Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Şirin Bir Akdeniz Kasabası 'Kekova'

Şirin Bir Akdeniz Kasabası 'Kekova'

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 12 Aralık 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Şirin Bir Akdeniz Kasabası 'Kekova'

Sırları halen çözülmemiş batık bir kent olan Kekova, gizemli tarihi ile ziyaretçilerini bekliyor.

Şirin bir Akdeniz kasabası, sırları halen çözülmemiş batık bir kent, sessiz, insansız bir ada, antik kentler üzerinde yaşayan köyler, dünyanın en güzel mavisiyle çalkalanan koylar… Bütün bunlar “Işık ülkesi” Lykia’nın zengin mirasını Yörük geleneğinin çarpıcı yaşamıyla harmanlayan Kekova ve çevresine ait.

Yalnız, insansız; görkemli geçmişi, kıyılarını döven sulara gömülmüş. Denizi temiz, havası temiz, her yanı pırıltı içinde. Ürpertici sessizliği ile çatısız bir tapınağı andırıyor. Burası Kekova, kısa ve günübirlik mavi yolculukların adası… Öyle bilinir. Ancak Kekova’yı kısa bir mavi yolculuğa sığdırmak mümkün değil. Hele de bu muhteşem yeryüzü cennetini yalnızca denizden keşfetmeye kalkarsanız çok şey kaçıracağınızı baştan söyleyelim.

Kekova, bugün Antalya’nın Demre (Kale) ilçesine bağlı Üçağız’ın merkezinde yer aldığı, çevredeki çok sayıdaki antik kent ve koyu barındıran bir bölgeyi kapsıyor. Bölge bu adı, kıyıya paralel uzanan Kekova Adası’ndan alıyor. Coğrafi özelliklerinden dolayı Türkiye’nin Dalmaçya tipi kıyıları olarak da biliniyor.

Kekova’ya ulaşmak için Kaş Limanı ya da Demre’deki Çayağzı Limanı’ndan kalkan günübirlik tekneleri ya da yine Kaş ve Demre yönünden ulaşan karayolunu tercih edebilirsiniz.

Haberin tamamı için: Atlas / Temmuz