadınların hakları, anne, kız kardeş, eş gibi unvanları vardır. Fedakarlıkları tarif edilemez. Seçimler güzel, bizden olanları görünce ayrıca memnun oldum, Şerife Bacı Kastamonu, Nene Hatun Erzurum olarak da hatta daha nicelerini bu vesile ile hatırlayalım…

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Böyle kadınlar artık neden yetişmiyor acaba? Biz kadınlara gereken önemi, değeri, sevgi ve saygıyı vermediğimizden olabilir mi? Böyle değerli insanlar olmalı ki biz daha iyi bir dünyada yaşayabilelim.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Dünyada ve yurdumda neden son yıllarda böyle değerler ve iyi kadınlar çıkmıyor acaba? Onlara duyduğumuz sevgi, saygı, hoşgörü ve insanlarımızın azalmasından olsa gerek. Bu değerlerin iyilik ve güzelliklerin çoğalması dileğiyle. Anamız, kadınımız, ablamız, bacımız ve kızlarımızın günü kutlu, mutlu olsun.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Emekleriniz için çok teşekkürler... Araştırmalarınızda biraz daha dikkat... Tarihe mal olmuş Nene Hatun hatırlanabilirdi diye düşünüyorum...

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutlarım, tarihe ışık tutacak, insanlığın hayatını kolaylaştıracak buluşlara emek veren, çaba gösteren gençlere güzel bir örnek olacak.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Biraz zorlama ve ideolojik olmuş. Türkan Saylan'ın yaptığı çoğu iş ayrımcılık, inançlara, değerlere saygısızlıktı. Tek tip insan yetiştirmek özel gayesiydi, ölene kadar at gözlüğünü çıkarmadı. Sabiha Gökçen de kadın, çoluk çocuğu Tunceli'de bombaladı. Bakınız; anılarında anlatıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (7)
17
/

-

Teşekkürler bilgilerimizi tazelediğiniz için. Türkan Saylan'ı eleştiren kişiler, tırnağı olabilir mi acaba?

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Arkadaşın bahsettiği inançlara ve değerlere şahsen benim de zerre saygım yok, azıcık kafası çalışan insanın da olmaması gerek. Bu değerler kadının iş hayatında yeri ne, otursun evde çocuk baksın, yok gülmesin, yok sesini çıkarmasın, erkeğinden paşa paşa sopa yesin, asansöre binmesin, vs. gibi değerler olduğu için saygıdan çok hakareti hak ediyor bence. Ondan sonra da adamlar Mars'a roket gönderiyor, biz nelerle uğraşıyoruz diye ağlarız. SpaceX'in başında kadın var! Yabancı şirketlerde ciddi şekilde kadın yöneticiler var, bu "elin gavuru" kadını hayatın her alanına katıp maksimum katkıyı sağlarken bu "değer"lere sahip adamlara kalsa evden çıkmamaları lazım. E sen nüfusunun yarısını oluşturan bir kitleyi kullanma, ondan sonra da niye geri kaldık!

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Alpago, sen ne kadar Türk kadınını beğenmesen de tarihe damgasını vurmuş doktor, pilot, daha niceleri… Bu yargı sana düşmez. Sen kendi işine bak.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

İşte yine, yeniden bir yıl aradan sonra ne olduysa, bu inanç ve değerlere saygısı olmayan içimizdeki yerli ecnebiler yüzünden oldu. Yeri geldi "elin gavurun"un her şeyini taklit ettiler, yeri geldi işlerine geldiği gibi uygulama yaptılar, yeri geldi o "gavurun" yapmadığını kendi insanlarına yaptılar. Devrim dediler, kadına özgürlük dediler ama kendileri gibi düşünmeyen ve giyinmeyenleri insandan ve kadından saymadılar. Oy kullandırttılar ama seçtirmediler, sınava soktular ama okutmadılar. Bu ülkenin evlatlarını memur, polis, asker, öğretmen yapmadılar. Bir de üstüne üstlük bu asimile olmuş, benliğini yitirmiş Batı'yı taklide kalkmış, onu da becerememiş içimizdeki ecnebi zümre yakınıyor; yok bilmem nerenin CEO 'su kadınmış, yok bilmem ne kadar kadın iş hayatındaymış, yok şu kadar bilim kadını yetişmişmiş, vs. vs. vs. Bir kendine sor niye diye? Niye? Elin oğlu kadınına değer verdi, başındaki türbanı, eteğinin boyunu, herifin sakalını, neye inanıp inanmadığını senin gibi dert etmedi. İşte o yüzden Ay'a gitti, Mars'a gitmeye kalkıyor. Sen kendi değerlerini, milletini, kadınını hor görürsen veya ayrımcılığa tutarsan daha çok atar tutarsın.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Helin Yıldırım, okuduğunuzdan bunu mu anladınız? Türk kadınının neden yeterli düzeyde başarılı olamamasının gerekçelerini anlattım.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Helin Yıldırım, hala daha okumadığınız (ki ben öyle sanıyorum) satırlar üzerinden yorumda bulunuyorsunuz. Benim yorumumda yargı ve tenkit yok, aksine Türk kadının niye daha da öne çıkamadığı, yeteri kadar çağdaşlaşamamasının önündeki engelleri sıraladım.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)