Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Yerler, Türkiye

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Yerler

Yorum Yok

Yapmadan Dönme Arzu Aksaya

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Yerler
Nevşehir, nam-ı diğer Kapadokya! Bir zamanlar vadilerinde güzel atların koştuğu ve Erciyes Dağı'nın dumanıyla tütsülediği efsunlu vaha!

Doğusunda Kayseri, batısında Niğde ve Aksaray'la komşu olan Nevşehir'i turizmin gözbebeği kılan özelliği, çağlar öncesinin en sanatçı toplumlarını ağırlaması ve ilginç doğa oluşumlarıyla nakış gibi işlenmiş coğrafyası. Başka şehirlere hiç benzemeyen atmosferiyle ve gez-dolaş bitmeyen upuzun gezi rotasıyla ülkemizin en gizemli keşif noktalarından olan Nevşehir'i biraz arşınlamaya var mısınız?

24 Ocak sömestr tatiline girilmesiyle okula kısa bir ara verirken #ÖnceTükiyeyiKeşfet dediğimiz rotalarda seyahate çıkmak ister misiniz? Neredekal.com'un Keşif Rehberi'nde derlediği birbirinden güzel somestr tatil önerilerini okumadan yola çıkmayın deriz! Vadiler, kiliseler, müzeler, yeraltı şehirleri, gökyüzündeki balonlar derken; işte Nevşehir'in tam kalbindeki en önemli 7 noktayı ise sizin için derledik. İyi okumalar!

1- Göreme Açık Hava Müzesi

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken YerlerŞehrin merkezine 13 km uzaklıktaki Göreme Açık Hava Müzesi 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde! M.S. 4. - 13. Yüzyıllar arasında aktif bir manastır eğitimi veren bu eğitim üssünü Hristiyanlar için çok özel bir isim olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil kurmuş. Kapısından girdiğinizde irili ufaklı birçok mağara-yapıyla karşılaşacağınız bu alanda Kızlar – Erkekler Manastırı, Aziz Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Basil Şapeli, Çarıklı Kilise, Tokalı Kilise gibi önemli mabetler göreceksiniz.

Imperial Cave Hotel

  Otel
 • Merkez /
 • Kapadokya /
 • Nevşehir

Tesis Fiyatı

02 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

3047 TL

En Uygun Fiyata Git

Küçücük penceresinden giren küçücük bir ışığın fresklerini deforme olmaktan koruduğu Karanlık Kilise ve süslemeleriyle ağızları açık bırakan Tokalı Kilise her köşesi ayrı bir dekor olan açık hava müzesinin bizce en favori bölümleri. Önerimiz rehberle gezmeniz ya da gitmeden hakkında okuyup bilgi edinmeniz. Ama eminiz ki her halükarda çok etkileneceksiniz. Göreme Açık Hava Müzesi'nin bu yılki giriş ücreti 75 TL, Müzekartınız varsa ücretsiz gezebiliyorsunuz.

2- Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken YerlerÜlkemizin en çok ziyaret edilen 10 müzesi arasında yer alan Hacı Bektaş-ı Veli aslında bir tekke ve türbe. 13. Yüzyılda Horasanlı Alevi Türkmen Şeyhi Hacı Bektaş-ı Veli tarafından kurulan ve birtakım eklemelerle bugünkü halini alan tekke 1964 yılında müzeye dönüştürülmüş. Kültür Bakanlığı'nın izniyle 188 yıl aradan sonra ilk Cem Töreni de 2015'de düzenlenmiş.

Cappadocia Symbol Hotel

  Otel
 • Uçhisar /
 • Kapadokya /
 • Nevşehir
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Nevşehir'e 45 km mesafede ve Kırşehir yolu üzerinde konumlanan müze sadece tarihi dekoruyla değil, dokusuna işlemiş derin bir maneviyatla karşılıyor sizi. Bektaşi felsefesinin temeli olan hoşgörüyle ağırlanacağınız ve dingin bir ruhla ayrılacağınız müzede bölgedeki kazılardan çıkarılmış eserleri de görüyorsunuz. Müzeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz.

3- Nevşehir'in en Güzel Peribacaları ; Üç Güzeller

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken YerlerPeribacaları yanardağ lavlarının rüzgar ve sellerin etkisiyle şekillenmesiyle oluşmuş. Doğanın inşa ettiği bu heykeller çoğu zaman efsanelerle anılsa ve isimleri perilerle zikredilse de aslında zamanın binlerce yıllık emeğinin bir sonucu. Nevşehir ya da Kapadokya denildiğinde ilk akla gelenlerden olan peribacalarının hepsi ayrı güzel ama Üç Güzeller'in duruşu bir başka. İki büyük bir küçük insancık gibi duran ve sanki bir aileymiş gibi birbirinden kopmayan bu güzel manzara aynı zamanda Kapadokya'nın vazgeçilmez fotoğraf noktası. Siz önde, onlar arkada vereceğiniz her poza Erciyes Dağı yandan girip, çaktırmadan göz kırpıyor.

4- Güvercinlik Vadisi

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken YerlerKapadokya kartpostallarından tanıdığınız ve Nevşehir'e gidenlerin illa ki uğradığı o nazar boncuklu ağaç burada, Güvercinlik Vadisi'nde! Nevşehir'de ki vadilerin hepsinin ayrı bir ahengi olsa da, adını güvercinlerden alan bu vadinin kayalara oyulmuş kuş yuvalarıyla sunduğu görsel şölen bambaşka. Eminönü Cami önü güvercinleri gibi uçuş uçuş güvercinler görmeseniz de, onları ellerinizle yem vermeseniz de, kendinizi bir kuş kadar hür ve doğanın içine karışmış hissedeceğiniz bir yer burası. M.S. 9. Yüzyılda halk bu güvercin gübrelerini toplar, bağlarında tarlalarında kullanırlarmış. Yörenin lezzetli üzümleri de muhtemelen onların sayesinde nam salmış. Uçhisar'la Göreme arasında uzanan bu vadiyi kuş bakışı izleyebilir ya da tabana kuvvet aşağılara keşfedebilirsiniz. Eğer içinde yürümek isterseniz rahat bir spor ayakkabıyla yola çıkmanızı öneririz.

5- Saç Müzesi

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken YerlerBahane saç, bütün mesele aşk! Bizde olduğu kadar dünyada da bir ilk olan bu müzedeki ilk saç tutamı 1979 yılından ve müzenin kurucusu Chez Galip'in sevdiği ama kavuşamadığı bir Fransız kadına ait. Sonrasında ne mi olmuş? 500 metrekarelik dev bir mağara olan müzenin her yanı üzerinde adres, telefon yazan ve bazen de vesikalık bir fotoya iliştirilmiş kadın saçlarıyla dolmuş. Semra Özal'dan tutun, bir zamanların fenomen dizisi Asmalı Konak'ın tüm kadın oyuncuları ve nicesi de bu tutamların arasına kendi saçlarını bırakmış. Kapadokya Avanos'da bulunan müze bu özelliğiyle dünyanın en ilginç müzeleri arasında ilk ona ve 1998 yılında da Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş.

Arno Valley Butik Otel

  Otel
 • Ürgüp /
 • Kapadokya /
 • Nevşehir

Tesis Fiyatı

02 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

295 TL

En Uygun Fiyata Git

Chez Galip demişken, onun ulusal platformlarda Türk sanatının temsilcisi bir çömlek ustası ve asıl isminin de Galip Körükçü olduğunu eklemiş olalım. Müzeyi gezip saç bıraktığınızda, Chez Galip'in her yıl kurayla belirleyip Kapadokya tatili hediye ettiği 10 kadın arasında olma hakkı kazanıyorsunuz. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu Avanos çarşısındaki bu müzeden dilerseniz eşe dosta ve kendinize hediyelik eşya da alabilirsiniz. Saç Müze'sine giriş ücreti olarak ödenen mevla ise oldukça cüzi, sadece 3 TL. Türkiye'nin En İlginç Müzeleri adlı yazımızı henüz okumadıysanız [urlx=https://www.neredekal.com/blog/turkiyenin-en-ilginc-muzeleri/]buraya[urlx] tıklaybilirsiniz!

6- Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken YerlerAllah vergisi doğal güzelliklerine gizemli medeniyetlerin efsunu sinmiş Nevşehir'de bir Osmanlı eseri gezmeye ne dersiniz? 18. Yüzyılda Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan külliyeden içeri girdiğinizde cami, medrese, kervansaray, imaret, hamamlar, sıbyan mektebi ve çeşmelerden oluşan büyük bir alan karşılıyor sizi. Adını kurşun kaplı kubbesinden alan Kurşunlu Camii ise bu kalabalık yapı grubunun en dikkat çeken ögesi.

Akman Butik Otel

  Butik Otel
 • Avanos /
 • Kapadokya /
 • Nevşehir
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Damat İbrahim Paşa bu külliyenin yapımına büyük bir özen göstermiş ve özellikle cami için kullanılan tüm malzemeleri İstanbul'dan getirmiş. İçindeki çiçek bezemeleri, girişindeki Şair Nedim dizeleri ve kitabeleriyle Lale Devri'nin zarafetini yansıtan çok özel bir yapı olan Kurşunlu Camii'nin yanındaki medrese ise günümüzde kütüphane olarak kullanılıyor. Külliyenin hamamı da halen aktif olarak hizmet veriyor. Damat İbrahim Paşa Külliyesi nerede diye soranlar için, Nevşehir'in merkezindeki Camicedit Mahallesi'nde, istediğiniz an gezmeniz mümkün.

7- Avanos Çömlekçileri

Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken YerlerSanat Nevşehir'in genetiğinde var. Vadileri gezerken göreceğiniz kiliselerin süslemeleri ve kaya oymacılığıyla yapılan yeraltı şehirlerinin yanında, bir de hep üretmiş hep üreten çömlekçileri var ki artık onların sanatını dünya tanıyor. Şehirde çömlekçilik bir ata zanaatı ve babadan oğula geçerek ilerliyor. Saç Müzesi de dahil birçok çanak çömlek atölyesi ile karşılaşacağınız Avanos ise çömlekçiliğin piri ve çarşısındaki her atölye tek tek gezilip keşfedilmeyi hak ediyor.

Nevşehir'in gezi rotası elbette ki bu kadarla sınırlı değil! Her yerini gezebilmeniz ve şehirle haşır neşir olabilmeniz için en az bir hafta ayırmanız gerekiyor. Nevşehirde gezilecek yerleri derlediğimiz bu seçkiyi beğendiyseniz, en iyi otelleri en uygun fiyata sunan Neredekal.com'un listelediği birbirinden güzel Kapadokya Otel Seçeneklerini incelediğimiz yazıyı buradan okuyabilirsiniz!

Gamirasu Cave Hotel

  Butik Otel
 • Ürgüp /
 • Kapadokya /
 • Nevşehir
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
Bu Sömestr Nevşehir’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Yerler

Daha fazla Nevşehir Otelleri öğrenmek ve fiyat karşılaştırması yapmak için aşağı bakabilirsiniz;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)