Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Soğuk Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Dünyanın En Renkli Durakları

Soğuk Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Dünyanın En Renkli Durakları

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 08 Ocak 2018
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Soğuk Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Dünyanın En Renkli Durakları
Her şehrin kendine has bir mimari stili vardır. Bu stilin oluşmasında bölgelerin tarihteki seyrinin yanı sıra günümüze kadar şekillenen kültürel yapısı oldukça etkili olmuştur. Bu nedenle her yeni seyahatimizde bambaşka yerler ve sokaklar tanıma fırsatı buluruz. Peki bundan sonraki keşfinizi içinize açacak bir şehre doğru yapmayı istemez miydiniz? Özellikle de artık tekdüze binalardan başka şeyler görmek istiyorsanız, sizin için hazırladığımı bu yazıda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
1 – Wroclaw / Polonya wroclaw polonya

Nazi döneminde oldukça yara almış şehirlerden biri olan Wroclaw, bugün sanki bu izleri örtmek istermişçesine renk renk boyanmış binaları ile eğlenceli bir görünüme sahip. Her mevsim bir başka güzel olan şehir rengarenk binaları, cüce heykelleri ve geniş sokaklarıyla ünlü. Tüm bunların yanı sıra bölgede Barok mimarinin izine rastlanan göz alıcı bir de üniversitesi var ki mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yalnızca sokaklarındaki havayı solumak için bile gidilmesi gereken şehirlerden biri olan Wroclaw’a olan ilginin ise 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin etkisiyle arttığını söyleyebiliriz.
2 – Manarola / İtalya cünque terre manarola

İtalya’nın Cinque Terre bölgesinde yer alan 5 köyden biri olan Manarola, aynı zamanda bölgedeki köylerin en popüleri olma özelliğine sahip. Engebeli kayalıklar üzerinde sıra sıra dizilmiş binaları ile muhteşem bir görsel şölen yaşatan köy, içerisinde birbiriyle uyumlu onlarca rengi aynı anda barındırıyor. Sevimli bir balıkçı kasabası olması aynı zamanda burayı hem sularında serinlemek hem de birbirinden lezzetli deniz ürünlerini denemek için oldukça ideal hale getiriyor.
3 – Kinsale / İrlanda irlanda kinsale

İrlanda’nın güneyinde yer alan Kinsale, önceleri çok rağbet görmeyen bir kasaba iken bugün bölgenin önemli turistik duraklarından biri haline geldi. Kasabanın sıklıkla ziyaret edilme nedenlerinin başında çeşit çeşit renklerle boyanmış sevimli binalarının yanı sıra yatçılık, golf ve deniz ürünleriyle dolu mutfağı geliyor. Kasaba özellikle yaz mevsiminde ziyaret etmek için uygun olsa da ekim ayından düzenlenen gurme festivalini kaçırmak istemeyenler tarafından sonbaharda da tercih edilebiliyor.
4 – La Boca / Arjantin la boca arjantin

Buenos Aires’in bir mahallesi olan La Boca’nın listemizde yer almasının nedeni pek tabi ki içerisinde her rengi barındıran o sevimli evleri. İtalyan göçmenler tarafından kurulmuş olan bu mahallenin duvarlarından kaldırımlarına kadar her bir ayrıntısı sanatçılar tarafından boyanmış. Araçların girmesi için uygun olmayan mahalleyi yürüyerek keşfetmek ise ziyaretçilere apayrı bir keyif veriyor.
5 – Şafşavan / Fas fas şafşavan

Fas’ın mavi şehri olarak bilinen Şafşavan, aynı zamanda ülkenin popüler turizm duraklarından biri. Şehrin her yıl dünyanın dört bir yanından turist ağırlamasının nedeni ise Medine bölgesinin tamamen maviye boyanmış olması. Üstelik evlerin kapılarından duvarlara hatta kaldırım taşlarına kadar masmavi olan Şafşavan’ın bu renge boyanması herhangi bir turistik amaç taşımıyor. Hakkında birçok rivayet olmakla birlikte en çok anlatıla gelen rivayete göre İspanyanın Hristiyanlar tarafından istila edilmesinden sonra buraya sığınan Yahudilerin dini inanışına göre mavi rengi gökyüzünü ve Tanrı’nın gücünü temsil ediyor.
6 – Nyhavn / Danimarka nyhavn danimarka

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın eşsiz bir sahil bölgesi olan Nyhavn, içinden kanal geçen ve bu kanalı çevreleyen pubları, restoranları, renkli köy evleri ile adeta bir suluboya tablosunu anımsatıyor. Küçük bir bölge olmasının etkisiyle turistik geziler için oldukça ideal bir yer olan Nyhavn’daki kanalın tarihi ise 17.yy’a kadar uzanıyor. Kanala farklı bir görünüm kazandıran şeyler arasında renkli binaları kadar tarihi dokusunu korumayı başaran ahşap gemiler geliyor.
7 – Kuzguncuk / Türkiye kuzguncuk mahalle

İstanbul’un tarihi ve özel semtlerinden biri olan Kuzguncuk, sokaklarında gezinirken biran için çocukluğunuzun geçtiği ve sizde bolca anısı olan sevimli mahallenizi anımsatır. İşte bu mahalle kültürünün bugün bile hala kaybolmadığı Kuzguncuk aynı zamanda şehrin en renkli semtlerinden biri olarak bilinir. Kısa sürede benimseyip çok sevdiğimiz onlarca film ve dizi setine de ev sahipliği yapmış olan semtin kafeleri, dükkanları ve Rum kilisesi her haliyle görülmeye değerdir.
8 – Bo-Kaap / Güney Afrika renkli dünya şehirleri

Güney Afrika’nın en çok ilgi çeken şehirlerinden biri aynı zamanda başkenti olan Cape Town’da yer alan bir mahalledir Bo Kaap. Burası daha çok Müslümanlara ev sahipliği ev sahipliği yapması nedeniyle Müslüman mahallesi olarak biliniyor. Mahallenin en dikkat çeken özelliklerinden biri de özenle boyanmış rengarenk evleri. Sahip olduğu bu özellik ise burayı görebilmek adına dünyanın pek çok yerinden sayısız misafirin gelmesine vesile oluyor.