Sömestr Tatilinde Çocukların Okuyabileceği 10 Seyahat Kitabı, Türkiye

Sömestr Tatilinde Çocukların Okuyabileceği 10 Seyahat Kitabı

3 Yorum

Faydalı Bilgiler Sevgi Özdil

Sömestr Tatilinde Çocukların Okuyabileceği 10 Seyahat Kitabı
Çocukların yaz tatilinden sonra en sevdiği tatil dönemlerinden biri de yarıyıl tatili olsa gerek. Sömestr tatil öğretmenler ve ebeveynler için sadece dinlenmeye yönelik bir tatil değildir. Bu tatilde çocukların okul düzeninden kopmaması, onların özellikle kitap okumaya ara vermemesi ve temel derslerden oluşan egzersiz kitaplarıyla tatil günlerini değerlendirmeleri önemlidir. Bizler de çocuklarımızın hayal gücünü canlandıracak ve onlara bambaşka dünyaların kapılarını açarak macera ve serüven kitaplarını bu yazımızda listeledik.

1 - Balonla Beş Hafta / Jules Verne

Balonla Beş HaftaÇocuk klasiklerinden biri olan Balonla Beş Hafta, Jules Verne'nin heyecan dolu anlatımıyla çocukları Doktor Fergusson'la birlikte macera dolu bir balon yolculuğunun içine çekiyor. Çocuklar bu kitabı okurken Doktor Fergusson'la birlikte daha önce kimsenin yapmadığı hatta yapmaya cesaret edemediği bir yolculuğa çıkarlar. Yolculuk o zamanlar bilinmeyen bir kıta olan Afrika'ya doğrudur. Doktor Fergusson'la yolculuğa Hint Okyanusu'ndan başlayacaklar ve Afrika kıtasını baştan başa geçecekler. Sonra da Atlantik Okyanusu'na ulaştıkları noktada bitirecekler. Bu macera dolu yolculukta çocuklar sıcak hava balonuyla uçmanın olağanüstü heyecanını da yaşayacaklar okurken.

2 - Küçük Kara Balık / Samed Behrengi

Küçük kara balıkKüçük kara balık, her gün bıkmadan amaçsızca oradan oraya yüzen bir balıktır. Ancak bir gün amaçsızca yüzmekten o kadar çok sıkılır ki özgür denizlere açılmak istediğini fark eder. Sonra bu düşüncesini paylaşır çevresiyle ve herkes ona karşı çıkar hatta bu düşüncesinin saçma olduğunu söyleyerek onu vazgeçirmeye bile çalışırlar. Küçük kara balık söylenenleri asla dikkate almaz ve serüvenlerle dolu bir yolculuğa çıkar. Özgür denizlere ulaşıp ulaşamadığını hiçbir zaman bilemez belki ama karşılaştığı her engeli hayatın bir rengi olarak nasıl kucakladığını, önyargıların karşısında nasıl durduğunu gösterir bizlere.

3 - 80 Günde Dünya Gezisi / Jules Verne

80 Günde Dünya Gezisi80 Günde Dünya Gezisi, Jules Verne'in klasikleşmiş çocuk kitaplarından biri olup yarıyıl tatili süresince çocukların heyecanlarını hiç kaybetmeden okuyabilecekleri bir kitaptır. Kitabın baş kahramanı İngiliz Phileas Fogg'dur ve onun hakkında hiç kimse hiçbir şey bilmemektedir. Serinkanlı ve gizemli bir kişiliğe sahip olan Phileas Fogg, bir gün Dünya'yı 80 gün gibi kısa bir sürede dolaşabileceği üzerine iddiaya girer. Servetinin yarısını ortaya koyduğu bu iddiayı kazanabilmek için Phileas Foog, uşağı Passepartout ile birlikte olağanüstü yolculuğuna başlar. Miniklerin hayal güçlerini geliştirmelerinde oldukça etkili olan bu kitap, tatil süresince elinden asla düşmeyecek.

4 - Gulliver'in Gezileri / Jonathan Swift

Gulliver'in GezileriMacera dolu çocuk klasiklerini sayacak olursak içlerinden en ilginç ve en sürükleyicisi, Gulliver'in Gezileri olurdu. Kitabın baş kahramanı; Lemuel Gulliver adlı bir doktordur. Gulliver hayatın zorluklarından ve pahalılığından dolayı artık daha iyi para kazanabileceğini düşündüğü bir gemide çalışmaya karar verir. Denizaşırı doktorluk yaptığı günlerden birinde bulunduğu gemi feci bir fırtınaya yakalanarak batar ve işte tüm maceralar böylece başlar. Kitap, dört ayrı yolculuğun anlatıldığı dört heyecanlı bölümden oluşmaktadır.

5 - Dünyanın Merkezine Yolculuk / Jules Verne

Dünyanın Merkezine YolculukDünya edebiyatında çocuk klasikleri denince akla ilk gelen yazarlardan biri olan Jules Verne'nin serüven dolu kitaplarından biri de Dünyanın Merkezine Yolculuk adlı kitabıdır. Profesör olan Lindenbrock, yeğeni Axel Lindenbrock ile birlikte bazı çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar esnasında bir gün profesörün eline eski bir el yazması ve bu el yazmasının içinde de bir şifre karşısına çıkar. O şifreyi bulmalarıyla birlikte, amca ve yeğenin hayatları artık eskisi gibi olmayacaktır. Çünkü şifrede, İzlanda'daki sönmüş bir yanardağın Dünya'nın merkezine indiğini yazmaktadır. Profesör ve Axel şifrenin izinden İzlanda'ya kadar giderler ve yanardağın gizemli derinliklerine inerler. Kitapta onları yerin altında sürprizlerle dolu bir yolculuk beklemektedir.

6 - Denizler Altında 20 Bin Fersah / Jules Verne

Denizler Altında 20 Bin FersahHem Jules Verne'in dünya çapında en çok bilinen romanlarından biri hem de müthiş bir aksiyon ve macera kitabı, Denizler Altında 20 Bin Fersah. Zamanın birinde bütün dünya daha önce hiç kimsenin görmediği, tuhaf ve korkutucu bir deniz canavarından bahsetmektedir. Dr. Aronnax da bir doğa bilimci ve araştırmacı olarak bu deniz canavarını araştırmak için toplanan ekibe katılır. Araştırmalar başlar ve çok geçmeden tüm dünyanın canavar sandığı şeyin, aslında döneminin çok çok ilerisinde bir teknolojiye sahip ‘Nautilus' adındaki denizaltı olduğu anlaşılır. Her yaştan çocuğu, denizlerin gizemli dünyasını keşfetmeye çağıran bu kitabı okumasını kesinlikle tavsiye ediyoruz.

7 – Mercan Adası / Robert Michael Ballantyne

Mercan AdasıMercan Adası, en büyük hayali dünyayı dolaşmak ve dolaşırken de korkunç fırtınalar, olağanüstü yaratıklar, ilginç ülkeler, tuhaf insanlar görebileceği ilginç maceralar yaşamak olan Ralph'ın serüvenden serüvene koştuğu hikayeyi anlatır. 15 yaşına geldiğinde Büyük Okyanus'a açılan gemilerden birinde bir iş bulan Ralph okyanusta ilerleyen gemide yaşadığı bu maceraları çok sevmiştir. Ama aslında Ralph için asıl macera geminin bir kasırgada batmasıyla başlayacaktır.

8 – Ayşegül Seyahatte / Marcel Marlier

Ayşegül SeyahatteYaşamın tümünü kucaklayan ve çocuklara da öğreten Ayşegül kitap dizisi, çocukların mutlaka okuması gereken baş ucu kitaplarından. İlk olarak Belçika'da "Martine" adıyla 1954 yılında yayımlanan kitap serisi, birkaç yıl sonra ülkemize "Ayşegül" adıyla gelmiştir. Yaklaşık yetmiş yıldır Türkiye'de de tüm serileri basılan kitap dizisiyle birçok nesil büyümüştür ve hatta Ayşegül, ebeveynlerle çocukların ortak arkadaşı dahi olmuştur. Kitaplarda birçok iyi özelliği öne çıkarılan Ayşegül'ün serüvenlerle dolu olan kitabı Ayşegül Seyahatte'yi, miniklerin keyifle okuyacaklarına eminiz.

9 - Kaptan Grant'ın Çocukları / Jules Verne

Kaptan Grant'ın ÇocuklarıBütün zamanların en büyük maceralarından birini Kaptan Grant'ın Çocukları ve Lord Glenervan'la yaşamaya hazır mısınız? Tüm macera bir gün, bir şişeden çıkan mesajla başlamaktadır. Mesaj uzun zamandır kayıplara karışmış olan Kaptan Grant'tan gelmiştir. Kaptan mesajında gemisinin batırıldığını, kendisinin rehin tutulduğunu anlatır ve bu mesajı üç dilde yazılmıştır. Ancak kaptanın yardım mesajı deniz suyuyla ıslandığı için yer yer okunamamaktadır. Net bir şekilde okunabilen tek şeyse Kaptan Grant'ın 37. paralel boyunca bir yerlerde tutulduğudur.

10 - Kutup Ekspresi / Chris van Allsburg

Kutup EkspresiÇocukların animasyon filmiyle tanıdığı Kutup Ekspresi oldukça heyecanlı bir kitaptır aslında ve kitaptaki macera, tüm şehrin uykuya daldığı bir Noel arifesinde başlamaktadır. Bir gece şehir çoktan uykuya dalmışken küçük bir çocuk kendisini bekleyen gizemli bir trene biner ve bu trenin sihirli bir tren olduğunu, onu Noel Baba'nın yaşadığı yere yani Kuzey Kutbu'na götürdüğünü anlar ve heyecan dolu bir serüven böylece başlar.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Çok faydalı bir içerik. Beni çocukluğuma götürdü. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Bu 10 kitaptan neden bir tane Türk yazarı koymadınız? Üzüldüm.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Harika kitaplar. Çocukluğumda hemen hepsini okumuştum. Çok güzel seçimler

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)