Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 Şey, Türkiye

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 Şey

Yorum Yok

Yapmadan Dönme Alper Kaya

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 Şey
Kurtuluş Savaşı'nda üstlendiği rol ile ulusal bağımsızlığımızda önemli bir payı olan Samsun; doğal güzellikleri, temiz havası, coğrafi güzellikleri ile Orta Karadeniz'in incisi konumundadır. Bu sömestr tatilinde çocuklarınızla gidebileceğiniz seyahat rotaları arasında yerini koruyor. 24 Ocak okulların tatile girmesiyle ara tatili geçirmeniz için Samsun'a yapabileceğiniz ilk 10 şeyi bu yazıda derledik. Öğrendikten sonra, ilk fırsatta yarıyıl tatil önerisi olarak Samsun'u çok beğeneceksiniz. Daha fazla Somestr Tatiline Özel Keşif Rotası öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz! 2022 yılının ilk çeyreğinde nereye gidilir, nasıl gidilir diye soruyorsanız hem bütçenize uygun hem kolaylıkla ulaşabileceğiniz hem de öğrenciler için uygun fiyatlı tatil önerisi arıyorsanız, hadi gelin keşfe başlayalım.

Yürüyüş, Soluklanma, Temiz Hava: Samsun Kent Ormanı

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeySamsun Kent Ormanı, Sarıgazel Ormanı'nın bir parçası olarak 2005 yılında faaliyete geçmiş bir alandır. Samsun'un kalabalığından kaçmak fakat şehir merkezinden çok da uzaklaşmak istemeyenler için ideal bir adrestir. 1200 metreye varan yürüyüş parkuru, piknik alanları, dinlenme masaları, 13 metrelik gözetleme kulesi, çocuk oyun alanları ve spor noktaları ile dolu olan Samsun Kent Ormanı'nda 7'den 77'ye herkes için vakit geçirmek oldukça eğlenceli… Üstelik, gözetleme kulesi aracılığıyla ormanın etrafında yer alan Kızılırmak Deltası, Bafra Ovası, Balık Gölleri ve Karadeniz sahili seyredilebilir. Daha ne olsun!

Ulusal Mücadeleye Yakından Bak: Havza Atatürk Evi Müzesi

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeyMustafa Kemal Atatürk'ün 1919'da karargâh olarak kullandığı Mesudiye Oteli; günümüzde Havza Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet vermektedir. İki katlı yapının ilk katı dört, ikinci katı beş odaya sahip. İlk katta çalışma odası ve yatak odası, ikinci katta ise askerî ve sivil memurların konakladığı odalar bulunuyor. Pek çok heyetin bizzat Atatürk tarafından ağırlandığı çalışma odasında sergilenen telgraf maniplesi, ulusal mücadelede kullanılan ilk haberleşme cihazı olma niteliği taşıyor. Aynı zamanda ilk katta yer alan Havza odası Atatürk'ün el yazısı ve imzasının yer aldığı belgeyi, oteli ziyaret etmeden önce bölge hakkında fikir almak için hazırladığı on iki maddelik soru listesi, milli mücadele dönemine ait pek çok belge ve fotoğrafı barındırmakta…

Hilas Thermal Resort & Spa

  Otel
 • Hamamayağı Mah /
 • Ladik /
 • Samsun
0850 600 11 02

Tesis Fiyatı

09 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

1580 TL

En Uygun Fiyata Git

Şehri Tepeden Seyret: Samsun Teleferik Tesisleri

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeySamsun Teleferik Tesisleri ile Amisos Tepesi'ne kolayca ulaşabilir, bu sayede Samsun'un müthiş manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Gözünüzde daha kolay canlandırabilmeniz adına basit bir hesaplama yapalım: Deniz kıyısına yakın bir konumdan bindiğiniz teleferikle 3232 metre yükseğe çıkacaksınız. Bu yükseklik sizi Baruthane Tümülüslerinin yer aldığı yemyeşil bir alana ulaştıracak. Samsun'u daha net görebileceğiniz bir yer olmadığını size garanti edebiliriz.

Türkiye Bu Gemi Sayesinde Kuruldu: Bandırma Vapuru

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 Şey1924 yılında hizmetleri son bulan, o yıla değin 1919'daki millî mücadelenin ilk işaret fişeği olma vazifesi de dahil uzun süre boyunca denizlerde hizmet veren Bandırma Vapuru 1925 senesinde parçalarına ayrılmış. Samsun İl Özel İdaresi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 senesinde geminin orijinal çizimleri baz alınmak suretiyle yeniden inşa edilerek müze olarak hizmete açılmış. “'Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi”' adıyla sergilenmekte olan vapurun içinde 6 kısım yer almaktadır: Gemi kaptan köşkü, kaptan kamarası, sergi salonu, mutfak, tefriş ve yatak odası. Tefriş salonunun içerisinde Atatürk de dâhil beş, gemide ise toplam 13 balmumu heykel bulunmakta. Atatürk'ün yatak odası olarak düzenlenen odada, kendisine ait orijinal bir radyo bulunurken; gemide 1870'li yıllarda imal edilen telefon, yangın tüpü, gemici saati, ölçüm saati, masa ve sandalyeler bulunmakta. Aynı zamanda müzede, sinevizyon gösterinin yapıldığı bir alan da bulunuyor.

Güneşin Batışı Buradan Bir Başka Güzel: Atakum Sahili

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeySamsun'un en çok turist çeken bölgelerinden birisi olan Atakum Sahili; Karadeniz'in en çok ön plana çıkan sahil şeritleri arasındadır. Upuzun bir kumsalı ve bu kumsal boyunca sıralanmış restoranlar, eğlence mekânları ve bisiklet yolları ile her zevke hitap eden alanlar bulunan Atakum'da deniz keyfinden yürüyüş sefasına dek pek çok aktivite sizi beklemektedir. Alışveriş merkezinden sinemaya, iskelelerden dinlenme noktalarına sosyal hayata dönük pek çok seçeneğin yer aldığı Atakum'da sahilden güneşin batışını seyretmenin keyfi ise bir başka!

Blue Dolphin Otel

  Otel
 • Kurupelit /
 • Atakum /
 • Samsun
0850 600 11 02

Tesis Fiyatı

09 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

480 TL

En Uygun Fiyata Git

Çocuklar ve Hep Çocuk Kalanlar İçin: Canik Oyuncak Müzesi

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 Şey2017 yılında Canik Belediyesi tarafından kurulan Canik Oyuncak Müzesi, çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz en keyifli ziyaretlerden birisi olacaktır. Bünyesinde bini aşkın oyuncak barındıran Canik Oyuncak Müzesi ülkemizdeki en büyük, dünyadaki ise üçüncü oyuncak müzesi olma niteliğini taşımaktadır.

Kış Mevsiminin Adresi: Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeySamsun Kayak Merkezi olduğunu biliyor muydunuz? Samsun Akdağ bölgesinde bulunan kayak merkezinde kış mevsimi geldiğinde karlar üstünde kayak yapmak çok keyifli oluyor. Ladik ilçesinin sınırlarında yer alan, sırtını 1800 metrelik Akdağ'a dayayan Ladik Akdağ Kayak Merkezi yaz döneminde yayla şenliklerinin düzenlendiği, çim kayağının favori aktiviteler arasında yer aldığı bir adrestir. Doğal güzellikler, kaplıcalar ve kayak merkeziyle günübirlik organizasyonlar için tadına doyulmaz bir vakit vaat etmekte. Restaurant ve motel faaliyeti gösteren binadan zirveye kadar telesiyejle ulaşmak mümkün; ATV safari, kar motosiklet turu ve tabi ki kayak yapılabilen Ladik Akdağ Kayak Merkezi çocuklar için de daha az eğimli ve kızak sürmeye müsait bir piste de sahip. Türkiye'nin birbirinden keyifli diğer kayak merkezlerini keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz!

Grand Atakum Hotel

  Otel
 • Kurupelit /
 • Atakum /
 • Samsun
0850 600 11 02

Tesis Fiyatı

09 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

1038 TL

En Uygun Fiyata Git

Sulu Tatil Tercih Edenlere: Sukay

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeyCanik'te, Karadeniz Bölgesi'nin ilk su kayağı tesisi olarak inşa edilen Sukay; ülkemizin deniz üzerindeki ilk kablolu su kayağı özelliğini de taşımaktadır. Samsun su kayağı merkezi olarak bilinen Sukay'da su kayağı eğitim parkurundan plaja, karavan parkından voleybol sahasına dek farklı aktiviteleri tercih edenler de ideal alanlara sahip. Sukay su kayağı merkezinde ayrıca dört atlama noktasının bulunduğu ana parkur ve slalom sevenlere dönük ayrı bir parkur bulunmaktadır.

Temiz Hava, Bol Gıda: Çakırlar Korusu

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeySamsun'da gezilecek yer arayanların karşısına çıkan ilk seçeneklerden birisi olan Çakırlar Korusu, ülkemizin ender su basar ormanları arasındadır. Hafta sonları piknik için daha çok tercih edilen Çakırlar Korusu kışın da kampçılar tarafından değişmez adres olarak seçilmektedir. Samsun kamp alanı olarak en ideal bölgelerden biri olan koru, geniş bir ormanlık alana nazaran bir metre yükseklikte bulunan yürüyüş yoluyla her yaştan insana yürüme imkânı sunan bir parkura sahip. Çakırlar Korusu'nda temiz hava, huzur ve olanca güzelliğiyle doğa sizi bekliyor olacak.

Tuana Otel Samsun

  Otel
 • Güzelçamlı /
 • Atakum /
 • Samsun
0850 600 11 02
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Tekneyle Kanyonu Dolaşmak Mümkün: Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Sömestr Tatilinde Samsun’da Yapabileceğiniz 10 ŞeyYayla veya ova görüntüsünün meydana geldiği, kaynak sularının da denize kavuşma amacıyla akmayı sürdürdüğü kanyonların tipik özelliklerini sergileyen Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu da coğrafi hareketlenmelerle yeraltı sularının hareketliliği sayesinde oluşmuştur. Altınkaya Baraj Gölü adıyla da bilinen bu alan, baraj gölünün suyu yükseltmesi sonucu günümüzdeki hâline sahip olmuştur. 450 metrelik derinliğinin yanı sıra 3.250 metrelik uzunluğuyla eşsiz bir yapısı olan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu 2015 yılından bu yana tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık bir saat süren tekne turlarının yanı sıra slackline, highline, kano, sup, kaya tırmanışı ve paramotor sporlarına olanak tanıyan kanyonda su altı dalış, yamaç paraşütü ve olta balıkçılığı da yapılabilmektedir.

Samsun'da gezilecek yerleri derlediğimiz yazımızı umarım beğenmiştirsiniz. Sömestr tatilini geçireceğiniz birbirinden güzel gezi rotaları ve yazılarını Neredekal.com Keşif Reheri'nden okuyabilirsiniz.

Daha fazla uygun fiyatlı Samsun otellerini öğrenmek için aşağıya bakabilirsiniz;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)