Neredekal.com

Sporun Başkenti Londra

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 24 Temmuz 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Sporun Başkenti Londra

İngiltere’nin başkenti Londra; futbolu, müziği, tarihi ve farklı kültürleriyle dünyanın en önemli şehirlerinden biri…

Futbolu, müziği, tarihi ve farklı kültürleriyle dünyanın en önemli şehirlerinden Londra, İngiltere’nin başkenti olmakla kalmıyor, önümüzdeki günlerde sporun başkenti oluyor. Resmi adı ‘XXX. Olimpiyat Oyunları’ olan 2012 Yaz Olimpiyatları, 27 Temmuz – 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında Londra’da düzenleniyor. Yolunuz Londra'ya düşerse şehrin muhteşem atmosferine tanık olurken mutlaka Olimpiyatları da yaşayın…

Öyle bir kent düşleyin ki, aynı anda 200 film birden gösterime girsin, canınız bara gitmek istediğinde 7 binden çok seçeneğiniz olsun… Bu küçük sayısal araştırma da gösteriyor ki, Londra’yı birkaç günde gezmek zor ama yine de öne çıkan alternatifleri sizler için sıralamak istedik…

İçinden meşhur Thames Nehri’nin geçtiği Londra, yeşili bol olan bir şehir. Kayıtlı 143 park ve bahçesi olan Londra, yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusu barındırıyor. Bu yüzden de şehirde her kültürden, dinden, sosyal tabakadan ve ulustan insanı bir arada bulmak mümkün. Thames Nehri yüzünden kuzeyden güneye bölünmüş şehirdeki önemli birçok bine ve turistik bölge nehrin kuzey tarafında kalmış. Yerel halk tarafından ‘Gerçek Londra’ olarak bilinen bu yerler, dolaşmak ve konaklamak için en ideal alanlara sahip.

Şehrin güney tarafıysa, yine yerel halkın tabiriyle çok sıkıcı bir yapıya sahip. Genelde varoş mahallelerinden oluşan güney kısmı akşam saatlerinden sonra pek tekin olmuyor. Özellikle gitmekten kaçınmanız gereken yerler arasında; The Isle of Dogs, West Ham, Poplar, Brixton, Deptford, Lewisham ve Dagenham bulunuyor.

En önemli turistik mekanlar ise; Parlamento Binası, Tower Bridge, Londra Kulesi, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı, Hyde Park ve şehrin yeni simgelerinden ünlü dönmedolap (London Eye) Londra Gözü’dür.

Haberin tamamı için: Hafta Sonu / Temmuz