Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Paylaş
Ecem Ağma Esken  
Eklenme: 07 Mart 2023
 • Son Güncellenme: 22 Mart 2023
Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Dünya deprem haritasına bakıldığında her yıl gerçek ve artçı olmak üzere binlerce deprem meydana geliyor. Artçı olan depremlerin birçoğunu hissedemiyor olmakla depremin şiddeti arttıkça insanlardaki tedirginlik ve korku seviyesi de artıyor. Bu doğal afetleri görmezden gelerek yaşamak ise yapılabilecek en hatalı davranışların başında geliyor. Depremin yaşanması muhtemel bir doğa olayı olduğunu kabullenerek hayatı şekillendirmek ve şehirleri bu izlenim üzerinde sağlam temelli binalar üzerinde kurmak yadsınamaz bir gerçekliği oluşturuyor. Fakat tüm bunlara rağmen ne yazık ki dünyanın birçok yerinde bu gereklilikler yok sayılıyor.

Bu sebeplerden ötürü daha şehrimizde ve evimizde kendimizi güvende hissetmiyorken bir de seyahatte deprem gibi bir doğal afetle karşılaştığınızı düşünsenize… İlk olarak ne yapardınız? Korku ve panikler miydiniz yoksa aldığınız önlemlerle kendinizi güvende hissetmeye mi çalışırdınız. Yolculuk sırasında ve tam da tatilin en güzel yerinde ziyaret ettiğiniz şehrin tadını çıkarırken yaşayabileceğiniz ani deprem olaylarında neler yapabileceğinizi sizin için derledik.

Otobüs İle Seyahat Ederken Deprem Yaşarsanız Neler Yapmalısınız?

Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Yolculuk sırasında depreme yakalanmak yaşanabilecek en olağan durumlardan biridir. Özellikle şehirlerarası otobüs yolculuklarında yerden gelen bir sarsıntıyı hissetmek çok kolaydır. Bu gibi durumlarda panik yapmamalı ve yerinizden kalkmamalısınız. Yapacağınız aşırı davranışlar şoförün dikkatini dağıtırken diğer yolcuları da daha çok korkutmanıza neden olur. Otobüs şoförü zaten aracı hemen durduracaktır. Sarsıntı geçer geçmez de yıkılabilecek köprü, bina vs. gibi alanlardan uzaklaşarak sizi en güvenli alana götürecektir. Bu süreçte sakin olmanız ve otobüs görevlilerinin talimatlarını dinlemeniz büyük önem taşıyor.

Özel Aracınız İle Seyahat Ederken Deprem Yaşarsanız Neler Yapmalısınız?

Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Gideceğiniz yere özel aracınız ile seyahat ederken deprem olduğunu hissetmeniz durumunda oldukça soğukkanlı olmanız gerekiyor. Aracı kullanan kişi siz olduğunuz için yapacağınız panik içerikli hareketler hem kendinizi hem varsa araç içindeki diğer yolcuları hem de trafikteki diğer araçları tehlikeye atacaktır. O nedenle deprem olduğunu anladığınız an aracınızı sakin bir şekilde düz arazi üzerinde bir yerde sağa çekerek durmalısınız. Sarsıntı bitene kadar araç içinden çıkmamalı ve emniyet kemerinizi de bağlı tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Deprem durduktan sonra ise hemen yola çıkmamalı telefonunuzdan yol durumunu kontrol etmelisiniz. Yolculuğunuz boyunca köprü, eksik yol, elektrik direkleri ve yüksek binaların olduğu yerlerden geçmemeye özen göstermelisiniz.

Tren İle Seyahat Ederken Deprem Yaşarsanız Neler Yapmalısınız?

Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Hem ekonomik hem eskisine göre daha konforlu hem de istenen yere kısa sürede ulaşabildiği için son yıllarda tren yolculukları oldukça sık tercih ediliyor. Peki, seyahat sırasında siz trende ya da tren istasyonundayken deprem olursa neler yapmalısınız? Öncelikle eğer siz trende yolculuk yapıyorken deprem olursa her durumda olduğu gibi panik yapmamalısınız. Makinist sarsıntı uyarısı sonrasında treni hemen durduracaktır. Yerinizde kalmalı ve aşırı panik hareketler ile diğer yolcuları da paniğe sürüklememelisiniz. Sarsıntı bittikten sonra tren operatörleri gerekli tüm kontrolleri yapacak ve aldığı talimatlar doğrultusunda yolculuğa devam edecek ya da sizleri en kısa sürede tahliye edecektir.

Depreme tren istasyonunda yakalanmanız durumunda ise; muhtemelen metro ya da tren istasyonunun hoparlörlerinden çeşitli uyarılar yapılacaktır. Sakin olmanız, etrafta koşturmamanız ve güvenli olduğunu düşündüğünüz bir alanda başınızı ve boynunuzu koruyacak şekilde kendinize hayat üçgeni yaratarak beklemelisiniz. Depremin şiddetine göre istasyonda sistemin kapatılması ve elektrik sistemlerinin devre dışı bırakılması muhtemeldir. Bu süreçte görevlilerin talimatlarını dinleyerek hareket etmelisiniz.

Havalimanında Deprem Yaşarsanız Neler Yapmalısınız?

Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Her gün yüzlerce uçak kalkışı gerçekleştirilen ve oldukça büyük binalardan oluşan havalimanları, geniş alanlar üzerinde inşa ediliyor. Yüzlerce insanın her dakika seyahat ettiği yerlerden biri olan havalimanında deprem yaşarsanız, yapacağınız ilk hamle büyük camlardan hemen uzaklaşmak olmalıdır. Ardından hızlı vereceğiniz bir kararla korkmadan kendinize güvenli bir alan seçmeli, burada çömelerek başınızı ve boynunuzu korumalısınız. Sarsıntı durduktan sonra ise yerinizden hemen kalkmamalı ve görevlilerin alanda bulunan herkesi sırayla tahliye etmesini beklemelisiniz.

Otel Odasında Deprem Yaşarsanız Neler Yapmalısınız?

Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

“Seyahatte deprem olursa neler yapılmalı” sorusunun en önemli cevaplarından biri de konaklama yapacağınız ve vakit geçireceğiniz alanların güvenli olup olmadığına göz atmayı alışkanlık hale getirmeniz olmalıdır. Bunu tabiki takıntı haline getirerek tatilinizi zehir etmemelisiniz ama çevrenizi hızlıca tarayarak pratik bir plan yaratabilirsiniz. Tatilde deprem yaşama ihtimaline karşı hayat üçgeni oluşturabileceğiniz alanları kısaca değerlendirdikten sonra artık odanıza yerleşebilirsiniz.

Odanızda gece ya da gündüz fark etmeksizin yaşayabileceğiniz ani deprem sarsıntılarında, hemen kaçmak yerine üzerinize bir şey düşmesini engelleyecek bir alan seçerek hayat üçgeni oluşturmalısınız. Sarsıntı geçene kadar sakince beklemeli ve geçtikten sonra ise en kısa sürede odadan ayrılarak güvenliğinizi sağlamalısınız. Ayrıca yanınızda her zaman küçük çaplı bir deprem çantası bulundurmanızı da tavsiye ederiz.

Kampta Deprem Yaşarsanız Neler Yapmalısınız?

Seyahat Sırasında Yaşanabilecek Deprem İçin Önlemler

Doğa ile baş başa kalmak için çıkacağınız kısa süreli bir kamp tatilinde, deprem gibi büyük bir doğa olayı yaşamanız çok muhtemel. Kamp alanında olduğunuz için depremden zarar görme ihtimaliniz az gibi görünse de özellikle ormanlık alandaysanız dikkatli olmalısınız. Deprem olduğunu hissettiğiniz anda olduğunuz yere çömelerek başınızı ve boynunuzu korumaya almalısınız. Kamp yaptığınız alan deniz kenarı ya da ağaçlık bir alan ise sarsıntı durduktan kısa bir süre sonra kendinizi ve yanınızdaki tatil arkadaşlarınızı oradan tahliye etmeli ve çevresi açık bir alana geçmelisiniz.