Şirin Bir Akdeniz Kasabası 'Kekova', Rota Önerileri

Şirin Bir Akdeniz Kasabası 'Kekova'

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Şirin Bir Akdeniz Kasabası 'Kekova'

Sırları halen çözülmemiş batık bir kent olan Kekova, gizemli tarihi ile ziyaretçilerini bekliyor.

Şirin bir Akdeniz kasabası, sırları halen çözülmemiş batık bir kent, sessiz, insansız bir ada, antik kentler üzerinde yaşayan köyler, dünyanın en güzel mavisiyle çalkalanan koylar… Bütün bunlar “'Işık ülkesi”' Lykia'nın zengin mirasını Yörük geleneğinin çarpıcı yaşamıyla harmanlayan Kekova ve çevresine ait.

Yalnız, insansız; görkemli geçmişi, kıyılarını döven sulara gömülmüş. Denizi temiz, havası temiz, her yanı pırıltı içinde. Ürpertici sessizliği ile çatısız bir tapınağı andırıyor. Burası Kekova, kısa ve günübirlik mavi yolculukların adası… Öyle bilinir. Ancak Kekova'yı kısa bir mavi yolculuğa sığdırmak mümkün değil. Hele de bu muhteşem yeryüzü cennetini yalnızca denizden keşfetmeye kalkarsanız çok şey kaçıracağınızı baştan söyleyelim.

Kekova, bugün Antalya'nın Demre (Kale) ilçesine bağlı Üçağız'ın merkezinde yer aldığı, çevredeki çok sayıdaki antik kent ve koyu barındıran bir bölgeyi kapsıyor. Bölge bu adı, kıyıya paralel uzanan Kekova Adası'ndan alıyor. Coğrafi özelliklerinden dolayı Türkiye'nin Dalmaçya tipi kıyıları olarak da biliniyor.

Kekova'ya ulaşmak için Kaş Limanı ya da Demre'deki Çayağzı Limanı'ndan kalkan günübirlik tekneleri ya da yine Kaş ve Demre yönünden ulaşan karayolunu tercih edebilirsiniz.

Haberin tamamı için: Atlas / Temmuz

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)