Serinlemek İçin Farklı Bir Alternatif: Akdeniz Yaylaları, Türkiye

Serinlemek İçin Farklı Bir Alternatif: Akdeniz Yaylaları

14 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Serinlemek İçin Farklı Bir Alternatif: Akdeniz Yaylaları
Yaz aylarında güneye inmek herkesin tatil planları içerisinde yer alır. Ancak öyle anlar olur ki sıcaktan çok bunalırsınız. Böyle zamanlarda ise Toroslar ilk sığınağınız olur. Sadece birkaç saatte heybetli Toroslara tırmanarak serinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Denizi ve güneşi özlerseniz de sahile kısa sürede tekrar inebilirsiniz. Toroslar'da Akdeniz Bölgesi'nin en eski sakinleri olan konargöçer Yörükler olan Sarıkeçililer ve Karakeçililerin yollarını takip ederseniz de harika bir doğanın kucağında bulursunuz kendinizi.

1 - Sertavul Yaylası / Mersin - Mut

Mersin Sertavul GeçidiAkdeniz ile İç Anadolu'yu birbirine bağlayan Sertavul Geçidi bölge yerleşimine adını vermiştir. Karaman ile Mut ilçeleri arasındaki bağlantı yolunu oluşturan bu yayladır. Kış aylarında çoğu zaman kardan yolların kapandığı yayla baharda yemyeşil bir bitki örtüsü ile kendini süsler. Akdeniz sahilleri sıcak yaz akşamlarına teslim olurken Sertavul buz gibi akşamlarda misafirlerini ağırlamakta.

2 - Üçoluk Yaylası / Antalya - Kemer

Kemer Üçoluk YaylasıAntalya'nın en güzel sahillerinden birine ev sahipliği yapan Kemer'in başı dumanlı Toroslara uzanan yerinde konuklarını ağırlar Üçoluk Yaylası. 1.500 metre yükseklikte bulunan bu yaylaya heybetli çam ağaçlarının arasından geçen 37 kilometrelik yol ile ulaşılıyor. Elektrik ve telefon gibi alt yapı hizmetlerinin henüz ulaşmamış olduğu Üçoluk Yaylası basit yayla evleri, sedir, çam, çınar ağaçları ile bütünleşmiş gibidir. Daha çok yerli halkın sıcak yaz günlerinden kaçmak için geldiği yaylaya turistler kamp ve trekking yapmak için gelmektedir. Dilerseniz Antalya otel sayfasındaki otellerden birinde konaklayıp, Üçoluk Yaylası'nı günübirlik de ziyaret edebilirsiniz.

3 - Sütleğen / Antalya - Kaş

Sütleğen YaylasıAntalya'nın yaylaları ile ünlü bölgesi Gömbe'nin 15 kilometre güneyindeki Sütleğen, Kaş'ın doğusunda yer almakta ve ilçenin en etkileyici yaylalardan biri. Adını Sütleğen bitkisinin çok olması nedeniyle aldığı bilinen yaylanın denizden yüksekliği 950 metre. Torosların; çam, sedir ve ardıç ağaçlarıyla kaplı derin bir vadisinde yer alıyor. Yayla aynı zamanda Likyalılardan kalma bir antik kente de ev sahipliği yapıyor. Sütleğen ayrıca Kıbrıs Kanyonu ile de ziyaretçileri kendine çekmektedir.

4 - Bezirgan Yaylası / Antalya - Kalkan

Bezirgan YaylasıKalkan'ın denizi, güneşi, sahili, gece eğlencelerinin yanında yaylaları da dikkat çekiyor. Kalkan'dan 500 metre yüksekte yer alan Bezirgan Yaylası ise en çok ziyaret edilen yer. Bezirgan Yaylasına ulaşım için Kalkan'dan dolmuş ya da taksi kullanabileceğiniz gibi kendi özel aracınızla ulaşım için ise Elmalı ayrımından 15 kilometre yol almanız yeterli.

5 - Ördübek Yaylası / Antalya - Finike

Ördübek YaylasıTertemiz havası ve yemyeşil doğası ile Ördübek Yaylası, Finike-Elmalı yolunun 41.km'sinden batıya dönülerek 6 km. stabilize yol aşılarak ulaşılıyor. Yaz aylarında ise Finike'den karşılıklı seferler düzenlenen minibüslerle gidip dönmek mümkün oluyor. Oldukça geniş bir alana sahip olan yaylanın kır çiçeklerini asırlık sedir ağaçları ile ardıç ağaçlarına eşlik ettiği bir ortamda bedeninizi dinlendirirken ruhunuzun da dinlendiğini hissedersiniz. Çok az sayıda yayla evinin olması, hiçbir altyapının bulunmaması, bu harikulade güzel olan yaylayı bakir kılmıştır. Yaylanın yakınında yer alan antik Arycanda kenti de gidilmişken görülebilecek yerler arasında bulunuyor.

6 - Dereköy Yaylası / Antalya - Alanya

Dereköy YaylasıTorosların çam ormanları içerisinde yer alan bu saklı yayla, Kargı Çayı'nın aktığı vadinin güney yamacında yer alıyor. Dereköy Yaylası diğer yaylalardan farklı olarak biraz daha tanınıyor. Bu tanınmanın doğurduğu sonuç olarak da yaylaya gün içerisinde jeeplerle safari düzenleniyor. Yaylada konaklama alanları ile çok sayıda yeme - içme ve dinlenme alanı bulunuyor.

7 - Akçatekir Yaylası / Adana - Pozantı

Bezirgan YaylasıPozantı ilçesine 17 km. mesafede yer alan bu yayla çok geniş bir alana yayılmıştır. Yaylaya şehirlerarası otobüsler ve Adana ile Tarsus'tan yolcu taşımacılığı yapan otobüs, minibüs ve midibüslerle yaz-kış günün her saatinde gidilebilir. Çam, ardıç ve meyve bahçeleri arasında kurulmuş olan yaylada, tipik yayla evleri ara ara göze çarpmaktadır. Ayrıca yaylada her yıl düzenlenen Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenlikleri ile birçok kişi gelmektedir.
14 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
14
/

-

Çok güzel.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Karaman Ermenek Balgusan Yaylası...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
14
/

-

Çamlıyayla listede ilk üçte yer alır aslında, listede orayı da görmek isterdim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Toroslar'ın silsile halinde uzandığı bir coğrafyada, Adana'dan Antalya'ya kadar olan mesafede ismi öne çıkanların bir kısmı, kimisini çocukluk, iş hayatı ve gezilerle tanıdım. Geçidi en sert olan Sertavul, çevresi keçi eti, et mangallarla dolu, Çamlıyayla ne ise de Tekir Yaylası artık kentleşmiş halde, nostaljik yayla beklentisi olan şaşırabilir, Bezirgan Yaylası, vb. gibi beton yığını olmayanlar tercih edilmeli, ancak yaylalarında günümüz insanına biraz olsun hitap edecek alt yapıları olmalı ki insanlar daha uzun zaman geçirsinler.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Çok güzel bu yaylalar. Asıl turizm budur. Sessiz, sakin yerde tatil yapılır.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Konya Taşkent'i de belirtin, 2000 m yüksekte yemyeşil, doğal, çok güzel bir ilçe.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Bilgi için çok teşekkürler, bu yaylalarda konaklama imkanı var mıdır pansiyon vs...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Neredekal.com olarak yine bizlere çok güzel yerler önermişsiniz ancak maalesef bizim tatil anlayışımız hala deniz-kum-güneş üçlüsü. Daha doğrusu büyük şehirlerde yaşayanların anlayışı demek daha doğru olur. Bu da lazım tabi ki ancak yazın 40 dereceye varan sıcaklıklara bir de 60-70'lere varan nemi eklersek, sahillerdeki tatiller bazen eziyete dönebiliyor. Başımızı sokacak bir gölge veya klimalı bir mekan arıyoruz. Ben şahsen sahillerde yapacağım tatilleri yaz başı sayılan 1-15 Haziran'a kadar ve yaz sonu sayılan 15-30 Eylül tarihleri arasında yapmayı tercih ediyorum. Temmuz, ağustos gibi aradaki sıcak aylarda daha ziyade sizin de belirttiğiniz yayla gibi yüksek yerlerde geçirmeyi tercih ediyorum ama bunlar buralardaki tesis yokluğundan ancak günübirlik olabiliyor. Ankara civarında Kızılcahamam, Beynam-Karagöl gibi yerler olabiliyor. Bu ve sizin bahsettiğiniz yaylalarda ancak evi olanlar kalabiliyor. Buralarda kalacak uygun yerler olsa bazı insanların deniz yerine buraları tercih edeceğini sanıyorum. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Gömbe Yaylası 1 numaradır ve onu listeye almayan bir sıralamanın önemi yoktur.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Mersin Anamur Abanoz Yaylası'nı tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Isparta Aksu Anamas Yaylası kesinlikle listede olmalı.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Sıralama yapılmadan önce Saklıkent Yaylası'nın görülmemiş olduğu anlaşılıyor. Yoksa sırlamada bir yerde olurdu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Antalya/Elmalı Barajda Yaylası

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Mersin / Tarsus Boztepe Yaylası.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)