Sonbahara Elveda Kışa Merhaba Diyeceğiniz Aralık Rotaları, Türkiye

Sonbahara Elveda Kışa Merhaba Diyeceğiniz Aralık Rotaları

Görüşünüzü Paylaşın 2 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Sonbahara Elveda Kışa Merhaba Diyeceğiniz Aralık Rotaları
Etrafın yavaş yavaş beyaza bürüneceği günler geldi çattı. Havalar artık iyice soğudu, günler belki de çoğu zaman yağmurlu ve rüzgarlı geçecek. Ama bu demek değil ki, kahvemizi alıp battaniyenin altına saklanacağız. Biz de arada böyle şeyler yapmayı seviyoruz elbette ama ülkemizde bu kadar çok keşfedilecek yer varken battaniyenin altında pineklemeye de gönlümüz pek elvermiyor. Siz de bizim gibi düşünenlerdenseniz, aralık ayının güzelliklerini doyasıya yaşayabileceğiniz ve kışa merhaba diyeceğiniz bu rotalara mutlaka göz atın.

1 – Palandöken

palandökenÇoğumuz 2011'de gerçekleştirilen Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları'na kadar Palandöken hakkında pek bir bilgi sahibi değildik. Ülkemizin belli başlı birkaç kayak merkezinden biri olan Palandöken, Erzurum'un güneyinde bulunuyor. Başta kayak olmak üzere, pek çok doğa sporu için de elverişli olan Palandöken Kayak Merkezi'nde kayak sezonu geçtiğimiz ay başladı. Kayak merkezinde 23 pist var ve bu pistlerin toplam uzunluğu 28 km. Ülkemizin en soğuk dağlarından biri olan Palandöken, aralık ayı için oldukça ideal bir rota. Unutmadan; aradığınız o Palandöken otelini Palandöken otel sayfamızda bulabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

2 – Kaleiçi

kaleiçiBen kışa öyle hemen alışamam, soğuk havalardan da pek haz etmem diyenler, şu an kendini biraz buhranda hissediyor olabilir. Onları da düşünerek, şöyle biraz daha ılık kışların yaşandığı Kaleiçi'nin onlar için son derece ideal olabileceğinde karar kıldık. Tarihin farklı bir yansıması gibi olan Kaleiçi, dar sokakları, cumbalı evleri ve tarihi zenginlikleri ile Antalya'nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

3 – Edirne

edirneÇalışmaktan gezmeye vakit bulamıyorsanız ama yine de şöyle bir hafta sonu yeni keşifler yapabileceğim bir yerlere kaçayım diyorsanız Edirne harika bir seçenek olacaktır bu ay. Zaten bu ülkede yaşayan herkesin bir an önce Edirne'yi görmesi taraftarıyız. Türkiye'nin Yunanistan ile Bulgaristan'a sınırı olan Edirne, uzun yıllar boyunca Osmanlı'nın başkenti olmuş, 18. yüzyılda ise Avrupa'nın en büyük 7 şehri arasında sayılmış. Camilerden dini komplekslere, köprülerden, tarihi çarşılara ve kervansaraylara kadar adeta bir açık hava müzesi olan Edirne'de, Selimiye Camii'yi görmeden ve enfes tava ciğeri yemeden dönmeyin deriz.

4 – Kars

karsKars, kesinlikle kışa merhaba diyebileceğiniz en güzel rotalardan biri. Bir kere muhteşem bir tarihi dokusu var Kars'ın. Bu nedenledir ki, kış dendi mi bizim aklımıza ilk önce her daim Kars gelir. Hatta işin içine Doğu Ekspresi macerasını da katarsanız, bildiğiniz terapi gibi gelecek size bu güzel şehir. İsterseniz şehir merkezindeki tarihi yapıları görebilir, isterseniz de Sarıkamış Kayak Merkezi'nde kışın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ancak Ani Harabeleri'ni görmeyi ve Kars mutfağını deneyimlemeyi de sakın ihmal etmeyin.

5 – Kapadokya

kapadokyaKapadokya'nın gökyüzünü süsleyen balonlarından, peri bacalarından ve günbatımının güzelliğinden defalarca bahsettik burada. Ona rağmen hala daha Kapadokya'yı görmeye fırsatınız olmadıysa, bu ay artık şöyle benzersiz bir Kapadokya deneyimi yaşayabilirsiniz. Ne de olsa Kapadokya, dört mevsim boyunca ziyaretçi ağırlayabiliyor. Birbirinden ilginç kayalara oyulmuş mağara otelleri ile gerçekten de farklı bir atmosfere şahit olacaksınız Kapadokya'da. Dönerken Kapadokya'nın meşhur şaraplarından almayı da unutmayın sakın. Belki bizim ofise de gönderirsiniz. ;)

6 – Eskişehir

eskişehirTıpkı Edirne gibi, Eskişehir de bu ay bir hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz rotalarımızdan biri. Ülkemizin en gelişmiş ve modern kentlerinden biri olan Eskişehir, tarihi zenginlikleri, yeşil alanları, sevimli mekanları ile mutlaka görmeniz gereken bir yer. Özellikle Porsuk Çayı, Sazova Parkı ve Odunpazarı, mutlaka gezilecek yerler listenizin başında yer almalı. Dönmeden Eskişehir'in meşhur çiğböreğinden yemeği ihmal etmeyin.

7 – Ayder Yaylası

ayder yaylasıÜlkemizin ve Rize'nin en önemli turizm merkezlerinden biri Ayder Yaylası. Kendisi başlı başına bir doğal güzellik olan Ayder Yaylası, şimdi öylesine beyaza bürünmüştür ki, kendinizi bir rüyanın içinde hissedebilmeniz olası. Zaten daha yaylaya varmadan pek çok doğal zenginlik ile karşılaşacaksınız. Sırf Ayder Yaylası'nın çevresi için bile başlı başına bir gezi programı yapmanız gerekebilir hatta. Hem bol dinlenmeli hem de macera dolu bir aralık rotası olacak Ayder. Yayladaki köy evleri ve otantik görünümüyle bir hayli etkileyici olan Zil Kalesi'ni de görmeden dönmeyin.

8 – Erciyes

erciyesKayseri'de yer alan Erciyes, ülkemizin en önemli macera rotalarından biri. Bu ay farklı bir maceraya atılmak isteyenler ve daha sportif bir gezi planlayanlar için Erciyes oldukça ideal. Kayak, tur kayağı, trekking, kış kampı ve dağcılık gibi ekstrem aktivitelere merakı olanlar aralık ayında Erciyes'i tercih edebilirler. Ülkemizin en güzel kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi'nde de harika bir kış tatili yapabilirsiniz. Aradığınız Erciyes otelini ise Erciyes otel sayfamızda bulabilirsiniz.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Kocaeli, Kartepe bölgesinin olmaması ilginç. Kar yağdığında Maşukiye'ye, Kartepe'ye mutlaka çıkmalısınız.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (2)
2
/

-

Ben de kışın İzmir sınırları içindeki Bozdağ'ın kayak tesislerinin ve Gölcük'ün görülmesini öneririm. İyi günler dileklerimle.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)