Sümela Manastırı UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Girmeye Hazırlanıyor, Haber - Duyuru

Sümela Manastırı UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Girmeye Hazırlanıyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Sümela Manastırı UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Girmeye Hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı'nın "dünya mirası" olması için restorasyona başlayacak.

Sümela Manastırı'nın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi için çalışmalar başlıyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı'nın şu andaki durumunu belirlemeye ilişkin yapılan çalışma, arazi ölçümü ve mevcut durum belgelemesinin tamamlanmasının ardından, disiplinler arası ve bütüncül bir bakış açısıyla gerçekleştirilmesi planlanan restorasyon projeleri bekleniyor.

Bakanlık, Trabzon Maçka'da deniz seviyesinden bin 150 metre yükseklikte doğal yapı ile bütünleşmiş Sümela Manastırı'nın rölöve, restitüsyon ve restorasyonu için 410 bin lira ödenek ayırdı.

Rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları olarak üç etapta gerçekleştirilecek projeyle Sümela'nın duvarlarındaki fresklerin konservasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü'nce yapılacak.

Geçen yıl, yerli ve yabancı yaklaşık 400 bin kişinin ziyaret ettiği Sümela Manastırı, tasarım, malzeme, mimarlık ve işçilik açısından dünya çapında önem taşıyor.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)