Seyahat ile İlgili Yıkmanız Gereken 10 Önyargı, Türkiye

Seyahat ile İlgili Yıkmanız Gereken 10 Önyargı

7 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Seyahat ile İlgili Yıkmanız Gereken 10 Önyargı
Pek çok kişinin seyahat etmek ile ilgili kurduğu bir takım hayalleri vardır. Kimi tüm Avrupa'yı arabayla gezmek, kimi tek başına bir Güney Amerika turuna çıkmak istiyordur. Daha mütevazı olanlar ise en azından bir Avrupa şehrini görmeyi arzuluyordur. Ancak bazı önyargılar var ki, resmen bu hayallere pranga vuruyor. Bazısı ya seyahat etmekten vazgeçiyor, bazısı ise en iyi yer bildiğin yerdir diyerek konfor alanının dışına çıkmak istemiyor. Sonuç; hayaller hep öteleniyor da öteleniyor. Artık buna bir dur demenin vakti geldi. Bir parça da olsa hayallerinizin gerçeğe dönüşebileceğini aklınızın bir köşesine yerleştirmek bizim görevimiz. Ancak önce sıraladığımız şu önyargıları yıkmakla işe başlamalısınız.

1 – Seyahat Etmek Çok Pahalı

seyahat ile ilgili önyargılarÖnyargıların kralı ve en tehlikelisi ile tanışın. İçinde "pahalı" kelimesinin geçtiği her cümle, sizi tüm hayallerinizden vazgeçirmeye yetecek güce sahip. Ancak gelin şöyle etraflıca bir düşünelim. Seyahat etmek pahalı bir şey değil. Pahalı olup olmadığına karar verecek tek merci sizsiniz. Elinizdeki bütçeye göre hareket ettiğiniz sürece, hayalinizdeki lokasyona en ekonomik şekilde gidebilirsiniz. Bunun için hiçbir zaman son dakikacı olmamalı, tam tersine olabildiğince planlı olmalısınız. 5 yıldızlı otel yerine, 2 yıldızlı bir otelde ya da ortak banyolu bir hostelde kalmak hayallerinizden eksiltmez.

2 – Tek Başına Seyahat Etmek Çok Tehlikeli

seyahat ile ilgili önyargılarBu da seyahat etmek için yanında hep bir badisi olsun isteyenlere gelsin. Siz istediğiniz an istediğiniz yere gidebiliyorsunuzdur ama çevrenizdekilerin imkanları buna el vermiyor olabilir. Tek başına seyahat etmekten artık korkmamalısınız. Ülkemizde bu işe gönül vermiş onlarca blogger var ve hepsi de harika birer ilham kaynağı. Gideceğiniz lokasyonun tüm özelliklerini araştırıp bilgi sahibi olduktan ve kendinize dikkat ettikten sonra sizi kimse durduramaz. İhtiyacınız olan tek şey biraz cesaret.

3 – Her Şeyi Kendi Başına Halletmek Çok Yorucu

seyahat ile ilgili önyargılarSırtını tur şirketlerine yaslayan ve asıl görmek istediği yerlerden mahrum kalanlar, günümüzde artık bu geçerli bir bahane olmaktan çıktı. Hele ki birkaç sefer turlarla seyahate çıktıysanız, pek çok şey öğrenmişsinizdir. Tur şirketlerinin bağlayıcılığından sıyrılıp daha özgürce tatil yapmak istiyorsanız, bu işin aslında hiç de zor olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için seyahatinizi önceden planlayın. Gideceğiniz yeri seçin, uçak biletlerinizi alın, otelinizde rezervasyon yapın. Tur şirketleri, işin kolayına kaçmak. Ancak böylesi inanın çok daha keyifli. Üstelik tur şirketlerine ödeyeceğiniz paradan çok daha ekonomik bir yol.

4 – Yurtdışına Çıkacağım Ama Dil Bilmiyorum

seyahat ile ilgili önyargılarYıkılması en zor önyargı. Çoğu kişinin korkulu rüyası olan bu dil sorunu, aslında çözülmesi en kolay sorunlardan biri olmasına rağmen, pek çok kişiyi hayallerinden vazgeçirebiliyor. Biraz İngilizce biliyorsanız hiçbir sorun yaşamayacağınızdan emin olun. Ayrıca akıllı telefonlarınıza indireceğiniz bir çeviri uygulaması ile tüm dünya dillerini konuşabileceğinizi unutmayın. Teknolojinin nimetlerinden yararlandığınız sürece bu bir bahane olmaktan çok uzak artık.

5 – Maaile Bir Otelde Konaklamak Aşırı Maliyetli

seyahat ile ilgili önyargılarKatılıyorum ve saygı duyuyorum. Aile odaları ya da süitler ülkemizde de yurtdışında da daha pahalı oluyor. Neyse ki apart oteller ve ev pansiyonculuğu diye bir şeyler icat edildi de herkes ailecek bir oh çekti. Şimdi kendi ülkemizde rahatlıkla bir apart ya da ev kiralayabiliyoruz. Çünkü kendi insanımıza güveniyoruz, anlaşabiliyoruz. Tabi yurtdışına çıkınca işin rengi değişiyor. Kimdir, neyin nesidir, çocuğumla kimlerin evinde kalacağım, hırlı mı hırsız mı ev sahibi bilemezsiniz. Şöyle bir empati kursanız aslında, size evini açacak kişinin daha büyük risk aldığını bulabilirsiniz. Bir de bu tarz kiralamalar yapan internet sitelerinde, ev sahiplerine yapılan yorumlara ve verilen puanlara göre de tercih yapabileceğinizi unutmayın.

6 – Sezon Sonu Tatiller Çok İkinci Sınıf

seyahat ile ilgili önyargılarİnsan bazen gerçekten hayret ediyor. Çok garip ama var böyle bir önyargı. Hem de en acilinden yıkılması gereken bir önyargı bu. Eğer biri, sırf okullar açılınca tatile gidiyorsunuz diye sizi ayıplayacaksa, sizce de artık o insanı hayatınızdan çıkarma vakti gelmemiş mi? Üstelik bazı yerler eylülde güzel, ekimde güzel. Belki etrafın sakinleşmesini bekliyorsunuz. Ve evet, daha ekonomik olduğu için de tercih edebilirsiniz ki bizce akıllıca da bir davranış.

7 – Her Şey Dahil Candır

seyahat ile ilgili önyargılarEğer böyle bir her şey dahile gitmeyeceksiniz değildir. Kişiden kişiye değişir ancak her her şey dahil can değildir. Bizler keşfetmeye meraklıyız, yeni yerler görmeli, yeni tatlar denemeli, yeni insanlar tanımalıyız. Her şey dahil oteller, sizi tamamen bu zevklerden mahrum bırakır. Evet, dinlenmek için çok güzel olabilir ancak gittiğiniz otel kaliteli değilse, türlü şikayetlerle dolu, sinir, stres sahibi olacağınız bir tatilden öteye gidemez. Ülkemizde gerçekten kaliteli olan her şey dahil otellerin de fiyatları malum. Yine de siz bilirsiniz.

8 – Ucuz Uçak Bileti Asla Bulunmuyor

seyahat ile ilgili önyargılarHer yerde bunun püf noktalarına dair ipuçları paylaşılıyor oysaki. Bu kadar insan bunu başarıyorsa siz de başarabilirsiniz. Mesela kredi kartı harcamaları yapıyorsanız, uçak bileti puanları biriktirilebilen bir kredi kartına geçiş yapabilirsiniz. Böylece yapacağınız her alışveriş size bedava bir uçak bileti kazandırabilir. Havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip edebilir, bir de gece geç saatlerde düşen promosyon biletleri kovalayabilirsiniz. Bulunuyor yani.

9 – Seyahatimi Birkaç Ay Önceden Planlamak Çok Riskli

seyahat ile ilgili önyargılarBu önyargıya sebep olan şey ise ya o tarihe bir şey çıkarsa korkusu. Haksız bir korku değil ancak yaşam tarzınızı buna göre şekillendirmek de sizin elinizde. Riskli olduğunu kabul etmekle birlikte, göze alınmayacak kadar da büyük bir risk olmadığını düşünüyoruz. En azından bir kere denemeye değer. Ekonomik seyahat edenlerin hemen hemen hepsi, önceden planlama yaparak bunu başarabiliyorlar. Bir arkadaşınızın düğününü de kaçırıverin artık, n'apalım?

10 – Tatile Cuma Akşamı Çıkılır Bir Sonraki Pazar Dönülür

seyahat ile ilgili önyargılarSonra uçak biletleri neden bu kadar pahalı, oteller neden bu kadar maliyetli! Herkesin tatile çıktığı tarihleri tercih ederseniz, elbette ki yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalırsınız. Mesela tatile salı çıkın, çarşamba dönün. Ne kadar kar ettiğinizi görünce siz de çok şaşıracaksınız. Üstelik böyle sanki daha uzun tatil yapmış hissi uyanıyor insanın içinde. Tek sorun, buna patronunuzu ikna edebilmeniz. Onu ikna edebildiğiniz gün, bu önyargınızı yıktığınız gündür.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Aslında doğru tercihler fakat ben yine de sizden seyahat türüme göre kimleri bulabilirim o yönde endişelerim var yani. Mesela motosikletle gezmek istiyorum fakat alternatif kişilere nasıl ulaşabilirim bilmiyorum.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Gayet güzel özetlenmiş. 9. madde biraz tereddütlü, gündemi sürekli değişebilen bir yerde olunca uzun vadeli plan olanak dışı gibi geliyor. Diğer maddeler bir şekilde fedakarlık ve gayret edilerek rahatlıkla çözülür. Biz de arabayla Balkan ülkelerini gezmek istiyoruz, bu konuda bir dosya bile hazırladık, hangi tür araç, kiralık mı, hangi gün nerede olunacak, gece nerede kalınacak, programda sapma olursa otel bulunur mu, faturası ne olur gibi sorunlar diğerlerinin yanında öne çıkıyor. Yıllar öncesi arabayla Avrupa'da binlerce km gezmiş birisi olarak bile heyecanlanınca, biraz da rehavetle aza razı olup tur şirketlerine mahkum oluyoruz. Çünkü ekonomik, huzurlu tatil yapmak plan ve programla gerçekleşiyor.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Her şey tamam da yıkamadığım önyargım şu; yalnız gidersem sıkılırım, arkadaşlarımla gidersem daha çok eğlenirim. :) Bu nedenle Schengen vizem olduğu halde arkadaşlarımda olmadığı için hiçbir yere gidemiyorum. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Merhaba, makalenizde "tur şirketlerine bağlı kalmayın" demişsiniz. Ben Paris'e sevgilimle balayına gitmeyi istiyordum. Ancak aylar sonrasının uçak biletlerine bakıyor olsam bile ücret 7000 TL'den aşağı olmuyordu. Ancak tur şirketiyle 2.500 civarı fiyat çıkıyor uçak bileti ve otel dahil. Hem de tur fiyatı çift kişi için. Bu yüzden sizin makalenizdeki tur şirketlerini kötülemeniz ve pahalı göstermenize karşı çıkıyorum.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (1)
7
/

-

Her şeyi çok güzel özetlemişsiniz, teşekkürler de, ben mesela tek başına seyahat tehlikeli olduğu için değil de canım sıkılır diye bir türlü çıkamadım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Geçen yorumumda adımı yanlış yazdınız, hayatımda bir defa turla Karadeniz gezisi yaptım, pişman oldum, çünkü iki kişi kalıyorsunuz, tura katılanların eğitim seviyeleri, bazı davranışları sinirlendirebiliyor. Tahsis ettikleri tur rehberinin seviyesi, yeterliliği keza başa bela. Odada ayrı kalayım desen pahalı, dediğiniz gibi seyahatin ruhuna aykırı, bana aykırı, özgürlüğünüz yok, turu terk etme lüksünüz yok, daha çok sayabilirim, onun için sezi ve seyahat bilinci, kendini, paranı, vs. organize edip, gittiğin yerlerde de güzel arkadaşlıklar edinebiliriz. Aksi halde özgürlüğü seviyorsanız turda özveride bulunmak, şirin görünmek zorundasınız. Bence acele acele gezmek çok saçma, tam olarak oraları tanıyamıyor, sadece ceeeeeeeee deyip bir sürü yorgunlukla eve dönüyorsunuz. Gittiğim yerde bir hafta bazen daha uzun kalarak oraları içime çekiyor, güzel duygularla yenilenmiş olarak eve dönüyorum. Tabi bu benim tarzım, bol bol geziler yapabileceğimiz bir dünya diliyor, sevgilerimi gönderiyorum. Şükran Koçak.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Tüm maddelere katılıyorum. Bırakın bu önyargıları...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)